„Wielojęzyczność jest potwornie trendy”

W ten sposób poseł Henryk Siedlaczek dziękował dzieciom i młodzieży za udział w olimpiadach z języka niemieckiego. W tym roku do zmagań przystąpiło łącznie 360 uczniów podstawówek i gimnazjów.

 

- reklama -
Były to już 12 edycja olimpiady dla podstawówek, a 9. dla gimnazjalistów, zorganizowanych przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. Laureaci i finaliści odebrali dziś w Młodzieżowym Domu Kultury nagrody i odznaczenia za udział w konkursach.

I tak w kategorii szkół podstawowych kolejność przedstawia się następująco: Kamil Mucha (SP 1 Racibórz), Michael Gorgosch (SP 5 Racibórz), Wiktoria Krupa (SP Kuźnia Raciborska), Jakub Lebek (ZSO 12 SP Gliwice), Artur Szafraniec (SP Toszek), Marcin Stanik (ZSP nr 1 – SP 14 Racibórz), Karolina Koletzko (ZSG – SP Nędza), Nicole Klobuczek ((Zespół Szkół – SP Pietrowice Wielkie), Monika Kapinos (ZSP – SP Wojnowice), Łukasz Andrzejczak (SP Sierakowice).

Jeśli idzie o gimnazja to triumfowali: Martyna Mecner (G1 Racibórz), Karolina Weleda (G z Oddz. Dwujęzyczn. im Eichendorffa Racibórz), Michał Rzepka (ZSO nr 12 – G Gliwice), Martina  Hanczuch (ZSO G Bieńkowice), Agata Górka (ZSO nr 12 – G Dwujęzyczne Gliwice), Paweł Fiołka (G z Oddz. Dwujęczyczn. im Eichendorffa Racibórz), Karol Pędzik (G2 Racibórz), Julian Mozgawa (ZSG – G Nędza), Alexander Spainghaus (G1 Cieszyn), David Kettner (Zespół Szkół  – G Pietrowice Wlk.).

 

/ps/

- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. Siedlaczek jest też Trendy ???, ale co zrobiła ta Jego Partia dla Raciborza, Ślaska – Polski, bo o obywatelach to już nikt nie pomyśli – a o głosy wyborców w wyborach to nawet do domu listonosz przeniesie zaproszenie ! ! !
    Swoją drogą ten trend do języka niemieckiego to fanaberie miejscowych fanatyków DKF-u, lepiej by dać młodym więcej ogłady języka angielskiego – ten niemiecki język po skończeniu Gimnazjum już nie jest potrzebny. Taniej jest uczyć języka Ojczystego w Rodzinie, przecież o to chodzi ! ! ! Dla kontynuowania nauki na wyższym poziomie.- tylko angielski jest potrzebny.(również w Internecie).

  2. Dziwie sie,że ktoś neguje pozytywność umiejętności posługiwania sie wieloma językami. Papież Jan Paweł II znał ich pewnie kilkanaście albo wiecej. Przeszkadzało Mu to ???? Każdy język jest jakby oknem na świat, a jeśli to np.język rosyjski, to ten ŚWIAT jest ogromny, jeśli zaś np język niemiecki /jak w przedmiotowej dyskusji/ to ten ŚWIAT jest ważny … Itd. Itd. Dyskusja wydaje sie nader prymitywna!

  3. To racja – jest trendy, ale mamy polskie słowo na odpowiednik TRENDY, czy MODNY. Angielskie i niemieckie, a także inne zamienniki polskich słów bezczeszczą nasz ojczysty język. To o niego przede wszystkim powinniśmy dbać.

  4. Trendy inaczej ! Problem w tym, że tu nie chodzi „o wolny wybór” języka przydatnego do pracy w Niemczech, ale o nauczaniu wąskiej grupy dzieci języka niemieckiego za nasze – podatników pieniądze, gdy w Raciborzu i okolicy są złe drogi, bo nie ma pieniedzy ! ! ! Znowu jakiś Niemiec żąda coś ekstra dla swoich.! ! !

  5. Jakie to proste według naszych włodarzy: nauczyć dzieci jezyka i wysłać za granicę – w ten sposób nasze bezrobocie spada, niech się męczą w holandii na ogórkach albo w niemczech na szparagach z tą świetną znajomością języka po kursie. No przecież pordóżowanie jest trendy.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here