Młodzi chcą się kształcić w Rafako, bo tam mają pewną pracę

0

Po raz pierwszy w rafakowskich warsztatach szkolnych został zorganizowany dzień otwarty. Młodzież, która przyszła je obejrzeć przyznaje, że chce się tutaj kształcić, bo zakład daje im gwarancję zatrudnienia.

Dzień Otwarty zorganizowany został z myślą o tegorocznych absolwentach gimnazjów, którzy swoją edukację zamierzają kontynuować w szkole zawodowej. Rafako od kilku lat oferuje taką możliwość. Wspólnie z Zespołem Szkół Mechanicznych w Raciborzu kształci w zawodzie ślusarz, specjalność spawalnictwo. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Rafako, zaś przedmiotów teoretycznych młodzież uczy się w ZSM. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nabór prowadzony był do dwóch klas pierwszych, których kształcenie odbywać się będzie pod kierunkiem Rafako. Dostaną się do nich tylko najlepsi kandydaci. Tegoroczny nabór już się zakończył. Co roku chętnych jest więcej niż miejsc. Stawką jest zdobycie zawodu poszukiwanego na rynku, zarówno w Polce jak i za granicą a także gwarancja zatrudnienia w Rafako.

- reklama -

Wszyscy uczniowie z chwilą przyjęcia uzyskują status pracownika młodocianego. Oznacza to, że mają odprowadzane wszystkie składki, m.in. ZUS, zdrowotną, rentową, emerytalną, zapewnione świadczenia socjalne, a czas nauki wliczany jest do stażu pracy. W ramach nauki zawodu bezpłatnie przechodzą kilka kursów spawania różnymi metodami: elektrodą otuloną, TIG i MAG. Co więcej, od razu otrzymują umowę o pracę na czas nieokreślony i gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Każdego roku z ponad 60-absolwentów „rafakowskiej” zawodówki tylko pojedyncze osoby mają inne plany zawodowe. Od innych szkół ponadgimnazjalnych „rafakowski” model kształcenia różni się także dyscypliną, jakiej instruktorzy wymagają od uczniów. Czas pracy i nauki jest ewidencjonowany tak samo, jak w przypadku dorosłego pracownika. Nie ma zwolnień od rodziców. W razie nieobecności spowodowanej chorobą trzeba dostarczyć druk L-4, w innym przypadku należy wziąć urlop. Nieusprawiedliwione nieobecności lub też złe zachowanie mogą skutkować karami porządkowymi do zwolnienia z pracy i szkoły włącznie.

 

Dzień otwarty w warsztatach szkolnych Rafako cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 
Dzień Otwarty Oddziału Szkolenia Zawodowego zorganizowany został po raz pierwszy. Był okazją dla tegorocznych absolwentów gimnazjów, ich rodziców i opiekunów do zwiedzenia warsztatów szkolnych RAFAKO. W rolę przewodników wcielili się mistrzowie praktycznej nauki zawodu w RAFAKO, czyli Krystian Kubiczek, Leszek Mazurek, Michał Widenka oraz Andrzej Czech. Młodzież mogła zobaczyć maszyny i urządzenia, na jakich szkolą się uczniowie, sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesne sprzęty i pomoce dydaktyczne oraz zaplecze socjalne.

Sonda:
Łukasz Jaroszewicz
G-1, Racibórz
Bardzo podobają mi się warunki pracy i nauki. Ważne jest także, że RAFAKO to najlepszy zakład pracy, znany w całej europie. To chyba najlepsza oferta edukacyjna z jaką się spotkałem. Już złożyłem tu dokumenty i mam nadzieję, że zostanę przyjęty.

Paweł Łachut
G-5, Racibórz
Warsztaty zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Mojej mamie spodobało się to, że jest z nauczycielami kontakt. Uważam, że wybór szkoły zawodowej nie zamyka drogi do dalszej edukacji, a daje trzy lata doświadczenia. Osoba, która się tu dostanie nie będzie żałować. Zdobędzie fajny zawód i fach poszukiwany w całej Polsce.

Mateusz Kolar
Gimnazjum w Krzanowicach
Bardzo dobre warunki, nowoczesny sprzęt. Jestem tym pozytywnie zaskoczony. Do tego uczniowie mają tu zagwarantowaną pracę. Też złożyłem dokumenty i mam nadzieję, że się dostanę.

Ewelina Wróblewska
mama Dawida, Kietrz
Wrażenia z wizyty w RAFAKO mam bardzo pozytywne. Przyjechaliśmy tu całą rodziną, razem z mężem i synem, który chciałby się tu dostać. Uczniowie mogą zdobyć tu dobry zawód, mają zapewnione odpowiednie warunki do nauki. To ważne, że lata szkoły liczą się do stażu pracy. Młodzież jeszcze o tym nie myśli ale czas bardzo szybko leci i w pewnym wieku każdy rok jest ważny.

/am/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here