Gdzie przenieść pomnik Arki Bożka?

Władze miasta ciągle nie potrafią zdecydować się, w które miejsce ma trafić pomnik bojownika o polskość Śląska po sprzedaniu placu na którym stoi obecnie. Aktualnie rozważane są cztery potencjalne lokalizacje.

Najprawdopodobniejszą z nich wydaje się plac koło szkoły dla głuchoniemych. Cały czas obowiązuje uchwała przyjęta przez radę miasta, zgodnie z którą to tam ma być przeniesiony monument. Pojawiły się co prawda głosy o sprzeciwie mniejszości niemieckiej, jednak sami jej przedstawiciele dementują jakoby mieli jakieś obiekcje.

- reklama -

 

Nic nie jest jednak przesądzone. Wiadomo tylko, że pomnik nie może stanąć w miejscu objętym strefą konserwatorską A. Pozostałe propozycje to Park Roth (od ulicy Opawskiej, choć w magistracie mówią też o innym miejscu w parku), Park Zamkowy (na wysokości Zespołu Szkół Mechanicznych) oraz skwer koło Zespołu Szkół Ekonomicznych przy zbiegu ulic Gimnazjalnej i Długiej.

 

Oprócz tych czterech propozycji mówiło się też o skwerze przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Opawskiej (przy dawnym Pewexie).  Prezydent Lenk zapowiada, iż zamierza wysłuchać wielu opinii by wybrać najbardziej odpowiednie miejsce

 

Prezydent podczas posesyjnej konferencji prasowej poinformował również, gdzie trafi kocioł, w którym Nowiny Raciborskie gotowały rekordową wodzionkę. Wobec fiaska z umieszczeniem go w parku z pomnikiem Moniuszki (vis-a-vis Urzędu Skarbowego) i braku zgody konserwatora zabytków na loalizację u wylotu z ul. Długiej, słynny garnek stanie przy dworcu PKP.

 

/ps/

 

 ——————————————-

 

patrz także:

 

Głos mniejszości niemieckiej w sprawie przenosin Arki Bożka

Raciborska mniejszość niemiecka zabiera głos w sprawie listu ostrzegającego władze miasta przed uleganiem naciskom mniejszości, która rzekomo sprzeciwia się przenosinom pomnika Arki Bożka.

 

 

 

Mniejszość niemiecka przeciwna przeniesieniu Arki Bożka?

Do władz Raciborza wpłynęło pismo, którego autor przestrzega przed mniejszością niemiecką dążącą do zakazania przeniesienia pomnika Arki Bożka w miejsce, gdzie kiedyś stał pomnik Germanii. Co na to prezydent?

 

 

 

Rekordowy kocioł po wodzionce stanie koło Moniuszki

– To będzie fantastycznie wyglądać – w ten sposób planami przebudowy parku obok sądu zachwyca się wiceprezydent Krzyżek. Jako główny element znajdzie się tam garnek, w którym Nowiny Raciborskie gotowały zupę.

 

- reklama -

13 KOMENTARZE

  1. Za co tak nienawidzicie tego Arki Bożka, przecież on pochodził z niemieckiej rodziny? Nie możecie mu wybaczyć tego, że otworzył oczy na swoich braci- niemców, bo zobaczył was predzej, zanim poznał was- potworów, Świat ! ! ! Dla Polaków na Ślasku, ich martyrologia zaczęła się już z chwilą, gdy Hitler doszedł do władzy i już w 1934 w Raciborzu pojawiały się pierwsze bojówki, które nękały i często mordowali miejscowych działaczy Polskich. Ich bazą wypadową była Obora, skąd w nocy przekraczali granicę by we Wsiach przygranicznych podpalać Polaków gospodarstwa. Tego to ta szuja niemiecka w domu nie usłyszał.” Bez przebaczenie”, ci coś pokaże, jacy są Niemcy, bo ta przegrana wojna, nic Was nie nauczyła.

  2. kto podpalal i gwalcil to my wiemy dokladnie od swoich Rodzicow , ktorzy wojne przezyli i opowiadali jak „ruscy oswobodziciele” napadli na Raciborszczyzne i jak musieli przed nimi uciekac, wracaj na swoja zerdke za wschodnia granice parszywy hadziaju

  3. franceknowak podobosz mi sie coroz bardziej . Najgorsze jest to gorolstwo i chadziajstwo/ pisza przez ch by bylo dluzsze / oni zawsze wiedza wszysto lepiej co sie tu u nos na naszej pieknej raciborskiej ziemy dzialo i na dodatek rozlazlo jak wszy na kozuchu . Miej sie

  4. Na wszy znajdziemy truciznę, ale muszę ostrzec tych niemieckich szwabów, że Ziemia Ślaska jest ziemią Polską, tak nie zawsze było, ale już nigdy Niemcy tu nie podniosą głowy bo was Polacy rozdepczą tak jak te wszy i inne paskudstwo. Na wspomnienia im się zebrało? spieprzajcie do Niemiec, nalejcie sobie po piwie, bo w Polsce już nigdy nie będziecie maszerować i mordować ! ! ! Na Was Świat gotuje Sowiecką nawałą, oj będziecie jęczeć, jak wam ciężko będzie, ale na Ślask zafajdane kabotyny będą miały wstęp wzbroniony. Tyle będzie z tej waszej pogaduszki. na raciborskim portalu.

  5. Proponuję ten pomnik przenieść do rodzinnej miejscowości Arki Bożka=
    Markowic i postawić go na zakręcie przed restauracją, przy drodze krajowej.Niech mieszkańcy nacieszą się swoim rodakiem. Był sławnym Polakiem.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here