
Poszerzona oferta edukacyjna, lepszy start na rynku pracy i przygotowanie szkół na niż demograficzny – to główne argumenty A. Hajduka za połączeniem "ekonomika" i "zawodówki".Rozpoczęły się rozmowy w sprawie połączenia Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu. Jaki jest cel tych zmian? Główną intencją włodarzy powiatu raciborskiego jest – wbrew pozorom – wzmocnienie tych placówek: fuzja pozwoli uniknąć napięć przy naborze do szkół.
Zamierzeniem, które przyświeca władzom powiatu w forsowanej fuzji szkół jest zdobycie możliwości łączeniu w klasach specjalizacji o podobnym profilu programu nauczania przy rozdzieleniu zajęć z przedmiotów zawodowych. Ma to korzystnie wpłynąć na ofertę edukacyjną obu szkół (połączonych w jedną), gdyż pozwoli uniknąć sytuacji, jakie miały miejsce przy ostatnim naborze, kiedy mimo znacznej liczby chętnych uczniów do podjęcia nauki w klasie o profilu logistycznym, oddział ten nie został otwarty, gdyż uczniów było mimo wszystko zbyt mało.

Naszym zdaniem decyzja o połączenie ZSE i ZSZ w Raciborzu kłóci się z wnioskami członków komisji oświaty, w myśl których to nie szkoły zawodowe i technika, ale licea powinny być ograniczane (czytaj ównież artykuł: A. Plura: Licea powinny być ograniczane ).
/żet/
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
—————————————————————————————————————————-
Polecamy również:
Oświata: radni chcą przygotować szkoły na niż demograficzny
Radni obawiają się niżu demograficznego i wyzwań, które nadciągają wraz z nim. Na celownik biorą finanse, profile kształcenia, sieć dowozową i liczbę uczniów w klasach. Zobacz zdjęcia>>>
Będą dyskutować o problemach z jakimi boryka się młodzież
"Zostanę w powiecie raciborskim pod warunkiem, że…" – to tytuł debaty, jaka odbędzie się 9 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Dyskusja będzie dotyczyć problemów z jakimi musi borykać się młodzież.
Darmowe prawko zachętą do nauki w Raciborzu?
W dobie niżu demograficznego samorządy rywalizują ze sobą o uczniów. Każdy stara się ściągnąć jak najwięcej młodzieży z ościennych powiatów, gdyż za uczniem idzie pieniądz. Na co postawi powiat raciborski?




![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)

![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)
![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)




![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)





![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)








