Apel poświęcony 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w G-5

Dnia 23 stycznia 2013 roku w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu młodzież gimnazjalna spotkała się, aby uczcić 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Słowo wstępne przygotowała i wygłosiła pani Izabela Zdanowicz, nauczyciel historii. Uczniowie klasy III b Aleksandra Tambor, Olga Fedyszyn, Bartosz Migocki, Piotr Stróż przygotowali oraz zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom prezentację multimedialną poświęcona polskim ruchom narodowowyzwoleńczym w latach 1794-1863.


Tradycja polskich powstań narodowych nie jest ani łatwa ani tym bardziej krótka, ale fakt, ze przez 124 lata ( od powstania kościuszkowskiego do powstania styczniowego ), czyli przez dwa pokolenia, nieustannie i z olbrzymim uporem, bez względu na ponoszone ofiary lub właśnie przez pamięć o nich, ciągle na nowo – organizując spiski i powstania nie zarzucono dążeń do odzyskania utraconej w wyniku rozbiorów niepodległości, wskazuje jak ważna była to rzecz dla Polaków.

Nad wejściem do pierwszego pawilonu oświęcimskiego obozu każdy zwiedzający dostrzeże napis: „Naród, który nie pamięta własnej historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Swojej lekcji z historii nie zapomnieli ani powstańcy listopadowi z 1830 roku, ani krakowscy w roku 1846, ani dzisiejsi bohaterowie – powstańcy styczniowi, śpiewając w styczniu 1863 roku marsz:


„Za te krwi zdroje – ich już nic nie zetrze,

z nich i w narodzie wiecznie krwawa łza,

Za ziemię, wodę, ogień i powietrze,

Do życia prawo, jakie każdy ma.”


Krew przelana za Ojczyznę nigdy nie była ofiarą daremną – zawsze jednoczyła Polaków, wzmacniała wiarę, dodawała nadziei. Lata pozornego spokoju pod zaborami nie skłoniły okupantów do łagodzenia polityki względem Polaków, to wskazywało, że więcej wolności można uzyskać tylko na drodze zbrojnego oporu, aż do zrzucenia jarzma niewoli. Ofiara złożona z krwi nie narażała Narodu na fizyczne unicestwienie, za to zawsze była wstrząsem koniecznym do odbudowy ducha kolejnych pokoleń Polaków żyjących w niewoli. Powstanie styczniowe było dla pokolenia roku 1918 punktem odniesienia w walce o niepodległość. To była godzina Polski i dziś jesteśmy dumni z naszych przodków za to, że z determinacja Polaków przyczyniła się do tego, że Naród odzyskał upragnioną wolność i nie zapomniał o swojej tożsamości. Młodzież minutą ciszy uczciła ofiary wszystkich powstań narodowych.


Oprócz apelu z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego Samorząd Uczniowski przygotował oraz poprowadził także apel wychowawczy podsumowujący wyniki w nauce, zachowaniu oraz osiągnięcia szkoły w I okresie roku szkolnego 2012/2013. Apel wychowawczy prowadziły uczennica klasy III b Dżesika Pocentajło oraz uczennica klasy III c Izabela Michalak. Zaprezentowane zostały wyniki poszczególnych klas w nauce, frekwencji oraz zbiórce surowców wtórnych. Wyróżnieni zostali uczniowie z najwyższą średnią. Pan dyrektor Dariusz Malinowski wręczył Filipowi Dobiesowi z klasy II b nagrodę za najlepsze wyniki w szkole.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here