Stan wojenny – ważna lekcja historii

6

Wprowadzając stan wojenny władze PRL-u, wbrew powtarzanej do dzisiaj propagandzie, oficjalnie wypowiedziały wojnę narodowi, którego powinny bronić. 120 Polaków zostało zabitych, a tysięcy dotknęły represje. Kwestia zasadności wprowadzenia stanu wojennego do dzisiaj wzbudza kontrowersje, a wielu Polaków nadal jest przekonanych o tym, że Rada Państwa – podejmując uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego i powołaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – ocaliła Polskę przed interwencją radziecką.

Przez lata wbijano Polakom do głowy, że gdyby nie posunięcie "generała" (gen. Wojciecha Jaruzelskiego), wojska Układu Warszawskiego wkroczyłyby do Polski tak jak w 1968 roku wkroczyły do zrewoltowanej Czechosłowacji. Tymczasem przeczą temu fakty – przywódcy ZSRR naciskali, aby sytuację wewnętrzną w Polsce spacyfikowały siły bezpieczeństwa i wojsko PRL.

- reklama -

– (…) Nie możemy ryzykować. Nie zamierzamy wprowadzać wojsk do Polski. Jest to słuszne stanowisko i musimy się go trzymać do końca. Nie wiem, jak rozwinie się sprawa z Polską, ale jeśli nawet Polska będzie pod władzą “Solidarności”, to będzie to tylko tyle. A jeśli na Związek Radziecki rzucą się kraje kapitalistyczne, a oni już mają odpowiednie uzgodnienia o różnego rodzaju sankcjach ekonomicznych i politycznych, to dla nas będzie to bardzo ciężkie. Powinniśmy przejawiać troskę o nasz kraj, o umacnianie Związku Radzieckiego. To jest nasza główna linia. – mówił 10 grudnia 1981 członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Jurij Andropow.

Wprowadzenie stanu wojennego nie było podyktowane obawami przed interwencją radziecką, a miało na celu przede wszystkim zdławienie działalności "Solidarności", dla której poparcie w społeczeństwie polskim, wg badań OBOP-u, deklarowało wówczas 64 proc. mieszkańców kraju. W istocie wprowadzenie stanu wojennego przez przywództwo PRL było oficjalnym wypowiedzeniem wojny narodowi polskiemu i tylko w ten sposób powinno się mówić o tych wydarzeniach.

Nie wnikając dalej w kwestie odpowiedzialności za wprowadzenie stanu wojennego, a także stosunku do tego aktu, warto podkreślić potrzebę pamięci o faktycznym przebiegu wydarzeń tamtych lat – niezafałszowanym przez pryzmat współczesnych sporów politycznych, zachowującym cześć dla 120 ofiar śmiertelnych tamtej wojny i tysięcy katowanych prześladowanych, więzionych….

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Raciborska "Solidarność": od euforii do podziałów

Zarys historii Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Raciborzu (1989 – 1991) na podstawie dokumentów Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu.

Zamach na 11 listopada to atak na nasze prawo do szczęścia

Czy patriotyczne manifestacje organizowane m. in. w dniu 11 listopada, to manifestacje faszystów? Czy Polakom można odebrać prawo do okazywania również w ten sposób swego przywiązania dla ojczyzny?

 

Czy stan wojenny to dla dzisiejszej młodzieży prehistoria?

Niektórzy mówią, że czas leczy rany. Ja się z tym nie zgodzę. Około 120 zamordowanych w stanie wojennym.Tysiące bitych, męczonych psychicznie, prześladowanych, Tego nie da się zapomnieć. Tego po ludzku nie zapomną ci, których rodziny dotknęły tego cierpienia – felieton Ryszarda Frączka

- reklama -

6 KOMENTARZE

 1. Nie, nie trzeba relacjonować mszy, ale też nie trzeba złośliwie puszczać filmu, który o wypadkach stanu wojennego traktuje w nader lekki sposób… Przy poziomie nauczania historii w szkołach dzisiaj (program!) niezaznajomiony z tematem młody widz może stwierdzić, że była to taka wojna na niby… Są czołgi, ale jest śmiesznie. To jest celowe działanie. Jak była rocznica powstania warszawskeigo to puścili „Zakazane piosenki”… To już lepiej żeby puścili szklaną pułapkę, niż coś takiego. Uczczenie to jedno, ale profanacja to drugie i profanowanie historii Polski w rocznicę wydarzeń takich jak to jest po prostu skandaliczne.

 2. Stara metoda Zaborców – twórców wszelkich stereotypów o Polakach ! ! ! Ośmieszać , opluwać, kłamać, wyszydzać itp. typowe szatańskie gry, by przypadkiem Polacy znowu nie podnieśli głowy ! ! ! Jeszcze nigdy w historii Polski, nie było tak otwartego i silnego frontu antypolskiego ! ! ! UE tworzy symbole – kukły, podobnie czyni Rosja, które rządzą Polską, nie dla Polski i Polaków. Opamiętajcie się, w tej haniebnej grze wszyscy obywatele tego kraju stracą ! ! !

 3. Czemu rząd nie chciał 80 mld zł?
  2012-12-14 07:41
  http://naszeblogi.pl/34869-czemu-rzad-nie-chcial-80-mld-zl
  Dosłownie trzy i pół godziny temu Parlament Europejski przegłosował niekorzystny dla Polski Jednolity Patent Europejski. Koszt wynikający z wprowadzenia tej nowej unijnej regulacji wyniesie nas 76 miliardów złotych. Oczywiscie, jeżeli tej regulacji by nie było, też ponieślibyśmy koszty, ale mniejsze niemal o 30 miliardów złotych. Rzecz nie w tym, by w ogóle nie regulować tego obszaru, lecz w tym, żeby go regulować mądrze, zgodnie z ineteresami poszczególnych krajów członkowskich, w tym Polski.(…)
  Komentarze:
  – Pan się dziwi
  ość – 14.12.2012 13:15
  A ja się dziwię, że pan się dziwi. Pyta pan dlaczego polski(?) rząd przyjmuje niekorzystne dla Polski regulacje. Ano odpowiedz jest zawarta w pytaniu, czyli jest arcyboleśnie prosta: DLATEGO BO SĄ NIEKORZYSTNE. Dlatego ten rząd wprowadzi euro, GMO, zakaz sprzedaży ziół itd – wszystko, co jest dla Polski niekorzystne wprowadzi rząd-nierząd.
  Czas przestać się dziwić i wypisywać banialuki; czas działać, bo będzie za późno.
  – patent
  Mir – 14.12.2012 13:01
  Sz.P R.Czarnecki. A nie odnosi pan wrażenia, że PO realizuje niemieckie interesy, a Polskę traktuje tylko jak łup polityczny ?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here