Samoobrona dla kobiet: atak na klatce schodowej!

Zejście klatką schodową z drugiego piętra na parter wydaje się być banalnym zadaniem, ale to tylko pozory, zwłaszcza jeśli na schodach odbywają się zajęcia z samoobrony. Samoobrona dla kobiet – zdjęcia.

Poprzednie zajęcia kursu samoobrony dla kobiet odbywały się w piwnicy, w większości w  mroku. Tym razem panie nie mogły co prawda narzekać na brak światła, ale samo zejście na parter do łatwych zadań nie należało. Wszystko za sprawą sześciu instruktorów, którzy wcielili się w rolę napastników uniemożliwiających swobodne przejście.

Podobnie jak podczas ostatnich zajęć, wszyscy uczestnicy ćwiczeń – zarówno instruktorzy, jak i kursantki – nosili ochraniacze i kaski. Ostre krawędzie i inne elementy mogące powodować zranienia zostały przykryte materacami. Dodatkowo, każda schodząca na parter kobieta była asekurowana przez idącego za nią instruktora. – Wszyscy bardzo angażują się w ćwiczenia, dlatego wielką wagę przykładamy do bezpieczeństwa i dbamy o to, aby warunki do ćwiczeń były optymalne. W szarpaninie łatwo stracić równowagę, a na schodach to dość niebezpieczne, dlatego asekurowaliśmy wszystkie uczestniczki zajęć – wyjaśnia sensei Jacek Ostrowski, pomysłodawca i główny prowadzący kursu samoobrony dla pań.

Zadaniem kobiet biorących udział w środowych zajęciach było „jedynie” zejście na parter. Zamiast walczyć z instruktorami, panie miały zrobić wszystko, aby skutecznie odeprzeć ich „ataki” i  dotrzeć na dół. – Nie uczymy pań jak bić mężczyzn, ale pokazujemy jak mogą się obronić w sytuacji realnego zagrożenia. Jednocześnie podkreślamy, że celem kobiet, które zostaną napadnięte jest uwolnienie się z uścisku agresora i ucieczka z niebezpiecznego miejsca – dodaje J. Ostrowski.

- reklama -

Jak zwykle, podczas ćwiczeń nie zabrakło elementu zaskoczenia; już na parterze kobiety były „atakowane” przez instruktora ukrywającego się przy schodach. W ten sposób organizatorzy zajęć dbają, aby kursantki zachowały czujność do końca treningu.

W czasie, gdy panie ćwiczyły na klatce schodowej, inne uczestniczki zajęć trenowały na sali gimnastycznej. Zajęciom przyglądała się (a przede wszystkim – nagrywała towarzyszące im dźwięki) Dorota Boniecka – Górny ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarka przyjechała z Warszawy, aby przygotować reportaż na temat Raciborskiego Ośrodka Aikido i jego założyciela – Jacka Ostrowskiego. Efektów jej pracy będzie można posłuchać m.in. na antenie radiowej „Trójki”.

Bezpłatny kursu samoobrony dla pań rozpoczął się 6 lutego, zajęcia odbywają się co środę w SP 15 w Raciborzu, a ich prowadzącymi są profesjonalni instruktorzy. Kurs został zorganizowany przez  Raciborski Ośrodek Aikido, Komendę Powiatową Policji w Raciborzu, Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu oraz raciborski oddział WOPR.

/Anna Koza/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Atak w ciemnościach… Jak się zachować?

Atakujący w ciemności napastnicy, szarpanina, próba obrony, strach, adrenalina i mrożące krew w żyłach krzyki – tak wyglądały ubiegłotygodniowe zajęcia z samoobrony dla kobiet. Samoobrona dla kobiet – Racibórz – zdjęcia.

W piwnicy też trzeba umieć się obronić

Trzech napastników, kobieta  krzyczy, kopie, szarpie się i uwalnia się. Opuszcza ciemny korytarz. Otwiera drzwi, a tam… kolejni napastnicy. Początek filmu grozy? Nie, to „tylko” ćwiczenia z samoobrony dla pań.

Półmetek kursu samoobrony dla raciborzanek

Uczestniczki zajęć robią znakomite postępy. Wkrótce panie będą trenowały samoobronę w niebezpiecznych miejscach i wezmą udział w scenkach sytuacyjnych. Samoobrona dla kobiet – zdjęcia.

Samoobrony kobiet ciąg dalszy: łokcie poszły w ruch!

Kobiety uczęszczające na prowadzony przez Jacka Ostrowskiego kurs samoobrony wiedzą już, jak uwolnić się z uścisku przy pomocy łokci, dobrze kopnąć i przyłożyć z otwartej dłoni. Samoobrona dla kobiet w Raciborzu – zdjęcia.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here