Racibórz, Rybnik, Wodzisław… Gdzie żyje się najlepiej?

"Krajowy Raport o Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i lokalny" w pośredni sposób odpowiada na pytanie, gdzie żyje się najlepiej – porównaliśmy powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski i miasto Rybnik…

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało "Krajowy Raport o Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i lokalny", który obrazuje poziom życia we wszystkich powiatach w Polsce. Jak na tle kraju wypadają powiaty z regionu (raciborski, wodzisławski i rybnicki)?

- reklama -

Trzeba przyznać, że nie najgorzej, choć różnice między nimi są znaczne. Jednakże aby uświadomić sobie, co tak naprawdę obrazuje przygotowany przez ministerstwo raport, trzeba powiedzieć kilka słów o metodologii, którą posłużono się do sporządzenia opracowania.

Metodologia

Autorzy opracowania twierdzą, że w raporcie zostały zaprezentowane wyniki "innowacyjnego i unikalnego w skali świata badania rozwoju społecznego na poziomie lokalnym za pomocą nowatorskiego Wskaźnika Lokalnego Rozwoju Społecznego (Local Human Development Index – LHDI). Ową innowacyjnością jest dostosowanie wskaźnika o przeznaczeniu globalnym (HDI, stosowany przez ONZ do badania państw) do skali lokalnej.

LHDI jest niczym innym, niż średnią, która została wyciągnięta z badania trzech istotnych dla każdego człowieka obszarów: zdrowia, edukacji i zamożności. W kwestii zdrowia mierzone były: oczekiwana dalsza długość trwania życia noworodka, zagregowany współczynnik zgonów na nowotwory i choroby serca. W przypadku edukacji istotnymi dla badaczy okazały się: odsetek dzieci w edukacji przedszkolnej (przedział wiekowy 3-4 lata), średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego (tylko dla części matematyczno-przyrodniczej). Wskaźnik zamożności sam w sobie stanowi średnią poziomu zamożności mieszkańców danego powiatu.

Najlepiej w Wodzisławiu

Z przeprowadzonego badania wynika, że najwyższy poziom życia wiodą mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, który został sklasyfikowany na 55. miejscu. Niewiele gorzej jest w Rybniku (57. miejsce) i powiecie rybnickim. Znacznie gorzej jest w powiatach rybnickim (87. miejsce) i raciborskim (92. miejsce).

Warto zauważyć, że poziom życia w powiecie raciborskim znajduje się poniżej średniej dla całego województwa śląskiego. Jest to o tyle ciekawe, że w ostatnim czasie w raciborskich elitach pojawiło się wiele głosów na temat tego, jaką szansą dla Raciborza i powiatu raciborskiego jest właśnie owo "wygodne życie" w cichym i spokojnym Raciborzu, co może przyciągnąć do miasta ludzi na co dzień pracujących w Wodzisławiu Śląskim czy Rybniku, z drugiej strony "wyniki" powiatu raciborskiego w kategoriach "edukacja" i "zdrowie" w pośredni sposób potwierdzają wytyczenie właśnie tych kierunków rozwoju miasta i powiatu.

Zdrowie, edukacja i zamożność

Mieszkańcy Rybnika i powiatów rybnickiego, raciborskiego i wodzisławskiego nie powinni – przynajmniej na podstawie przeprowadzonego przez ministerstwo badania – narzekać na poziom opieki zdrowotnej, który zdecydowanie przewyższa w naszym regionie średnią dla województwa i kraju.

Powiat raciborski stoi edukacją, której współczynniki są zdecydowanie wyższe niż w powiecie rybnickim i wyższe niż w Wodzisławiu i Rybniku. Skąd zatem tak "niska" lokata powiatu raciborskiego w badaniu w stosunku do jego sąsiadów? Wszystko rozbija się o poziom zamożności mieszkańców powiatu. O ile w Wodzisławiu, Rybniku i powiecie rybnickim średni poziom zamożności oscyluje w okolicach wyniku całego województwa śląskiego, to w powiecie raciborskim jest gorzej niż w sąsiednim powiecie głubczyckim.

Wnioski

Przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego badanie może budzić zastrzeżenia co do przyjętej metodologii i w ogóle sensowności tworzenia tego typu opracowań, które siłą rzeczy muszą pochłaniać znaczne ilości zasobów. Z drugiej strony częstokroć mogą okazać się pomocnymi dla samorządów, które siłą rzeczy nie posiadają środków na przeprowadzenie tak szczegółowej analizy. Wzajemne odniesienie się do sąsiadów, które badanie umożliwia, może być przydatnym przy opracowywaniu strategii rozwoju gmin i powiatów.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Artykuł zaczerpnięto z dodatku do GazetaInformator.pl Plusy dla Biznesu

——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Nadciąga "śmieciowa rewolucja"

Samorządowcy nie prosili się o zmiany w ustawie dot. gospodarowania odpadami, sejm zdecydował inaczej. Kto straci na nowych zasadach gospodarowania odpadami? Ile za śmieci zapłacimy w regionie?

 

 

Zatruta żywność. Mamy się czego bać?

W ostatnich miesiącach przez kraj przetoczyła się fala afer związanych z żywnością. Wystarczy wspomnieć choćby skażoną sól, susz jajeczny czy padlinę w rzeźni. A jak wygląda sytuacja u przetwórców z powiatu raciborskiego?

Czy na ulice Raciborza wrócą piesze patrole policji?

Z pytaniem takim zwróciła się do komendanta powiatowego policji radna Teresa Frencel. Ten zapewnia, iż powrót funkcjonariuszy na ulicę to tylko kwestia czasu. Czekają tylko na ładną pogodę.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. A nasza lokalna władza ze swoim guru od 20 lat, której kompetencje są równe kilogramowi dżdżownic, nadal nie widzą problemu w tym co się dzieje w mieście. Nadal będą twierdzić, że wszystko jest OK, nadal będą pobierali za swoje nieróbstwo i psójstwo wysokie pensje, nadal będą dokarmiali z publicznych pieniędzy bogatych kolegów, by mogli rozwijać swoje cholernie drogie zainteresowania.

  2. O miejscu Raciborza w rankingu wiedzą wszyscy mieszkańcy oprócz lenka. czy ktoś jest w stanie powstrzymać jego chore pomysły? Jak długo jeszcze ten NIEUDACZNIK będzie niszczył miasto?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj