A. Matusiewicz odwołany. Droga Racibórz-Pszczyna zagrożona?

6

– Wolę odejść z honorem niż zapisać się w galerii tchórzów i asekurantów – powiedział ustępujący marszałek województwa A. Matusiewicz. Nad odejściem marszałka ubolewa prezydent Lenk.

21 grudnia sejmik śląski przyjął dymisję Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza. Odwołanie prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej ma związek ze skandalem na kolei, który rozpoczął się 9 grudnia (po przejęciu śląskich Przewozów Regionalnych przez Koleje Śląskie).

- reklama -

Marszałek zaznaczył, że KŚ były przygotowane na przejęcie schedy po PR: istniało 20 proc. zaplecze awaryjne taboru, połączeń było więcej, a w miejsce odwołanych pociągów szybko wprowadzono komunikację zastępczą. Mimo to postanowił zrezygnować ze stanowiska, gdyż cały proces nie odbył się w sposób harmonijny. – Wolę odejść z honorem niż zapisać się w galerii tchórzów i asekurantów – powiedział ustępujący marszałek.


Zdaniem prezydenta M. Lenka odejście marszałka Matusiewicza nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację drogi Racibórz – Pszczyna.

Nad odejściem marszałka ubolewa prezydent Mirosław Lenk, który wskazuje na wyjątkowo dobrą współpracę z Adamem Matusiewiczem, który zdaniem prezydenta był wyjątkowo życzliwym dla całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego politykiem. Racibórz korzystał z tej życzliwości, czego największym wyrazem będzie ukończenie drogi Racibórz – Pszczyna. Zdaniem prezydenta zmiany we władzach województwa nie spowodują trudności w realizacji tej inwestycji.

Bardziej powściągliwy w ocenach jest starosta raciborski. Adam Hajduk dystansuje się od orzekania, czy dymisja marszałka będzie miała dobry lub zły wpływ na kondycję powiatu raciborskiego, bo – jak zaznacza – marszałek nie jest od tego, żeby jakiś konkretny powiat czy region był przez niego faworyzowany, ale od rządzenia województwem. Przy przejęcie przez Koleje Śląskie zadań śląskich Przewozów Regionalnych doszło do uchybień i odpowiedzialność za to spoczywa właśnie na marszałku.


Starosta Adam Hajduk uważa, że do przejęcia zadań śląskich Przewozów Regionalnych przez Koleje Śląskie należało podejść o wiele bardziej rozsądnie i wziąć pod uwagę więcej czynników, jak chociażby niechęć do kooperacji środowiska kolejarzy – w wyniku wprowadzonych zmian kilkuset z nich straciło pracę.

Konsekwencją rezygnacji marszałka jest odwołanie całego zarządu województwa śląskiego. Przepisowo będzie on mógł pełnić swoje funkcje jeszcze przez trzy miesiące, choć władze PO zapowiadają, że już w styczniu 2013 roku zostanie wybrany nowy zarząd województwa. Może to doprowadzić do zmian w rządzącym Śląskiem układzie. Komentatorzy nie wykluczają, że w miejsce koalicji PO-RAŚ-PSL może powstać koalicja PO-SLD, gdyż to właśnie Adam Matusiewicz był głównym rzecznikiem współrządzenia z Ruchem Autonomii Śląska.
Otwartą kwestią pozostaje wybór kolejnego marszałka. Istnieje szansa, że stanowisko to może objąć pochodząca z Krzanowic Gabriela Lenartowicz, choć konkurencja, chociażby w osobie wojewody Zygmunta Łukaszczyka, jest niezwykle silna.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Racibórz będzie koordynował budowę drogi Racibórz – Pszczyna

Marszałek A. Matusiewicz i M. Lenk podpisali porozumienie w sprawie powierzenia Raciborzowi zadania sporządzenia dokumentacji do planowej budowy i modernizacji drogi Racibórz-Pszczyna. Zobacz zdjęcia>>>

Gabriela Lenartowicz – Marszałek Województwa Śląskiego?

Dotychczasowy marszałek województwa Adam Matusiewicz 13 grudnia podał się do dymisji. W gronie osób, które komentatorzy wymieniają jako jego możliwego następcę, znajduje się… Gabriela Lenartowicz.

A. Matusiewicz podał się do dymisji

Koleje Śląskie pogrążyły marszałka Adama Matusiewicza, który 13.12 po godzinie 16:00 podał się do dymisji. Najlepsze na co mogą liczyć pasażerowie, to że sytuacja na kolei nie będzie gorsza niż przed 9 grudnia.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

6 KOMENTARZE

 1. :(

  akurat tutaj zgodzę się z panem prezydentem… szkoda matuska, dobry był….

 2. Panu prezydnetowi szkoda, bo pociągami nie podróżuje… Wypowiedzi prezydenta miasta którego mieszkańcy byli narażeni na tyle kłopotów przez lekkomyślność jednego człowieka są po prostu s.k.a.n.d.a.l.i.c.z.n.e!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Gabriela Lenartowicz….Lewandowska Ewa…

 4. PełO

  Platfus z Platformy Obiboków i honor? Toż to jakiś oksymoron. Proszę… Prawda jest pewnie taka, że Tusku nie mógł go kryć za MEGA wpadkę i pogonił fajansiarza.

 5. ronin

  A to obraz Parti Oszołomów
  Aferzyści miry zdzichy rychy , pieniacze stefan od motyli i z domu wariatów na stołky prezesa koleji.
  do tego jeszcze prezydenci z Racka i wodzisławia dla koryta zapisali się do tej bandy przed wyborami , żeby żyło się lepiej
  Chłopcy z Ferajny

 6. ggg

  drogi nie ma = nie ma zagrożenia

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here