Profilaktyka onkologiczna w powiecie raciborskim

Radni komisji zdrowia popierają inicjatywę wprowadzenia na terenie powiatu raciborskiego programu bezpłatnych badań z zakresu profilaktyki onkologicznej. Czy zarząd powiatu zdecyduje się na dodatkowe obciążenia budżetu?Podczas posiedzenia powiatowej komisji zdrowia radny Władysław Gumieniak podniósł kwestię finansowania przez powiat raciborski bezpłatnych badań profilaktycznych. Radny chce, aby bezpłatnymi badaniami objęto również choroby tarczycy. Przewodniczący komisji zdrowia, dr Marceli Klimanek, wyjaśnił, że samo badanie TSH nie wiele daje w diagnozowaniu chorób tarczycy. – Potrzeba dodatkowych badań. Skłaniałbym się ku badaniom, które szybko pomogą zdiagnozować ewentualną chorobę, w stronę onkologii – stwierdził M. Klimanek.

- reklama -

Radny Władysław Gumieniak rokrocznie dopomina się o wysupłanie z napiętego budżetu dodatkowych środków na realizację bezpłatnych badań profilaktycznych. Jak przyznaje, proszą go o to mieszkańcy powiatu.

Ostatecznie radni zgodzili się co do kontynuacji programu badań profilaktycznych dla kobiet w ciąży (GBS), a także profilaktyki prostaty (PSA) i raka jajnika (CSA 125). Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego Adam Wajda zaproponował, aby program badań został ukierunkowany na konkretne, najbardziej zagrożone grupy wiekowe. W 2011 roku z badań profilaktycznych – GBS, PSA i HIV – skorzystało 2500 mieszkańców powiatu raciborskiego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim objęcie badaniami GBS wszystkich kobiet w ciąży w powiecie raciborskim. Kontynuacja programu bezpłatnych badań profilaktycznych to krok w dobrym kierunku.

/Wojciech Żołneczko/

 ———————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 132.

Polecamy również inne artykuły z GazetaInforamtor.pl.

——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Czesi zanieczyszczają powietrze w Raciborzu?

Z analizy stanu środowiska województwa śląskiego wynika, że za kiepski stan powietrza, którym oddychamy odpowiadają… nasi sąsiedzi – Czesi. Jak zmienia się środowisko na Śląsku?

 

XXI Światowy Dzień Chorego

13 maja 1992 roku papież Jan Paweł II w piśmie skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ustanowił Światowy Dzień Chorego, który Kościół Katolicki obchodzi 12 lutego.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here