Starosta rozdaje udziały w raciborskim PKS-ie

Adam Hajduk nie ustaje w dążeniach do rozdawania akcji PKS-u, którego jedynym udziałowcem jest powiat raciborski. Przekazanie akcji sąsiednim gminom i powiatom ma polepszyć komunikację w regionie.

Tym razem chodzi o 5% akcji, które powiat raciborski chce nieodpłatnie zbyć na rzecz powiatu wodzisławskiego. Nasz PKS coraz szerszy zakres usług świadczy właśnie na rzecz powiatu wodzisławskiego (zwłaszcza po upadku PKS Rybnik). – Dlaczego decydujemy się na to? Powiat wodzisławski musiałby ogłosić przetarg na świadczenie tych usług lub nieodpłatnie zlecić podmiotowi traktowanemu jako podmiot wewnętrzny – tłumaczył Adam Hajduk podczas ostatniej sesji rady powiatu. Przepisy nie określają wyraźnie jakim procentem udziałów trzeba dysponować by podmiot był traktowany jako wewnętrzny, prawnicy obydwu samorządów uznali, iż 5 % wystarczy.

- reklama -

 

– Jest to rynek bardzo duży i wpływy z tego tytułu PKS ma znaczne. Jakby był zmuszony zejść z tego rynku, musiałby zredukować zatrudnienie nawet o połowę. Jest to więc korzystne dla obydwu powiatów, jak i samego przedsiębiorstwa. Chcemy wykorzystać każdą możliwość, która tylko  przysłuży się rozwojowi PKS – argumentował starosta.

 

Oprócz powiatu wodzisławskiego starosta prowadzi rozmowy z kilkoma gminami, na rzecz których przewoźnik świadczy usługi (Lubomia, Lyski, gminy powiatu raciborskiego) wykonując połączenia między poszczególnymi miejscowościami danej gminy (zadaniem powiatu jest tylko organizacja przewozów pomiędzy stolicą powiatu a stolicami gmin). Tymczasem realizując połączenia wewnątrzgminne nie dość, że wyręcza gminę w jej zadaniach, to jeszcze dokłada do deficytowych połączeń. Gmina musi dofinansowywać te kursy. Jeśli chce to robić bez przetargu, również musi to zadanie zlecać jako podmiotowi wewnętrznemu.

 

Łącznie powiat chce przekazać przekazać innym samorządom ok. 10% udziałów w PKS Racibórz.

 

Paweł Strzelczyk

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here