Racibórz syrenami odda hołd Powstaniu Warszawskiemu

45

"(…)widzimy kolumnę rosyjskich wojsk i wysyłamy najpierw zwiadowców, którzy witają Rosjan, ale oni w ogóle nie widzieli, co to jest AK, bo to była dzicz. Okrążyli naszych(…) – wspomina 1944 rok i Akcję "Burza" Marian Szlapański, weteran AK mieszkający w Raciborzu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Zorganizowano je w ramach Planu "Burza", który zakładał wyzwolenie polskich miast z rąk niemieckich i ujawnienie się polskich władz lokalnych przed wkraczającymi wojskami sowieckimi.

- reklama -

Marian Szlapański, Prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu również brał udział w Akcji "Burza", za którą został odznaczony. – Jesteśmy w lesie, widzimy kolumnę rosyjskich wojsk i wysyłamy najpierw zwiadowców, którzy witają Rosjan, ale oni w ogóle nie widzieli, co to jest AK, bo to była dzicz. Okrążyli naszych, kazali oddać broń i zadzwonili do dowództwa. Jak już się dowiedzieli, to ich zabrali ze sobą, a my zostaliśmy w lesie i czekaliśmy na dalsze rozkazy. Część wyruszyła potem w kierunku Warszawy, na ratunek walczącego miasta i oni przeważnie zostali wyłapani przez Rosjan. My zostaliśmy w lesie, walczyliśmy z banderowcami i sowietami. Walkę przerwaliśmy, gdy dowódca AK gen. Okulicki rozwiązał tę formację 19 stycznia 1945 roku. Komuniści ogłosili amnestię, ale my się nie ujawnialiśmy, bo wiedzieliśmy, że w całym kraju są aresztowania i egzekucje – wspomina weteran.

 

 

 

Pierwotnie Warszawa była wyłączona z operacji, jednakże postępy wojsk sowieckich, a także działania komunistycznych propagandystów, zmierzające do wzniecenia "ludowego" powstania przeciwko Niemcom na terenie miasta, skłoniły dowództwo AK do rozpoczęcia walki również na terenie Warszawy. Przeciwnikiem powstania był Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski, który zrezygnował z pełnionej funkcji, gdy zapadła decyzja o wybuchu powstania.

O zadumę w dniu 1 sierpnia apeluje do mieszkańców województwa śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przypominając, że sierpień, to szczególny miesiąc w polskiej historii, w którym ujawniał się "szczególny etos walki o wartości najwyższe, walki o niepodległy byt, budzenie nadziei na zwycięstwo nawet wtedy, kiedy los wydawał się przesądzać o klęsce". W apelu IPN przypomina o Powstaniach Śląskich, Bitwie Warszawskiej, zbrodniach niemieckich na policjantach śląskich w 1940 roku, a także o sierpniu 1980 roku.

IPN apelował również o wywieszenie flag narodowych na urzędach państwowych, samorządowych, w miejscach publicznych i na prywatnych domach.

 

/żet/

- reklama -

45 KOMENTARZE

 1. dla wieku. Ale czy pamięć zawodzi czy dobieramy historię do potzreb. Jęzeli zawidzi wspólczuje, jeżeli dobieramy historię , gardzę. 1 sierpnia 1944r. wydano z Londynu rozkaz wysłania na pewną śmierć, tysiące łatwowirnych i niwwinnych POLAKÓW.

 2. Całym sobą, jestem za życiem w całym swoim wyrazie – wszystkich ludzi mieszkających w tym nieście – łącznie z ich doświadczeniem życiowym ze wszystkich stron Polski i Europy, by budować nową Śląską wspólnotę raciborzan Ziemi raciborskiej. Pora rugować z tego miejsca grupy, które wzdychają do czasów ideologii faszystowskiej, którą Niemcy i cała cywilizowana Europa dawno potępiła. Historia Polski i Jej Narodu, jest naszą wspólną historią – nauczycielką życia dla jutra. Zaś historia minionego Ratibor jest tyko przestrogą dla wszystkich Jego mieszkańców. [b]Nigdy więcej ! ! ![/b] Czy jest normalne, by Polacy – Ślazacy mieszkający po lewej stronie Odry żyli jak w czasach okupacji, która w Europie już dawno się skończyła, ale tu trwa. Polacy mieszkający w tych miejscowościach nie mają prawa mówić nic o krzywdach doznanych w czasie wojny, od miejscowych Niemców. „Niemieccy Ślazacy” stale od Polski coś Żądają !!! W Śląskich rodzinach są książki o Ślaskim AK z lat 1940, trzymane jak zakazana „bibuła”. z czasów dyktatury. Ten „Całym sobą jestem przeciwny tej akcji!!!!!” – dla Ciebie mój komentarz. Kolejny komentarz sugeruje: z Lądynu posłali na śmierć Polaków w Powstaniu Warszawskim – Niemcy są czyści, taka to Twoja wybiórcza historia ! ! ! [b]CZY TO JEST NORMALNE ???[/b]

 3. Historia Ratibor jest moją historią. Historia Warszawy gdzie polacy razem z rosjanami strzelali do moich przodków nie jest moją historią. Tak samo jak nie chcę by na temat tego kto ma prawo mieszkać w Raciborzu wypowiadał się ktoś którego dziadek z nienawiścią razem z braćmi rosjanami palił domy moich rodaków i kazał rozbierać zabytki mojego miasta by odbudować Warszawę, którego rodzice trafili do Raciborza z nakazu pracy śmiejąc się i drwiąc z tradycji, kultury i języka moich rodziców.

 4. [img]upload/small_15ScreenShot019.jpg[/img]200 000 wymordowanej ludności cywilnej, 15 000 powstanców. Zabijali wszystko co sie ruszało, rannych w szpitalach, dzieci starców, gwałcac dziewczyny , kobiety nie szanujac i oszczedzajac niczego!

 5. Twoje posty pokazują tylko Twój poziom drogi „[b]bez przebaczenia[/b]”, bo dla Ciebie Ślązak=Niemiec a Niemiec=Faszysta. Co jest nieprawdziwego w tym co napisałem? Niemcy przeprosili, w przeciwieństwie do Twoich braci rosjan. I na prawdę radzę Tobie pogłębić wiedzę z historii. Bo wtedy wiedziałbyś, że II wojna światowa nie do końca została rozpoczęta przez III Rzeszę. Zaczęło się od podpisania paktu o nieagresji między polską a sowietami w 1932r (jako zabezpieczenia tyłów przy ataku Polski na Niemcy). Trzy miesiące po tym jak Hitler został kanclerzem, Piłsudzki ogłosił, że Polska jest gotowa do wojny dobrze wiedząc, że lepiej sprowokować niemców niż zostać uznanym za agresora. 6 października 1933r. na Krakowskich Błoniach zorganizowano defiladę podczas której pokazano przedstawicielom państw europejskich gotowe to wojny, wyposażone w amunicję jednostki, między Krakowem a Katowicami skoncenrowano 110 000 uzbrojonych żołnierzy w pełnej gotowości bojowej… czekających na rozkaz uderzenia na Śląsk. Jako, że niemcy nie byli gotowi na wojnę, osłabieni jeszcze przez I wojnę, nie byli uzbrojeni, Hitler postanowił się wycofać (by przygotować się do wojny). Hitler doceniał inteligencję i spryt polaków, miał w planach asymilację ich do społeczności niemieckiej (nie germanizację tylko współpracę) i wspólny atak na Rosję. Jednak o takim obrocie spraw zadecydowała agresja (przedstawianie siły) sojuszników polski i rosji.
  Poza tym, gdyby nie wpływ niemiecki na śląsku było by u nas jak na położonych na wchodzie wioskach gdzie do dzisiaj nie mają prądu. Myślisz, że plany infrastruktury kolejowej i drogowej, plany zbiornika Racibórz Dolny, budowę kanału Ulga itd. wymyślili Polacy?

 6. [b]~Rtg[/b], nie[b] [/b]to nie prowokacja. Fakty zabijania przodków nie dotyczą bezpośrednio mojej rodziny bo wtedy prawdopodobnie nie było by mnie. O tym co się działo opowiadał mi dziadek, jak, gdzie zginęli (czy wtedy oficjalnie zaginęli) jego koledzy. A wyśmiewanie języka śląskiego przez ludzi z nakazu pracy to też fakt. Mój ojciec jako kierownik kilka razy usłyszał, że pracownik nie będzie wykonywał poleceń szwaba. Jeszcze wracając do tematu wojny, tam najbardziej poszkodowani są ci niewinni, cywile, zwykli żołnierze zmuszeni do walki, wykonywania rozkazów. A zbrodniarzami nie byli tylko niemcy ale i rosjanie a nawet polacy. I uważam, że trochę nie fair jest pisanie przez „[b]bez przebaczenia[/b]”, że jeśli ktoś nie czuje się polakiem a ślązakiem (nie niemcem) to jednak jest niemcem a niemiec równa się faszyście i naziście. Według niego zapewne każdy ślązak ma w domu karabin maszynowy i puszkę cyklonu B. I na prawdę nie chciałbym, żeby tych słów brali sobie do serca wszyscy którzy mieszkają na śląsku a stąd nie pochodzą. Jak wszędzie są ludzie i parapety, większość „przyjezdnych” stała się już naszymi ziomkami ale pozostają też ludzie tacy jak „[b]bez przebaczenia[/b]” którzy przyjechali tu, na naszą ziemię a najchętniej rozstrzelali by nas i spalili dlatego, że nasi przodkowie byli niemcami- przylepiło się gówno do okrętu i krzyczy „płyniemy”.

 7. „Hitler postanowił się wycofać (by przygotować się do wojny). Hitler
  doceniał inteligencję i spryt polaków, miał w planach asymilację ich do
  społeczności niemieckiej (nie germanizację tylko współpracę) i wspólny
  atak na Rosję”

 8. W Mein Kampf Hitler klasyfikuje Polaków na trzecim miejscu, jeśli chodzi
  o Słowian. Na pierwszym miejscu są Czesi, którzy jego zdaniem
  nasiąknęli germańskością i stanowią największe zagrożenie dla Niemców
  (vide współrządzenie Czechów w Monarchii Austro – Węgierskiej), na
  drugim Chorwaci, bo Niemcy zawsze popierali Chorwatów przeciw Serbom, na
  trzecim Polacy, bo wykorzystali I wojnę i walkę u boku państw
  centralnych do zdobycia niepodległości i dalej jest reszta narodów
  słowiańskich, przy czym na końcu są Rosjanie, czyli bydło.

 9. Hitler
  może i miał plany wspólnego z Polakami ataku na Rosjan, ale nie zmienia
  to jego planów co do funkcji jaką mieliby Polacy pełnić w tym przyszłym
  państwie – rezerwuaru taniej siły roboczej,ze zlikwidowanym
  szkolnictwem, tak by byli po prostu niewolnikami. Inna sprawa, że te
  całe pogłoski o tym, jak to może potoczyłaby się wojna, gdybyśmy z
  Niemcami uderzyli na Sowiety to po prostu dziecinada, bo nie bierze się w
  nich w ogóle pod uwagę nastrojów w społeczeństwie polskim w
  dwudziestoleciu, a były one jednoznacznie antyniemieckie i
  antyrosyjskie. Gdyby sanacja zdecydowała się na sojusz z Niemcami, to
  trudno przewidzieć, co stałoby się w kraju, ale wojna domowa jest wielce
  prawdopodobna, zważywszy na fakt napięć społecznych, jakie w II RP
  istniały i reakcji obozu narodowego na politykę Józefa Becka dążącego do
  normalizacji stosunków z Niemcami. Więc jakieś tam gadanie o tym, że
  poszlibysmy ramię ramię z Wehrmachtem w obronie cywilizacji zachodniej,
  to po prostu wpływ propagandy niemieckiej!Zresztą, znaleźli się i w
  Polsce po odkryciu mordu w Katyniu w 1943 roku politycy, którzy składali
  Niemcom ofertę współpracy i stworzenia w GB rządu bardziej nastawionego
  na współpracę z Niemcami, ale Hitler ich ofertę odrzucił, on nie chciał
  z Polakami współpracować, tylko zmienić ich w niewolników, to nie byli
  dla niego partnerzy, tylko wrogowie, bał się powtórki I wojny światowej,
  że Niemcy walczą, a koniec końców Polacy na tym zyskują.

 10. Owszem,
  za wojnę nie są odpowiedzialni sami Niemcy, bo Stalin konsekwentnie
  wspierał Hitlera, by rozpoczął wojnę w Europie, stał się „Lodołamaczem”
  rewolucji, co nie zmienia faktu, że to Rzesza uderzyła na Polskę (tak,
  Rzesza a nie III Rzesza, to pierwsze to właściwa nazwa ówczesnego
  państwa niemieckiego, a drugie to jego potoczna nazwa, wprowadzona po
  to, by wybielić Niemców w stylu „to nie my Niemcy, to ten zły Hitler”,
  tylko kto wygrał te wybory w latach 30? Hitler? Dzięki komu? Niemcom,
  którzy na niego głosowali.
  Trzecią sprawą jest to jaranie się
  nazistami i hitlerowcami na śląsku, w stylu, „ja, tu trzeba Hitlera”.
  Przed wojną na górnym śląsku (jego niemieckiej części) Hitler miał
  mniejsze poparcie od komunistów nawet, a pierwszą siłą na Śląsku
  tradycyjnie była katolicka Partia Centrum, która pozostawała w opozycji
  do rządów w Niemczech od czasów Bismarcka i była traktowana jako wróg
  wewnętrzny.

  Co do poszkodowanych zwykłych żołnierzach, którzy
  zginęli w Powstaniu Warszawskim. Co to za brednie? To nie byli żołnierze
  wcieleni do AK z poboru, jak to miało miejsce w Niemczech, czy ZSRR,
  tylko OCHOTNICY. Koniec końców powstanie zakończyło się klęską, miasto
  zostało zniszczone, a prócz żołnierzy AK zginęło mnóstwo osób cywilnych,
  ok, klęska i błąd, ale to łatwo dzisiaj o tym pisać, jak znamy
  wszystkie fakty i wiele tajnych dokumentów itd. Ok, każdy ma prawo do
  osądów, ale czasem warto wychamować choć trochę.

 11. Rząd na
  emigracji i dowództwo AK na terenie kraju powzięło decyzję o powstaniu
  nie tylko dlatego, że zbliżali się Rosjanie i chcieli ich przywitać w
  wyzwolonej stolicy. Relacje ludzi z tamtego czasu jednoznacznie
  pokazują, że ludność Warszawy była na granicy wytrzymałości i powstanie –
  samorzutne – wisiało na włosku. Sowieckie komunikaty non stop
  nawoływały do wzniecenia „ludowego” powstania. Wybuch „samorzutnego”
  powstania, inspirowanego przez sowietów nie dawał szans powstańcom,
  zorganizowanie go przy udziale AK i pod jego dowództwem zwiększało jego
  szanse. Tak więc wydaje mi się, że przywódcy polscy powzięli decyzję
  wyboru mniejszego zła.

 12. Tak ,,wychowuja,, Jankówkkk,, ![img]upload/small_14ScreenShot023.jpg[/img][img]upload/small_8ScreenShot022.jpg[/img][img]upload/small_16ScreenShot021.jpg[/img][img]upload/small_24ScreenShot020.jpg[/img]Takie inscenizacje ciesza się niezwykłym powodzeniem na raciborszczyznie i znajduja naśladowców! A czym skorupka za młodu…….! Tej hydrze ciagle odrastaja głowy!

 13. Spierdalaj Warszawy i ssij laskę Twoim bratom Rosjanom jeśli tak przeszkadzają Ci niemieckie korzenie ślązaków. Jesteś tu tylko gościem, jak wcześniej wspomniano, przykleiło się gówno do okrętu i woła płyniemy.

 14. W komentarzach dość często negatywnie oceniam rolę współczesnych „Niemieckich Ślazaków”, z ich aktywności nie będzie nigdy ładu na dzisiejszym Ślasku. Nie można zrobić kroku ku przyszłości, bez przyjęcia za bazę rozumowania, że dzisiaj istnieje Polski Ślask – bo Niemcy przegrały wojnę i cała Europa wróciła do swoich pierwotnych granic, które historyczne Niemcy stale poszerzały różnymi sposobami. Jakim prawem, jakiś samozwańczy „Ślazak” powołuję się na historię swojego (niemieckiego osadnika) przodka, by udawadniać, że Ślązacy mają niemieckie korzenie !!! Śląsk zawsze był Polski w swojem ludzkiej materii – łącznie z zachowaną mową Polską, niezależnie, kto tu sprawował panowanie !!! Awanturników na Ślasku trzeba izolować, sądząc po wrednych zachowaniach i beszczelnych prowokacji, najlepiej tą samą agresją – zamykając w zakładach resocjalizacyjnych ! ! ! To już nie jest polityka ale psychopatia. Niemcy są jedne w Europie, swoją kulturę mogą bez przeszkód tam realizować udając się Polskim LOT-em, lub z Niemiec, Lufthansą, złożyć kwiaty na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Beznadziajna i denna jest forma argumentacji naszych wrogów – nie można inaczej tego zamknąć. Tuskoludzie mogą doprowadzić do Euroregionów? nic to dla tych raciborskich awanturników nie pomoże, Polska pogarda dla takich zaborców będzie jeszcze silniejsza.! ! !

 15. No ale skoro jest Wam tak źle to czemu nie poprosicie swoich w Warszawie żeby pozwoliły na oddzielenie się śląska od polski? Tylko dlatego, że bez pieniędzy pochodzących ze śląska, Warszawa była by teraz wielkości Białegostoku.

 16. Wasze ,,korzenie,,! Pamiętacie jak skończyli niemieccy zbrodniarze spod znaku swastyki !
  Wyroki!
  Ława oskarżonych w Norymberdze. Od lewej w pierwszym rzędzie: Göring, Hess, Ribbentrop, Keitel, w drugim rzędzie: Dönitz, Raeder, Schirach, Sauckel
  Główni oskarżeni podczas procesu
  Kara śmierci
  1. Alfred Jodl – prof. Franz Exner
  2. Alfred Rosenberg – dr Alfred Thoma
  3. Arthur Seyss-Inquart – dr Gustav Steinbauer
  4. Ernst Kaltenbrunner – dr Kurt Kauffmann
  5. Fritz Sauckel – dr Robert Servatius
  6. Hans Frank – dr Alfred Seidl
  7. Hermann Göring[5] – dr Otto Stahmer
  8. Joachim von Ribbentrop – dr Gunter von Rohrscheidt
  9. Julius Streicher – dr Hans Marx
  10. Martin Bormann[6] – dr Friedrich Bergold
  11. Wilhelm Frick – dr Otto Pannenbecker
  12. Wilhelm Keitel – dr Fritz Sauter
  Wszyscy, zostali powieszeni 16 października 1946r.[img]upload/small_13ScreenShot024.jpg[/img]

 17. Urodziłem się na Śląsku, ale nie jestem Ślązakiem. Mam prawie 50 lat i pamiętam te antagonizmy z czasów mojej młodości. Dla większości jaśnieoświeconych autochtonów byłem pogardzanym hadziajem. Bardzo mnie to bolało i nadal boli. Nikt mnie nigdy nie zapytał jak to się stało, że moja rodzina trafiła na tę ziemię. Dla wielu germanofili byliśmy zacofanym narodem, który przyjechał na ziemniakach. Ale wcale tak nie było! To niemcy, ukraincy i sowieci ponoszą odpowiedzialność za ten stan. To niemcy spowodowali, że moja babcia została wdową z szóstką dzieci; to ukraincy pozbawili ją majątku – musiała z dziećmi uciekać przed banderowcami, a potem nie było do czego wracać, bo ukraińscy sąsiedzi rozebrali dom i zabudowania gospodarcze; to sowieci odebrali jej 18 hektarów pola, a potem wsadzili w bydlęcy wagon i wywieźli w nieznane. Tak, my Polacy jesteśmy ofiarami czerwonej przemocy i to zarówno spod znaku swastyki jak i spod sierpa i młota. Janekkkk – warto o tym pamiętać! Twoje początkowe posty po prostu mnie obrażają. Mam wielu przyjaciół Ślązaków, ale znam też takich, którymi pogardzam z powodu ich agresywnej germańskiej buty.

 18. Janekkkk napisałeś: „Historia Ratibor jest moją historią. Historia Warszawy gdzie polacy razem z rosjanami strzelali do moich przodków nie jest moją historią”.
  Mam tylko jedno pytanie: Co twoi przodkowie robili w Warszawie skoro tam do nich strzelano, czy może byli tam na wycieczce, a może byli podłymi agresorami, którzy wyniszczali naród polski?

 19. Ja wiem co oni tam robili. Urządzili sobie największe w Europie ognisko.
  Efekty widać na zdjęciach kolegi >bez przebaczenia<. A to co strzelało do biednych niemców aus Ratibor to iskry z ogniska jakie sami rozpalili.

 20. To trudno zrozumieć, żeby potomkowie morderców, przy okazji uroczystości dla upamiętnienia pomordowanych, mogli jeszcze coś bredzić ! ! ! Trudno też zrozumieć, koleje losu, by oprawcy i ich potomkowie zasiadali na honorowych miejscach, jako Władza – dla uświetnienia takich uroczystości. ? ? ?

 21. No bo co to jest ich karbinadel, zmielone najgorszej jakosci miyęso – flaki, ścięgna , skóra, zmieszone z bułka starą i jakims zbukiem i tym żywia sie od lat 150-ciu! Stad ich ,,madre,, slonskie gowy! Aha i jeszcze konsek modrej kapusty! Co sie dziwic ,ze gowy majom na bakier. W Niemcach, jak usłyszom niemiecki slonzok to richtig parskają ze śmichu! Ani to Polok, ani Nimiec, kto to jest?

 22. Nie tylko to jest straszne. Przerażają mnie tzw. inscenizacje. Na jednym z portali raciborskich jest relacja z „zabawy” w majówkę na Placu Długosza. Bohaterscy niemcy dają pięknie popalić ruskim, na koniec zabili grubego enkawudzistę i załadowali go na ciężarówkę i to najbardziej podobało się raciborskiej gawiedzi.
  Zakłamanie historii i tyle. Ruscy dali tutaj nieźle popalić hitlerowcom i to jest prawda.

 23. Racibórz zawdziecza te iscenizacje, niezmordowanemu propagatorowi tej formy rozrywki, włascicielpowi portalu ,,Nasz Racibórz,, Grzegorzowi Wawocznemu, który w swoich ,,historycznych publikacjach,, udawadnia, ze ruskie to zbrodniarze, a Werchmacht to,, rycerze,, Mimo, że sperdalal, przed frontem, to On twierdzi, ze stawiiali europejski, patriotyczny opór, czerwonej nawale! Przekonał nawet władze Raciborza,ze nie ma co składac kwiatów pod pomnikiem czerwonoarmiejców, z okazji wyzwolenia Raciborz! Tych historycznych odkryc,[img]upload/small_15ScreenShot023.jpg[/img][img]upload/small_9ScreenShot022.jpg[/img][img]upload/small_17ScreenShot021.jpg[/img][img]upload/small_25ScreenShot020.jpg[/img] uczy raciborską młodzież i efekty już mamy, niemieccy nazisci sa ,,bohaterami,,!

 24. A czy opowiada WAW w Raciborzu o tej histori!
  „Ma być stworzony zastraszający przykład”
  Hitler po otrzymaniu wiadomości o wybuchu powstania w Warszawie wydał rozkaz stłumienia zrywu, zniszczenia miasta i eksterminacji mieszkańców.
  – Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy – brzmiał rozkaz przywódcy III Rzeszy.
  Na Woli żołnierze zaczęli go spełniać 5 sierpnia. Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do zamieszkałych domów, które później podpalano. Osoby, którym udało się uciec, mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków. Cywilów zapędzano na teren dużych zabudowań, placów lub parków i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Największe egzekucje miały miejsce koło wału kolejowego przy ul. Moczydło oraz w fabrykach Ursus i Franaszka przy ul. Wolskiej.
  Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera.

  – Zagłada ludności Woli w pierwszych dniach powstania była tragiczna i dramatyczna. Zapowiadała jeszcze większą tragedię Warszawy, bo taki sam los jak 50 tys. mieszkańców Woli, spotkał jeszcze ponad 100 tys. warszawiaków w pozostałych dzielnicach. Byli to zarówno powstańcy, jak i mieszkańcy kolejnych upadających dzielnic, tam toczyła się ta fala morderstw –

 25. – Czarna sobota 5 sierpnia 1944 r. to apogeum zbrodni ludobójstwa na niewinnej ludności cywilnej. Ginęli wszyscy: mężczyni, kobiety, niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, niedołężni, starcy, ginęli chorzy na łóżkach szpitalnych, lekarze i pielęgniarki, również siostry zakonne i księża!

  Może WAW zorganizowałby piknik militarny na ten temat !

 26. w roku 1947 została wydana książka (około 550 stron) autorstwa Antoniego Trepinskiego pt.”Potępieńcy – Sad Wieków nad Niemcami”, zawiera teksty około 200 autorytetów, jakie kiedykolwiem napisano w Sądzie nad Niemcami.”Niemcy po wszystkie wieki i w późnej przyszłości będą służyli za przedmiot zazwyczaj zajmujących badań patologicznych,
  tak pod względem fizjologicznym jak i psychologii” (Autor Stefan Buszczyński).Z dopełnieniem w 1873; „Co za nieograniczona chciwość zagarnięcia wszystkiego na własny użytek! Co za niewyczerpsns studnia sofizmatów, gdy idzie o usprawiedliwienie tej chciwości”
  PS. Sofizmat (z gr. „sophisma” – wybieg, wykręt) czyli sztuka „wykręcania kota ogonem”, jest to nazwa funkcjonująca w co najmniej trzech znaczeniach:
  -zwodniczy „dowód” matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd logiczny, trudny do wykrycia na pierwszy rzut oka -wypowiedź lub sformułowanie, w którym świadomie został ukryty błąd rozumowania nadający pozory prawdy fałszywym twierdzeniom;
  -wszelka próba dowiedzenia swoich racji, bez względu na wartość logiczną przedstawionej argumentacji.

 27. Te ,Slązak,, jestes za, czy przeciw niemieckiej hydrze, bo z Twojego tekstu nic nie wynika? Cos bredzisz matematycznie?
  I- sz wojna światowa Niemcy – ogrom zbrodni na ludności cywilnej i zołnierzach – zastosowanie gazów bojowych, II- ga wojna swiatowa 20 000 000 / dwadzieścia milionów istnien ludzkich tak w przybiżeniu/ Po takich ,,osiągneciach,, ten naród powinien ciezko pracowac na to, co zniszczył , zburzył i namordował ! W imię czego? Niemcy, Niemcy uber alles?

 28. [b]”Sąd Wieków nad Niemcami[/b]”, sam tytuł zamyka listę chciwości Niemców w przeszłości i jeszcze w przyszłości, na nic się zda wyliczanie – wystarczy wiedzieć z kim się ma do czynienia. To bardzo pomaga tolerować ich w życiu, nawet żyć obok nich, choć jest to uciążliwe, okropnie! ! !
  Niemcy nie mają rozumu, nie wiedzą co to jest dyskusja – wymiana myśli. Oni mają tylko wielką wyobraźnię, której sami nie potrafię objąć – dlatego muszą mieć „Fiirera”, który ich prowadzi ! ! !
  PS. „Matematycznie”, myślę, że autor definicji chciał podkreślić niemieckie „genau”.

 29. Ach nasza nacjonalistyczna dyzurna kanali o nicku ” bez przebaczenia ” znowu tu pisze znane fakty o winie nazistów . Ten czlowieczyna zapomnial , ze Niemcy to nie Adolf Hitler , ze Niemcy to Goethe , to Beethoven ,Karl der Grösse ,Schiller i masa noblistow w tym wielu slazaków . To sa Niemcy przy których twoja demagogia jest glupia i zaweza historie Niemiec do raptem 12 lat . Jestes czlowieku niereformowalnym polskim nazista , Nienawidzacym wszystko co niemieckie . Co nie przeszkadza ci chory czlowieku prac twoje brudne majtki w Persilu i zlopac niemiecka Jacobs , ze nie wspomne o tym ze jezdzisz byc moze jakims niemieckim autem . Jestes chory ,chory z nienawisci . Chory fanatyk . Z takimi durniami nie sposób dyskutowac . Nadaja sie do czubów . Ade

 30. Judaszu ! Jak juz chwalisz się niemieckim Persilem, to pochwal się także CYKLONEM B , który twoi pobratymcy wrzucali do komór gazowych, oby oczyścić plemie niemieckie z waszych noblistów bo w wiekszości to….żydzi ! Pochwal sie również SOMANEM I SARINEM – Gerhard SCHRADER, RICHARD KUHN opracowanym przez wybitnych, kulturalnych chemików niemieckich, aby w sposób, kojarzony tylko z niemieckim, zdradzieckim wojskiem, namordowac w sposób niegodny i niezgodny z konwencja genewską przeciwników na polu walki! Wymień też HCN – cyjanowodór, którzy barbarzyńcy niemieccy użyli w czasie i- wojny światowej! Duże zasługi w mordowaniu żołnierzy, położył też FRITZ HABER, który namówił do zastosowania bojowego CHLORU generała ERICHA von FALKENHAYN , żołnierze podusili się w straszliwych meczarniach! Po podpisaniu kapitulacji w 1918 jeszcze użyli gazu bojowego wobec powstanców wielkopolskich, pokazujac w ten sposób największe niemieckie drańtwo – niedotrzymywania umów! A niemieckimi autami tez się nie chwal , bo w czasie wojny produkowały samoloty, które mordowały na drogach niewinna ludnosc cywilną! ,, Nie miejcie litosci dla dzieci kobiet i starców,,Zreszta co ja dyskutuję z jakimś paraniemcem, którego sami niemcy nie uznaja za swojaka! A Goethem i Schilerem też sie nie chwal, bo przedstawiciele twojego narodu rzucali w ogień, na stos jego dzieła jako……zakazane! Jesteś przedstawicielem wrzodu na dupie europy, który ciagle odrasta jak głowy przysłowiowej hydry![img]upload/small_18ScreenShot021.jpg[/img]

 31. Zapomniales nacjonalisto polski dodac Jedwabne , pogromy Zydów w Lublinie ,nagonke na Zydów w latach 60-tych / syjonisci precz do Palestyny itd / rzucanie do dzis takimi zwrotami typu ty przeklety Zydzie , nagonki na ludzi zydowskiego pochodzenia do dzis w polskiej prasie , robienie listy Zydów w Polsce . To robi do dzis Twój wspanialy naród pod sztandarami katolicyzmu i pod okiem pomników JP II . I ty kanalio smiesz wypominac narodowi niemieckiemu jednego popapranca urodzonego w Austrii ? Gdyby nie ten A. H. siedzialbys do dzis za stodola na zerdzi i rzezbil swiatki lipowe i pasl krowy na wschodzie . Ja bylbym w moim Ratibor i takich pajaców jak ty ogladalbym w TV podczas reportarzu z jakiegos skansenu . Jakby nie te Niemcy , dzisiejsze Niemcy , Niemcy które sa wolem pociagowym EU do dzis lazilbys w kufajce i gumiakach . A idz ty w cholere z ta durna demagogia . Demagogia glupiego chorego polaczka bo na nazwanie ciebie Polakiem nawet na to nie zaslugujesz . Zbyt obrazilbym bym madrych ludzi z waszego narodu .
  Nas raciborzan tych sprzed zajecia przez Polske tych terenów nic a nic nie intresuje te cale powstanie . Zrobiliscie mord na wlasnym narodzi i dzis wynosicie to na sztandary . Tego nie zrobili Francuzi , Belgowie , Holendrzy , Czesi a byli pod taka sama okupacja .Tylko wasz naród to zrobil a Stalin smial sie w kulak . Twój batiuszka smial sie jak z butelkami szli na czolgi . Smial sie w kulak . Ade
  Ade

 32. Nie dyskutuj z ,,Judaszem,, bo to chory psychcznie osobnik, wszyscy , prawie wszyscy, na portalu, znają jego prymitywny słownik i chorobliwy stosunek do faterlandu, który, jako emigracji ekonomicznej, dał takiemu najpierw pare marek zapomogoi ,,repatriacyjnej,, a teraz chetnie pozbyłby się tej paraniemieckiej gadzinówki, który jest udreką i wstydem rdzennych Niemców!

 33. Wstyd mi, za jednych i za drugich – wszystkich, którzy mianują się Ślązakami co nienawidzą swoich sąsiadów w swoim codziennym otoczeniu, rozpamiętani w trawieniu zgniłej przeszłości, jeszcze nam zawieruchę zgotują. Na piekło zasługują pasibrzuchy co w niemczech siędzą i na Ślazaków plują ! ! !

 34. Sprawa nie podlega dyskusju, to Naród niemiecki wywołał dwie wojny swiatowe, które pochłoneły miliony ofiar! Ten naród nie ma moralnego, ani innego naturalnego prawa , aby przewodzic w Europie! Tylko dzieki amerykanom, odrodzili sie,jako antidotum przeciwko ZSRR, powinni tkwić w kazamatach dotad, aż nie ,,odbuduja,, wszysatkiego co zniszczyli , namordowali, unicestwili !. NIE MA PRZEBACZENIA DLA ICH POTWPORNOSCI !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here