W Rudniku rodzice uczą się z dziećmi!

Eksperymentem na skalę kraju jeśli chodzi o małe miejscowości, jest nauka języka obcego – wspólna dla dzieci i rodziców. Na zajęciach nie ma wkuwania słówek, a raczej zachęcanie do eksperymentowania z językiem obcym.

"Piastun szkolny" – tak brzmi tytuł projektu realizowanego przez Fundację "Gniazdo" z Modzurowa, która przystąpiła do ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursu w ramach akcji "Bezpieczna i przyjazna szkoła". – Chodzi o kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami, zarówno słabszych, jak i uzdolnionymi – tłumaczy Zygmunt Kandora z Urzędu Gminy w Rudniku.

- reklama -

 

Projekt opiewający na kwotę 20 tys. zł swoim zasięgiem obejmuje szkoły w Rudniku, Brzeźnicy i świetlicę środowiskową w Modzurowie. Partnerem Fundacji "Gniazdo" jest Gmina Rudnik, ale także raciborska policja, straż graniczna oraz gminne świetlice.

 

– W projekcie wykorzystywane są zasady tutoringu – mówi Zygmunt Kandora. Tutoring w szkole ma na celu wspomaganie ucznia w rozwoju, niezależnie od uwarunkowań podyktowanych jego osobistymi predyspozycjami psychofizycznymi. Zmiana relacji i idące za nią zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli jest warunkiem budowania gotowości ucznia do nauki oraz gotowości nauczycieli do jego wspierania. – Chcemy skupić się na wzmacnianiu mocnych stron ucznia, a nie naprawianiu słabszych – dodaje Zygmunt Kandora.

 

Uczniowie w ramach projektu mogą liczyć na dodatkowe zajęcia z nauk humanistycznych i przyrodniczych. Dzieci same wybierają temat zajęć, a nauczyciel jest jedynie przewodnikiem. Absolutnym ewenementem, eksperymentem na skalę kraju jeśli chodzi o małe miejscowości, jest nauka języka obcego – wspólna dla dzieci i rodziców. – Bardzo fajnie nam to przebiega, w Brzeźnicy jest pięć takich par rodzic-dziecko i zawsze na zajęciach jest komplet. Na zajęciach nie ma wkuwania słówek, ale raczej zachęcanie dzieci i dorosłych do eksperymentowanie z językiem obcym – wyjaśnia Zygmunt Kandora.

 

Poza zajęciami lekcyjnymi, realizowane są też warsztaty, które poprowadzą funkcjonariusze raciborskiej policji. A będą się odbywać w trzech tematycznych blokach: Bezpieczna szkoła – będzie mowa o przemocy, wymuszaniu, narkotykach; Bezpieczna droga do szkoły – na wsi, gdzie często brakuje chodników i poboczy to szczególnie ważny temat; Przemoc w rodzinie – wyczulenie na niepokojące sytuacje, reagowanie na nie, poproszenie o pomoc. Zaś Straż Graniczna będzie dzieci instruować jak się zachować w razie ataku agresywnego psa.

 

/s/

 

——————————————

Polecamy również: Jakość życia w Rudniku coraz lepsza [WIDEO]

 

W Rudniku trwa budowa kanalizacji sanitarnej, do której dołożył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ci, do których inwestycja jeszcze nie dotarła już nie mogą się doczekać.

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Uwaga cytat: „[color=#4c4c4c; font-size: 12px; text-align: justify]Tutoring w szkole ma na celu wspomaganie ucznia w rozwoju, niezależnie od uwarunkowań podyktowanych jego osobistymi predyspozycjami psychofizycznymi. Zmiana relacji i idące za nią zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli jest warunkiem budowania gotowości ucznia do nauki oraz gotowości nauczycieli do jego wspierania.”[/color]
    Jak czytam takie bzdety, to mam wrażenie, że normalna szkoła to jest dopiero eksperyment.A może małe miejscowości już tak mają?.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj