Racibórz na kolanach. Niektórzy chcą, aby odzyskał blask

22

Dyskusja nad Obywatelskim Planem Rewitalizacji Centrum Raciborza rozpaliła przybyłych na spotkanie raciborzan, którzy od słowa do słowa doszli do jednego – aby Racibórz się zmienił, musi zmienić się władza.

Miesiące pracy, spotkania konsultacyjne i warsztatowe, dziesiątki osób, setki rozmów zyskały wymierny kształt w postaci Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza (OPRCR), który nareszcie uznał światło dzienne.  Przyglądając się z bliska realizacji projektu trzeba oddać jego pomysłodawcom i koordynatorom – Piotrowi Dominiakowi i Leszkowi Szczasnemu – że mimo licznych chwil zwątpienia, wielu gorzkich słów, które padły pod ich adresem, okazali wytrwałość i determinację w doprowadzeniu projektu do końca.

 


Wielu przybyłych na spotkanie mieszkańców Raciborza żałowało, że przegapiło etap tworzenia Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza. Obywatelski Plan Rewitalizacji Centrum Raciborza – finał Hotelu Polonia – zdjęcia>>>

- reklama -

Sceptycznie
Czy władze Raciborza skorzystają z zaproponowanych w OPRCR rozwiązań? Sceptyczna postawa prezydenta Mirosława Lenka i Wiceprezydenta Wojciecha Krzyżeka (której wyraz dali w czasie jednego ze spotkań konsultacyjnych), każe w to wątpić. Władze Raciborza logicznie argumentowały, że projekt nie zyskał szerszego odzewu w społeczeństwie, dlaczego więc realizować pomysły garstki zapaleńców? To niezwykle ważki argument, jednakże nie można nie zauważyć, że działa on w dwie strony – gdyby przyłożyć tę samą miarę do opracowywanej przez osiemnaście miesięcy "Aktualizacji Strategii Rozwoju Raciborza do 2020 roku" okazałoby się, że władza Raciborza sprawuje swą zaszczytną funkcję bez jakiegokolwiek mandatu społecznego.

Sami koordynatorzy OPRCR przyznają, że nie udało im się zaangażować w projekt dostatecznie dużej grupy osób. Niemniej zgodnie twierdzą, co w czasie spotkania w Hotelu Polonia wyraził radny Dawid Wacławczyk, że walkę  tę warto było stoczyć. – To wszystko ma sens. W Rybniku był tego typu projekt trzy lata temu. Minęło tyle czasu i władze miasta przystąpiły do jego realizacji. Cztery lata temu, gdy mówiliśmy o strefie ekonomicznej w Raciborzu, władze również podchodziły do tego sceptycznie – dzisiaj strefa jest i mówimy o jej rozszerzeniu. Ten plan, nawet jeśli władze nie przystąpią do jego realizacji dzisiaj, prędzej czy później będzie realizowany. Może nie w całości, ale w części i to jest najważniejsze – mówił radny Dawid Wacławczyk.

Morze pomysłów

Obywatelski Plan Rewitalizacji Centrum Raciborza traktuje o czterech częściach centrum miasta – ulicy Długiej, Rynku, Placu Długosza i Dworca PKP. Trudno wymienić wszystkie zawarte w OPRCR pomysły. Generalny pogląd dotyczy świeżego spojrzenia na tę część miasta, wykazanie uporu w przeprowadzaniu rewitalizacyjnych działań, nadanie im nowych funkcji, ich hybryd lub też odświeżenia starych, zapomnianych, zanikłych.

Ulica Długa. W największym skrócie ulica dobrze się zaczyna (rynek), ale źle kończy. Plac Wolności i Plac Ofki Piastówny muszą zyskać punkt – atrakcję, która skłoni licznie przebywających na rynku raciborzan (szczególnie latem), do przejścia ulicą w kierunku wspomnianych placów. Osobną kwestią jest wyposażenie ulicy Długiej – stare, zmurszałe, utrudniające komunikację pomiędzy jej częścią "górną" i "dolną" – jego przebudowa (np. w formie szerokich schodów), renowacja i częściowa redukcja zieleni miejskiej, a także stworzenie "centrum" ulicy być może pozwoliłyby coraz bardziej zapomnianej ulicy złapać drugi oddech.

Plac Długosza. W opinii biorących udział w projekcie mieszkańców Raciborza plac powinien zyskać charakter rekreacyjny, współgrający z pobliskim skwerem ks. prał. Stefana Pieczki, przy czym zachowany powinien zostać potencjał parkingowy tego miejsca, co zdaniem twórców planu jest możliwe – należałoby wykonać parking "choinkowy" na obwodzie placu (włącznie z rozległą, niewykorzystaną przestrzenią przy ul. Nowej).

Dworzec PKP. Budynek dworca stanowi nie lada problem. Zaletą dworca jest ogromna powierzchnia jego pomieszczeń, które dają nieograniczone możliwości ich wypełnienia. Tym niemniej "liftingowi" powinna zostać poddana jego elewacja – bądź przez zamontowanie ciekawego oświetlenia, bądź też przez stworzenie dużego malowidła, przedstawiającego np. panoramę średniowiecznego Raciborza. Charakteru powinien nabrać również sam Plac Dworcowy, który dzisiaj jest miejscem nijakim, niemalże zupełnie pozbawionym atrakcji.

Rynek. Cieszy się dużą popularnością wśród raciborzan i odwiedzających miasto gości. Tym niemniej należałoby stworzyć, np. poprzez szlak piastowski, wyraźną linię łączącą rynek z Zamkiem Piastowskim i Placem Długosza. Zagospodarowany powinien zostać również zupełnie niewykorzystany Plac Dominikański. Remont przydałby się otoczeniu Kolumny Maryjnej. Dodatkową atrakcję stanowić powinno otwarcie dla zwiedzających wieży kościelnej.


Dawid Wacławczyk jest przekonany o tym, że założenia Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza prędzej czy później zostaną wprowadzone w życie. Obywatelski Plan Rewitalizacji Centrum Raciborza – finał w Hotelu Polonia – zdjęcia>>>
Czy słowo stanie się ciałem?
Uczestnicy finalnego dla realizacji projektu Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza spotkania – było ich ok. 30 – byli zgodni co do tego, że bez zmiany władz w mieście, a przynajmniej sposobu rządzenia Raciborzem oraz zmiany mentalności urzędników, projekt nie zostanie zrealizowany. Przybyłych na spotkanie mieszkańców oburza "polityczna karuzela", w której udział bierze 20 polityków. Ich zdaniem, tych dwudziestu polityków od dwudziestu lat wymienia się stanowiskami, a miasto pod ich rządami sukcesywnie traci swoją dawną pozycję.

Pojawił się nawet plan powołania raciborskiej rady pożytku publicznego – rady szerokiego frontu, która miałaby wpływ na to, co dzieje się w mieście i z miastem. W jej skład weszliby przedstawiciele licznie działających w Raciborzu organizacji i stowarzyszeń.  – Trzeba zmienić władzę. Jeśli się tego nie przetnie, to ludzie, którzy chcą coś zmienić w Raciborzu nadal będą tylko lokalnymi masochistami – powiedział na spotkaniu jeden z mieszkańców Raciborza. Czy mają rację? Zapraszamy do komentowania.

Szczegółowe założenia Obywatelskiego Planu Rewitalizacji Centrum Raciborza znajdziesz na stronie internetowej ozywiamyraciborz.pl

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

D. Wacławczyk kontra M. Lenk: sprzeczka o plakaty

Radny D. Wacławczyk dziwi się prezydentowi, że zakazał podmiotom innym niż publiczne wieszania plakatów w Raciborskim Centrum Informacji. Prezydent uważa, że zaburzało to równowagę na lokalnym rynku reklam.

Dni Raciborza 2013 już w najbliższy weekend

22 – 23 czerwca odbędą się Dni Raciborza. Pierwszy dzień imprezy odbędzie się na Rynku, zaś drugi na stadionie OSiR. Dla raciborzan zagrają między innymi Majka Jeżowska, Raggafaya oraz Ray Wilson.

Miasto ulży seniorom po sześćdziesiątce

Rada miasta chce wprowadzić nowy program ulg: Senior 60+. Jego celem ma być podniesienie poziomu aktywności oraz zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta którzy ukończyli 60 rok  życia.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

22 KOMENTARZE

 1. Postawmy więcej blaszaków i będzie ok. Będziemy mieli tani chińskie truskawki i wszystko tanie – ale chiński. Sprzedać wszystko póki jest co sprzedawać!!!

 2. nano

  a co ma zrobić człowiek który nie lubi ani „układu” ani oszołomow z namu?:(:::(

 3. smutne

  polityka to w krysztale pomyje… najgorsze, ze nikt nie potrafi byc ponad to – jak cos jest dobre to robic, niewazne kto to wymyslil, i tak jest wszedzie od sejmu do samego spodu

 4. racek

  a aquapark to niby jakie ma przyzwolenie spoleczne??? miliony w bloto pojda

 5. kama

  Z budynkiem PKP przesadziliście- to nie jest własność miasta a PKP. Więc jaki wpływ może mieć miasto na eksploatację czy remont tego budynku? Budynek ten, został wystawiony do sprzedaży. To przyszły wlaściciel będzie decydować o jego dalszym losie. Minister MAC ciągle apaluje o dialogu władzy lokalnej ze społeczeństwem i o konieczności większego wpływu lokalnej spoleczności na rozwój miasta,gminy, itd. Tylko, że władze lokalne w większości są głuche na te apele. Nie tylko u nas władza odizolowuje się od mieszkańców ,dotyczy to wiele innych miast, gmin, powiatów.
  Za długo na stołkach siedzą. Jedna kadencja i koniec-tak powinno być.

 6. Trzeba zaczac chodzic na wybory lokalne i miec wiekszy wplyw na to co sie dzieje.

 7. ::)

  Miasto dworzec wyremontuje,a PKP sprzeda dla KOGOŚ Z MIASTA ,to już było…i dalej się dzieje…

 8. Frekwencja po byku. Mówili namowcy do namowców. Na portalu nowiny.pl zdjęcia pokazują całą salę, naliczyłem kilka osób spoza Namu. Takie macie poparcie dla swych koncepcji z nieba wziętych, panowie i panie.

 9. Lepiej już , że „mówili NAM-owcy do „NAM-owców” niż „mówił dziad do obrazu”, że nie wsPOmnę o ,,mowie trawie pREZYDENCKIEJ paczki,, … z[color=#ff0000] głównymi ANIMatorami „TW” i „NM” [/color] na czele.
  Ten pierwszy co prawda mówi niewiele ale jak POwie to … POwie ” [cyt.,,ZASRANE MIASTO,, – nie o Kietrzu czy Baborowie mowa – bez obrazy tamtejszych mieszkańców] …
  A ten niższy to w ogóle jakiś ,,milczek,, jest … [Chyba, że ,,wykłada,, prawdy oczywiste SWYM wielbicielom, których niby nie ma …].
  [color=#99cc00]WARTO KONTYNUOWAĆ > „OPRCR”[/color] [ przypomnę naszą ceche narodową pn.[color=#ff9900] słomiany ogień[/color]] … uszczegółowić choćby kilka tylko [za to konretnych] ,,zadań,, [np. OBRONIĆ widok-panoramę z Rynku na rondo i dalej Zamek [a nie przesłaniać go pseud hotelikiem czy innym stworkiem-POtworkiem], wyliczyC POtrzeby finansowe i … WYSTAPIĆ do nowej-[starej ???] Rady o ZABEZPIECZENIE ,,kasy,, na ich realizacje z … BUDŻETU OBYWATELSKIEGO !!!
  [color=#808000]CIERPLIWOŚCI[/color] a [color=#000000]mieszkańcy zaczną się dołączać gdy ZOBACZĄ SENS[/color]owność działań …

 10. Jak juz sie przebrnie przez ten „styl” pisania, to calkiem ciekawe rzeczy mozna przeczytac 🙂 Popieram w pelni – zeby nie skonczylo sie na planie, o ktroym za dwa miechy nikt juz nie bedzie pamietal, zycze dalszej wytrwalosci!!!

 11. zmiana władzy to za mało.
  Lepiej dwa lata do wyborów niech NAMowcy wykorzystaja na ,,pracę organiczna,, !
  Efekty – przy urnach – powinny się ukazać …
  No i – jak niżej słusznie napisano -kasa jest potrzebna, kasa …
  Zamiast jednego ,,akwaparku,, [ i bez kredytu topielca] wiekszość realnych pomyslów ujetych w ,,planie,, – tak to widzę – by wykonano …
  ps.: a budżety obywatelskiego stają się w wielu miastach znaczącą, nowa formą odpowiedzialności miejscowych społeczności za … miejsce, w którym żyją !

 12. Zamiast komentarza ![img]upload/small_38ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_5Zdjęcia-0030.jpg[/img][img]upload/small_21Zdjęcia-0004.jpg[/img][img]upload/small_22Zdjęcia-0005.jpg[/img][img]upload/small_6ScreenShot099.jpg[/img][img]upload/small_8ScreenShot101.jpg[/img][img]upload/small_7ScreenShot104.jpg[/img][img]upload/small_6ScreenShot106.jpg[/img][img]upload/small_18ScreenShot109.jpg[/img][img]upload/small_4ScreenShot110.jpg[/img][img]upload/small_10ScreenShot111.jpg[/img][img]upload/small_14ScreenShot112.jpg[/img][img]upload/small_20ScreenShot114.jpg[/img][img]upload/small_59ScreenShot001.jpg[/img][img]upload/small_79ScreenShot002.jpg[/img][img]upload/small_50ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_39ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_47ScreenShot013.jpg[/img]

 13. hmm

  Duzo gadania, a rezultaty żadne. Przecież te zaproponowane pomysły to rzeczy które niczego nie zmienią, a mógłby wpaść na nie każdy dzieciak, bez zwolywaniu rady, komisji, zebrania, bez tworzenia sobie zbędnego PR, panie Wacławczyk!

 14. Tylko co przyjdzie z tego, że jakiś dzieciak wpadnie na dany pomysł? Musi być PR, musi być o tym głośno, bo inaczej nic się nie będzie zmieniało, a Racibórz jak ta ulica długa – podupadnie. Dzialajcie dalej, nie zostawcie tego!!!

 15. I na coś takiego wydano 50 tyś. zł. Już wiem dlaczego w Polsce taki kryzys i jak bardzo politycy odlecieli od problemów zwykłego człowieka.

 16. hihihi

  Skoro mamy T A K I FILAR Raciborza![img]upload/small_41ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_19ScreenShot169.jpg[/img]

 17. jeszcze jednego – już tu gdzies wspomnianego -POMYSŁU.
  > [b]ADAPTACJA starego szpitala na … ,,Dom sPOkojnej starości,, [/b]!
  [b]Dałaby[/b] i [b]kasę[/b] i … miejsce dla emerytownych ,,filarów,, …

 18. hihihi

  Ten FILAR był kształcony w ZDZ /ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO/ i uzyskał kwalifikacje na ……wózek widłowy!

 19. A jego podopieczny M.LENK ukończył studia na WSE we Wroclawiu i tam ….ukonczył kurs na……nauczyciela! Takich mamy WŁODARZY!

 20. wiem

  Prezes Tadeusz Wojnar, również Przewodniczaxcy Rady Miasta Raciborza –
  po raz piaty – 20 lat ,,rżnie,, emerytów i rencistów na około 30
  000zł., na swoją pensję miesieczna! , członków Nowoczesnej ! Emeryci i
  renciści obudzcie się! Prezydent Państwa zarabia dwukrotnie mniej! Jego
  podopieczny Prezydent ,,tylko 12 000zł.! To polityczni …..złodzieje
  naszych czynszów i podatków! Działaja ……zgodnie z prawem!

 21. hmmm!

  Kim jest TADEUSZ WOJNAR , żadna przegłądarka internetowa…..nic o NIM …..NIE WIE !
  ~wiem

 22. Czego można dowiedziez się z internetu o TADEUSZU WOJNARZE I…..,,NOWOCZESNEJ,, Czy widzieliście TAKIEGO cwaniaka?[img]upload/small_7ScreenShot068.jpg[/img]WIADOMOŚCI O ,,NOWOCZESNEJ,, ALE ZA….23ZŁ.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here