Protest uczniów ZSE. Krzyczeli: „Nie oddamy ekonoma!”[WIDEO]

"Bez ekonomika Racibórz znika – ona jest naszą przyszłością" – uczniowie ZSE przemaszerowali ulicami miasta pod budynek starostwa (zdjęcia). Protest w sprawie likwidacji ekonomika – wideo.

- reklama -

Nie zgadzają się na likwidację Zespołu Szkół Ekonomicznych i połączenie go z Zespołem Szkół Zawodowych. To główna przyczyna tego, że wyszli na ulice miasta z transparentami i kilkadziesiąt minut protestowali pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele ZSE czują się zlekceważeni, gdyż jak mówią – nikt wcześniej nie poinformował ich o zamiarze likwidacji ich szkoły.


Likwidacja Ekonomika: uczniowie protestują pod… przez raciborz_com_pl

 

Uczniowie i nauczyciele rozmawiali już ze starostą oraz przewodniczącym Rady Powiatu, jednak rozmowy te nic nie dały. Uczniowie uważają, że władze powiatu nie poparły swojego zdania żadnymi konkretnymi argumentami – stąd protest. Uczniowie ZSE wyruszyli o godzinie 14.00 spod szkoły. Przemaszerowali ulicami miasta pod budynek starosta. W drodze rozdawali przechodniom list, który napisali do Rady Powiatu (treść listu poniżej). Data protestu i pikiety pod budynkiem starostwa nie była przypadkowa. Dzisiaj bowiem odbywa się tam właśnie zebranie powiatowej komisji oświaty. Uczniowie mają nadzieję, że uda im się w końcu przekonać radnych oraz starostę, że ich szkoła nie powinna zostać zlikwidowana. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, gdyż ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść orek, 29 stycznia na Sesji Rady Powiatu.

List otwarty do Rady Powiatu

29 stycznia 2013 roku Rada Powiatu na wniosek Starosty ma podjąć decyzję o likwidacji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu potocznie zwanego "Ekonomikiem". Decyzję tę włumaczy potrzebą łączenia szkół wynikającą z postępującego niżu demograficznego i z coraz mniejszej ilości uczniów napływających do szkół. To jest dla nas, uczniów ZSE, wbrem temu co sądzi pan Starosta, zrozumiałe! jednak tempo i sposób w jaki się naszą szkołę zamyka rodzi wiele pytań. Szczególnie bulwersujące młodzież są parametry, które zdecydowały o zamknięciu ZSE – szkoły mającej 70-letnią tradycję, która jest rozpoznawana, reprezentująca pewną renomę i szanowana. Tym kierowaliśmy się w trakcie jej wyboru.

Jeden z pierwszych parametrów dotyczył wysokości kwoty wypowiedzeń dla nauczycieli. Różnica, w porównaniu z ZSZ, wynosiła zaledwie 594 złote. Innym parametrem było przeznaczenie większej kwoty na znaczki pocztowe w przypadku powiadomień rodziców o likwidacji szkoły. Jeżeli to miałoby uratować naszą szkołę, chętnie wyłożymy te pieniądze z własnej kieszeni. Natomiast Ekonomik pokonał ZSZ pod względem zdawalności matur, poziomu nauki w szkole, co dla nas uczniów jest naistotniejsze. Czyżby pan Starosta zapomniał od czego są szkoły?

Wszystkie te wątpliwości miał rozwiać w trakcie spotkania z nami. Szaleńcze tempo, unikanie rozgłosu (Starosta nie życzył sobie medió w trakcie debaty z uczniami) i mętne tłumaczenie, że sytuacja będzie dla nas niemalże nieodczuwalna, czego nie jest nam rzecz jasna w stanie zgwarantować, to jedyne co miał do zaoferowania. W tej sytuacji proponujemy panu Staroście hasło wyborcze w zbliżających się wyborach: "Obiecuję, ale nie gwarantuję". Dla nas będzie na pewno rozpoznawalne. Albo drugie: "Muszę mieć sumienie, za to mi płacą". Ta właśnie odpowiedział zapytany w trakcie debaty z nami, czy ma sumienie zamykać szkołę z tradycją i tak silnie zakorzenioną z Raciborzem na co pracowały pokolenia uczniów i nauczycieli. Był bardzo niezdecydowany, gubił się w wyjaśnieniach, np.: odnośnie tego, czy będzie nas przygotowywać do matury kadra ZSE czy ZSZ. Nia ma w tej kwestii pewności, a mimo to przekonywał rodziców, że kadra dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole się nie zmieni.

Dlaczego za wszelką cenę dąży do zamknięcia akurat tej szkoły? Nas jako młodych ludzi uczy się rzetelności, zasad, szacunku wobec autorytetów. Nasz pytanie brzmi: jak możemy szanować i mieć zaufanie do przedstawiciela władzy, który usiłuje po cichu zamknąć nam szkołę z dnia na dzień, a potem spotyka się z nami, by nas przekonać do swojego pomysłu? W imię czego pod przykrywką potrzeby konsolidacji szkół niszczy dorobek wielu dekad i wizytówkę Raciborza? Bo trzeba wysłać więcej powiadomień do rodziców i to są większe koszty?

Cała ta sytuacja spowodowała jeszcze jeden niepotrzebny konflikt między nami, uczniami ZSE a uczniami ZSZ. Podkreślamy, że szanujemy uczniów i nauczycieli tamtejszej szkoły, a jedyną osobą wobec której żywimy uraz i do której mamy pretensje jest sam pan Starosta.

List ten jest naszą prośbą do Rady Powiatu o zaniechanie tej decyzji i podjęcie nowej, w cywilizowany i bardziej przemyślany sposób. Podejmując decyzję o naszej szkole Rada Powiatu będzie miała okazję pokazać jak ważna jest dla niej młodzież, jak i zarówno każdy obywatel Raciborza, a nam pozwoli to zorientować się, czy jest sens planować przyszłość w tak "kompetentnie" zarządzanym mieście. A dla pana Starosty proponujemy następne hasło wyborcze "Ekonomia najważniejsza – likwidujmy ekonomik".

Z poważaniem
Uczniowie Zespołu Szkół

Ekonomicznych w Raciborzu

/p/

——————————————————————————————————————– 

Kontrowersje, które pojawiły się przy okazji likwidacji ZSE nie są nowością… O potrzebie prowadzenia szerokich konsultacji było głośno przy okazji zamierzeń likwidacji ZSZ i włączenia go do Zespołu Szkół Budowlanych.

Zobacz również wideo:

Szkolnictwo zawodowe w kraju przeżywa renesans

Potrzeba dyskusji i konsultacji ws. łączenia szkół

Informacja o zamiarze łączenia szkół to strzał w kolano

Czytaj również:

Likwidacja ZSE: Nauczyciele wysłuchali racji starosty

– Robimy to, żebyście za kilka lat mieli pracę, a uczniowie możliwość kształcenia w większej ilości kierunków – w ten sposób starosta przekonywał nauczycieli ekonomika o konieczności włączenia ich placówki do ZSZ.

Powiat: Szkoły w "ekonomiku" do likwidacji

Wkrótce faktem stanie się to, co od jakiegoś czasu zapowiadano.  Niektóre szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych zostaną zlikwidowane, a ich uczniowie zostaną rozdzieleni pomiędzy szkoły na Wileńskiej.

Likwidacja szkół w ekonomiku: zawrzało na facebooku

Pokażmy władzom, że nie zgadzamy się na zamykanie pod przykrywką nazwaną łączeniem szkół: ZSZ, ekonomika i budowlanki – na facebooku zawiązał się protest przeciwko decyzjom starostwa. W 1 dzień poparło go ponad 350 osób

- reklama -

19 KOMENTARZE

 1. Nawet w tym pismie kłamstwo. Juz mnie to meczy ale poswiecilem troche czasu zeby wyszukac wyniki matur i cóż: Zdawalność matur:

  I LO
  202 maturzystów
  192 osoby dostały świadectwa
  Odsetek 95,05 proc.

  II LO
  221 maturzystów
  211 osób dostało świadectwa
  Odsetek 95,48 proc.

  Ekonomik
  92 maturzystów
  68 osób dostało świadectwa
  Odsetek 73,91 proc.

  Mechanik
  154 maturzystów
  120 osób dostało świadectwa
  Odsetek 77,92 proc.

  Budowlanka
  43 maturzystów
  23 osoby dostały świadectwa
  Odsetek 53,49 proc.

  Zespół Szkół Zawodowych
  61 maturzystów
  50 osób dostało świadectwa
  Odsetek 81,97 proc.
  podaje za artykułem:

  http://www.naszraciborz.pl/site/art/0-/0-/23882-ii-lo-liderem–dobry-wynik-w–zawodowce-.html

 2. Taka młodzież to jest przyszłość tego miasta, niech władze zrobią wszystko aby ich zatrzymać. Może wreszcie radni dostrzegą coś więcej niż tylko czubek własnego nosa. Brawo młodzi.

 3. [i]Cała ta sytuacja spowodowała jeszcze jeden niepotrzebny konflikt
  między nami, uczniami ZSE a uczniami ZSZ. Podkreślamy, że szanujemy
  uczniów i nauczycieli tamtejszej szkoły
  , a jedyną osobą wobec której
  żywimy uraz i do której mamy pretensje jest sam pan Starosta.[/i]

  pokazaliście jak szanujecie

 4. Ktoś pytał, czy mieli pozwolenia… nie muszą… jedynie organizatorzy patriotycznych marszów muszą w tym kraju starać się o pozwolenia 😉 PS. Protest popieram, bo moim zdaniem powinno się połączyć I i II L.O. a nie szkoły, które faktycznie kształcą ludzi gotowych do podjęcia pracy!

 5. „To oni powinni być zlikwidowani nie my, nie róbmy se jaj”, mówi młodzieniec na początku filmu. Jak popierać was i wasz protest po takiej wypowiedzi? To ZSZ jest winien całej sytuacji? Jeśli to opinia powszechna w „Ekonomiku”, to niech was zlikwidują jak najprędzej IHMO. Dziękuję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here