Ośmiuset zawodników z pięćdziesięciu klubów rywalizowało trzeciej edycji "Biegu na igrzyska". Głównym sponsorem organizowanego na fali popularności Justyny Kowalczyk biegu jest Rafako.
Tegoroczna, trzecia edycja „Biegu na Igrzyska” składała się z ośmiu biegów rozegranych w czterech ośrodkach: Szklarskiej Porębie, Tomaszowie Lubelskim, Dusznikach Zdroju i na Kubalonce. W zmaganiach wzięło udział ponad 800 zawodników reprezentujących 50 klubów.
18 grudnia najlepsi z nich otrzymali nagrody, które (w związku z okresem przedświątecznym) były wręczane przy choince. Jedną z osób, która gratulowała zawodnikom był Piotr Karaś, dyrektor marketingu w RAFAKO S.A. Wyniki młodych ludzi zasługują na uznanie, tym bardziej, że biegi narciarskie to bardzo wymagająca dyscyplina. – To sport dla twardzieli. Sukces osiągają ludzie ciężkiej pracy, którzy są konsekwentni, wytrwali i potrafią się poświęcić – mówi o biegach narciarskich Piotr Karaś.
Piotr Karaś wręcza nagrody najlepszym zawodnikom.
Raciborska firma wspiera Justynę Kowalczyk od początku jej kariery. Zaangażowanie w organizację „Biegu na Igrzyska” bezpośrednio wiąże się ze współpracą z tą najwybitniejszą polską biegaczką narciarską. – Justyna Kowalczyk jest drugą, po Adamie Małyszu, wielką gwiazdą polskiego sportu zimowego. W związku z osiągnięciami Małysza zrodziła się idea zorganizowania turnieju dla młodych skoczków i szukania talentów na miarę mistrza z Wisły. Kiedy Justyna zaczęła osiągać sukcesy, pojawił się pomysł stworzenia podobnego programu dla biegów narciarskich. RAFAKO od samego początku było głównym sponsorem tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Piotr Karaś. RAFAKO przyczynia się do rozwoju tej dyscypliny nie tylko poprzez indywidualny sponsoring J. Kowalczyk i zaangażowanie w program „Bieg na Igrzyska”. Firma wspiera również lokalny klub w Kasinie Wielkiej – pomaga (nie tylko finansowo) uczniowskiemu klubowi sportowemu i biegowemu. – Mamy nadzieję, że przyczynimy się do odkrycia i rozwoju talentów na miarę Justyny. Wśród uczestników programu są bardzo dobrze rokujący zawodnicy. Takich talentów nie ma nawet wśród seniorek, które obecnie startują razem z Justyną Kowalczyk w Pucharze Świata – dodaje przedstawiciel RAFAKO.
– Wszyscy mają nadzieję, że spośród tych nieoszlifowanych diamentów będzie można wyłowić talenty, które w przyszłości będą reprezentowały nasz kraj na imprezach sportowych różnego rodzaju, łącznie z igrzyskami olimpijskimi – mówi Marcin Brzychcy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które jest partnerem programu.
Marek Siderek, szef wyszkolenia Polskiego Związku Narciarskiego, zwraca uwagę na wysoki poziom organizacyjny biegów. – Biegi, na wzór Pucharu Świata, są rozgrywane w technice dowolnej i klasycznej, do cyklu wprowadzane są konkurencje sprinterskie i starty masowe. Numery startowe, profesjonalny pomiar czasu, balony reklamowe ustawione na trasie i profesjonalny sprzęt – to robiło na młodych ludziach duże wrażenie – podkreśla M. Siderek.
Dzięki profesjonalnej oprawie dzieci i młodzież mogą pozbyć się kompleksów i poczuć się pewniej podczas rywalizacji międzynarodowej. To bardzo istotne, zwłaszcza, że niektórzy uczestnicy „Biegu na Igrzyska” już niebawem będą mieli szansę reprezentować nasz kraj podczas Europejskiego Festiwalu Młodzieży, który odbędzie się w przyszłym roku w Rumunii.
Rafakowcy mieli okazję spróbować swoich sił w biegach narciarskich w lutym tego roku. W Szklarskiej Porębie zorganizowano wówczas zawody o Puchar Prezesa RAFAKO.
Rozgrywki te miały profesjonalną oprawę, ale do amatorskiego uprawiania biegów nie potrzeba wysoce specjalistycznego sprzętu – wystarczą buty, narty, kijki i ciepłe ubranie sportowe.
W związku z tym Piotr Karaś dostrzega możliwość uprawiania tego sportu na terenie Raciborza.
– Ścieżki rowerowe i wały dookoła Raciborza można zimą przekształcić w trasę narciarską. Wystarczy przygotować dwa ślady narciarskie i już można byłoby klasycznie poszusować. Biegi są tańsze od narciarstwa alpejskiego, to naprawdę fajny sport, który zimą może zastąpić jazdę na rowerze – mówi P. Karaś.
Niezależnie od tego czy raciborzanie połkną narciarskiego bakcyla pewne jest, że dyscyplina ta nadal będzie się rozwijać. Kolejna edycja „Biegu na Igrzyska” zostanie zainaugurowana 4 stycznia.
Organizatorzy zaplanowali cykl dziesięciu zawodów w pięciu lokalizacjach. – Dzieci biorące udział w programie ciężko trenują i mają nadzieję na kolejne starty w zawodach. Organizatorzy nie ukrywają, że to głównie od naszego wsparcia zależy, czy kolejny cykl „Biegu na Igrzyska” odbędzie się tak jak to zaplanowano – podsumowuje przedstawiciel RAFAKO.
/Anna Koza (Adventure Media), oprac. żet
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
—————————————————————————————————————————-
Polecamy również:
Rafakowcy po raz drugi wicemistrzami Polski w "halówce"
Drużyna RAFAKO zdobyła tytuł wicemistrza Polski w XI Mistrzostwach Polski Spółek Giełdowych i Branży Kapitałowej w Halowej Piłce Nożnej.
KS AZS Rafako: Szalony pościg bez happy endu
Nieudanie rozpoczęli rundę rewanżową sezonu 2012/13 siatkarze Rafako, którzy zmierzyli się dziś we własnej hali z KS Milicz, wiceliderem II ligi. Gościom rewanż za porażkę z początku sezonu udał się z nawiązką.
KS AZS Rafako: Lekki niedosyt mimo zwycięstwa
Ostatnio siatkarze Rafako lepiej radzą sobie na wyjazdach niż we własnej hali. Na dowód tego dziś w Katowicach ograli tamtejszy Spodek, choć trener Galiński nie jest do końca zadowolony z rozmiarów zwycięstwa.