Zmiany w emeryturach górniczych: kto straci przywileje?

Donald Tusk dwukrotnie mówił o zmianach w emeryturach górniczych, których efektem będzie ograniczenie przywilejów górników. Ministrowie gospodarki i pracy zapewniają, że projekt ustawy jest już przygotowany.

Wicepremier (minister gospodarki) Janusz Piechociński a także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniają, że projekt ustawy zmieniającej zasady przyznawania emerytur jest już gotowy, choć na razie nie zmierzają zdradzać jego szczegółów. Co ciekawe, szczegółów zmian nie znają również związkowcy, z którymi podobno rząd prowadzi konsultacje projektu ustawy – informuje o tym dziennikzachodni.pl.

- reklama -

– Nie mamy żadnej informacji o projekcie. Nie przekazano nam go na komisji trójstronnej. Dopiero co dzwoniłem do resortu pracy i tam też nie usłyszałem niczego nowego – powiedział dziennikarzom Dziennika Zachodniego Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.


Związki zawodowe porozumiały się i wspólnie planują organizację pierwszego od 30 lat strajku generalnego na Śląsku. Referenda zostaną przeprowadzone w największych zakładach pracy na Śląsku, m. in. w Rafako, a także w całej branży górniczej. Czytaj również artykuł: Będzie pierwszy od 1981 roku strajk generalny na Śląsku?

Podobno zmiany w zasadach przyznawania emerytur górniczych mają być kosmetyczne, tak aby rząd, a przede wszystkim premier Donald Tusk – mógł wyjść z twarzą z wygłaszanych w exposé zapowiedzi. Tymczasem do centrali związkowych zostały wysłane pisma, w których resort gospodarki (departament górnictwa) prosi o wskazanie stanowisk górniczych, które nieodłącznie wiążą się z pracą pod ziemią. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że zmiany nie zatrudnionych w górnictwie osób, które pracują pod ziemią.

Zdaniem Dziennika Zachodniego rząd zamierza wprowadzić następujące zmiany w przyznawaniu górniczych emerytur:
– przywileje stracą górnicy zatrudnieni w zlikwidowanych kopalniach, którzy pilnują aby woda nie zalała tych wciąż działających,
– przywileje stracą te osoby z kopalnianego dozoru, które na co dzień nie pracują pod ziemią,
– nie zostanie wprowadzona "opcja 0", w myśl której nowozatrudnione osoby stracą przywilej wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, a tym samym zawód górnika nie straci na atrakcyjności.

źródło: dziennikzachodni.pl, oprac. /żet/

—————————————————————————————————————————

 

 

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Jak się żyje na śmieciowym w Raciborzu?

Już 3 miliony osób pracuje na podstawie niepełnowartościowych umów.  Dla jednych jest to błogosławieństwo, dla innych przekleństwo. Zobaczmy jak wygląda śmieciowe w praktyce.

H. Siedlaczek o górnikach, węglu i unii… po śląsku

Na posiedzeniu sejmu w dniu 5 grudnia H. Siedlaczek zabrał głos w związku z obchodzoną dzień wcześniej "Barbórką".  – Bez górników nie byłoby Unii Europejskiej – mówił poseł winszując górnikom.

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj