Branickie „Miasteczko miłosierdzia” współpracuje z PWSZ

Gabriela Habrom-Rokosz i członkowie Koła Naukowego Fotografii Artystycznej wykonali zdjęcia obiektów szpitala w Branicach. Zdjęcia prezentowane były podczas konferencji związanej z "Miasteczkiem miłosierdzia".
Stowarzyszenie Caritas Chrysti w Branicach skupiło wszelkie swoje działania na pracy na rzecz Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Umysłowo i Psychicznie Chorych w Branicach. "Miasteczkiem Miłosierdzia" w ostatnich latach podupadało i groziło mu zamknięcie. Jego pomysłodawcą i "budowniczym" był ks. bp. J.M.Nathan  w latach 1898 – 1932. Imponujący kompleks szpitalny składał się z pawilonów leczniczych, budynku do badań naukowych, kościoła, klasztoru Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej (ponad 100 sióstr pracowało w szpitalu), piekarni, warsztatów zajęć, kotłowni, ogrodu, sadu, otoczonych zielenią-założeniem parkowym, a także budynku rekolekcyjnego, 5 willi dla lekarzy. Wiele wskazywało, że szpital będzie zlikwidowany. Dzięki determinacji wielu osób, a szczególnie: siostrze Joachimie ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Branicach pełniącej funkcję prezesa Stowarzyszenia Caritas Chrysti i skarbnik Zofii Humeniuk oraz nowemu dyrektorowi szpitala Krzysztofowi Nazimkowi zaniechano decyzji o likwidacji szpitala dzięki czemu to wspaniałe dziedzictwo  nie uległo zapomnieniu, a z czasem dewastacji. W ostatnich kilku latach do części działań na rzecz popularyzacji idei ks. bp. J.M.Nathana pomocy chorym psychicznie przyłączyło się Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej, Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania "Płaskowyż Dobrej Ziemi" i Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej.          

Powyższe Stowarzyszenia nawiązały współpracę z dr Gabrielą Habrom-Rokosz – wykładowcą PWSZ w Raciborzu i opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, działającego przy Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu w celu wykonania inwentaryzacji fotograficznej obiektów szpitala w ramach ćwiczeń studenckich. Powstały obszerny materiał – odpowiednio przygotowany i opracowany – miał służyć "ilustracji", zaplanowanej w późniejszym czasie konferencji związanej z "Miasteczkiem miłosierdzia".
           
11 czerwca w  Branicach odbyła się konferencja historyczna pt. "W sercu szlaku ks. bp. J.M.Nathana" zrealizowana przez Stowarzyszenie Caritas Chrysti w Branicach w ramach programu PROW 2007-2013, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów Oś LEADER, do realizacji której wykorzystano część zdjęć autorstwa dr Gabrieli Habrom-Rokosz oraz członków FOTON-u. Ponadto Pani Agnieszka Gogolewska – członkini FOTON-u, obecnie już absolwentka kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu, wykonała reportaż fotograficzny wspomnianej konferencji.
       
Ważnym celem dydaktycznym i społecznym opisanej powyżej współpracy było umożliwienie studentom-przyszłym pracownikom, a może nawet pracodawcom, zapoznania się z procesem przebiegu projektu – od pomysłu do realizacji. W odczuciach 150 uczestników konferencji wszystkie założone cele zostały osiągnięte.

- reklama -

dr Barbara Piechaczek

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj