Nagrody Mieszko AD 2012 wręczone

1

W Krzanowicach odbyła się V Powiatowa Gala Kultury, podczas której wręczono nagrody – Mieszko AD 2012, przyznawane wyróżniającym się animatorom, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu.

 

- reklama -

 

 

 

Nominowanych, spośród otrzymanych zgłoszeń, po trzech w każdej z kategorii, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, a laureatów – Starosta Raciborski Adam Hajduk. Mieszka A.D. 2012 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 

– twórczość literacka – Justyna Bindacz – autorka publikacji dokumentujących dzieje Krzyżanowic, pasjonatka historii regionalnej. Jej zamiłowania, a także znajomość języka niemieckiego wraz z jego gotycką odmianą zaowocowały wydaniem czterech książek: dwóch części dwujęzycznej monografii Krzyżanowic – pt. "Kronika XX wieku" oraz "Krzyżanowice – wioska, Lichnowscy, życie codzienne i zwyczaje", niemieckojęzycznej publikacji "Mein Geliebtes Kreuzenort Gedichte" oraz przekładem Historii parafii Krzyżanowice napisanej przez ks. dra Augustyna Weltzla. Laureatka chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, współpracuje z lokalną grupą DFK, organizuje spotkania autorskie i działania o charakterze historycznym. Jej drugą największą pasją są podróże. Z każdej wyprawy pisze wspomnienia i ilustruje je mapami zwiedzanych miejsc.

 

– animacja kulturalna – Julita Ćwikła – etnograf, autorka cyklu wystaw o tematyce prezentującej śląską kulturę ludową, propagatorka folkloru. Od początku swojej działalności zawodowej kieruje działem etnografii raciborskiego Muzeum. Główne zainteresowania zawodowe nominowanej to obrzędy, śląskie stroje ludowe, ikonografia hagiograficzna oraz śląska sztuka ludowa. Prowadzi badania terenowe dotyczące obrzędowości, organizuje konkursy popularyzujące plastykę obrzędową, prowadzi lekcje i zajęcia muzealne z zakresu edukacji regionalnej. Jest także autorką publikacji poświęconych omawianej tematyce. Od lat uczestniczy w pracach śląskiego zespołu etnografów, udziela konsultacji dotyczących kultury ludowej w powiecie raciborskim, w tym dotyczących stroju ludowego zespołom folklorystycznym m. in. stowarzyszeniu "Źródło" oraz zespołowi Mazowsze.

 

– twórczość plastyczna – Georg Latton – artysta, rzeźbiarz, autor wielu pomników upamiętniających słynne postacie związane z gminą Krzyżanowice i powiatem raciborskim. Jego najsłynniejsze dzieła to pomniki Josepha Von Eichendorffa w Raciborzu, Łubowicach i Nysie oraz popiersia Ludwika van Beethovena. Laureat jest ponadto autorem licznych odlewów zabytków architektury ziemi raciborskiej oraz form słynnych pierników raciborskich. Georg Latton może poszczycić się także znaczącym dorobkiem na polu konserwatorskim. Udziela się społecznie, jest przewodniczącym krzyżanowickiego koła DFK, organizuje i prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży. Gdy nie rzeźby, obserwuje przyrodę – jest jej wielkim miłośnikiem.

– twórczość estradowa – muzyka – Brygida Tomala – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończyła dwa fakultety – teorii muzyki oraz organów. Obecnie to ona kształci muzyków kościelnych, prowadzi klasę organów w Studium Muzyki Kościelnej oraz w Diecezjalnej Szkole Muzycznej w Gliwicach, a także w Szkole Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z zespołem "Camerata Silesia". Laureatka jest organistką i chórmistrzem w swojej rodzinnej parafii św. Anny w Babicach, gdzie prowadzi również scholę. Jej praca owocuje licznymi nagrodami na ogólnopolskich konkursach i sprzyja promocji kultury muzyczno-liturgicznej. Nagrała płytę z muzyką organową, brała udział w oratorium rudzkim. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest ponadto członkinią Zarządu Ogólnopolskiego Związku Muzyków Kościelnych. W czasie swojej wieloletniej pracy miała zaszczyt skomponować antyfony nieszporowe na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

 

– szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w 2012 r. – Elżbieta Biskup – z wykształcenia i powołania muzyk, pedagog, animator kultury. W listopadzie ubiegłego roku obchodziła 25-lecie pracy zawodowej. Od 19 lat prowadzi zespół wokalny "Miraż", od 13-tu dyrektoruje w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Tylko w minionym roku wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności merytorycznej i organizacyjnej kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych. Od koncertu kolęd własnego autorstwa, przez Młodzieżową Karnawałową Rewię Tańca, Konkurs Pantofelek, festiwale: Twórczości Artystycznej i Piosenki Europejskiej, czy proekologiczne inicjatywy takie jak: Zielone tu i teraz i Z ekologią za pan brat, po koncerty: letni oraz z okazji dnia papieskiego. Nominowana kieruje także owocującą licznymi projektami współpracą z partnerami zagranicznymi z Walii i Czech. Życiowe motto to: "nie ŻAŁOWAĆ życia – jakim by ONE nie było…".

 

Nagrodę specjalną za całokształt dorobku kulturalnego otrzymał Marian Stanisław Zawisła – artysta plastyk, starszy kustosz muzealny. Absolwent wydziału grafiki i malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Organizator wielu wystaw i ekspozycji, autor katalogów i informatorów do wystaw, inicjator plenerów malarskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, a także opracowań graficznych wielu publikacji i wydawnictw. Jeden z założycieli nieformalnej grupy plastyków raciborskich. Dzięki swojej wieloletniej pracy w muzeum zapoznawał inne środowiska z twórczością artystów plastyków z Raciborza i ziemi raciborskiej. Ma za sobą ponad 40 lat pracy twórczej. W minionym roku z okazji 70-lecia urodzin artysty zorganizowano wystawę jego prac.

 

Każdy laureat oprócz brązowej statuetki Mieszka otrzymał także nagrodę pieniężną. Ponadto nominowani otrzymali szklane, pamiątkowe statuetki Mieszka.

 

O oprawę artystyczną zadbała Grupa Bez Nazwy, a galę prowadził Mariusz Weidner.

 

źródło: powiat.raciborski

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. „Każdy laureat oprócz brązowej statuetki Mieszka otrzymał także nagrodę
    pieniężną. Ponadto nominowani otrzymali szklane, pamiątkowe statuetki
    Mieszka.”
    Czyli w sumie kasa i dwie statuetki- jedna brązowa, druga szklana? Jeszcze nie słyszałem, żeby gdzieś rozdawali na raz po dwie statuetki…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here