Uczeń ZSZ w czołówce na Olimpiadzie Medialnej

6

– Sukces zawdzięczam między innymi swojej szkole, tu naprawdę sprzyjają rozwojowi naszych zainteresowań – mówi Kamil Szypuła, laureat w ogólnopolskiej Olimpiadzie Medialnej.

W tym kilkuetapowym konkursie wzięli udział uczniowie z całego kraju. Najpierw trzeba było zmierzyć się z testami kompetencji. – Pytania były mocno zróżnicowane – trzeba było się wykazać wiedzą na temat mediów krajowych, internetu, ale i zagadnień bardziej szczegółowych np. afery Rywina, czy Watergate – mówi Kamil, który pod opieką polonistki ZSZ Marioli Szkurłat wywalczył w Olimpiadzie ex aequo pierwsze miejsce.

- reklama -

 

W kolejnym etapie uczestnicy musieli stworzyć prezentację, która miała odpowiedzieć na pytanie – czy media społecznościowe zniszczą, czy rozwiną media? – Skupiłem się na celebrytach, chciałem udowodnić, że udostępnianie wszystkim swojego prywatnego życia nie zawsze dobrze się kończy. Ale to nie tylko problem ludzi znanych, zwykli użytkownicy nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji publikowanych przez siebie w internecie informacji  – mówi Kamil.

 

 

 

 

 

W końcowym etapie 30-tka najlepszych uczestników spotkała się już w Warszawie, gdzie wzięła udział w rozprawach tematycznych ocenianych przez komisję w składzie: prof. dr hab. Wiesław Godzic, Robert Bogdański – Fundacja Nowe Media, Wojciech Maziarski – publicysta, Jerzy Modlinger – red. naczelny Teleexpressu TVP1. Rozprawy przyjęły formę mini-debat sześcioosobowych grup. Przyjęta formuła inspirowana była regułami Debaty Oksfordzkiej. Młodzież spierała się w sferach roli mediów publicznych, świadomości zasad i problemów prawa autorskiego, pozycji mediów społecznościowych i ich wpływu na osobiste poczucie wolności i prywatności.

 

Kamil mediami i dziennikarstwem interesuje się już od wielu lat. Pierwszych szlifów nabywał już w gimnazjum – wielokrotnie nagradzanej w szkolnej gazetce "Dyzio", dziś jest uczniem Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształci się w zawodzie fotografa. – To był bardzo dobry wybór, jestem pewien, że w innej szkole byłoby trudno o tak dobre warunki do rozwoju własnych zainteresowań. Poleciłbym każdemu – zapewnia Kamil.  

 

/s/

- reklama -

6 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here