Droga Racibórz-Pszczyna. Podpisano umowę na dokumentację

0

Prezydent M. Lenk oraz R. Rolnik z firmy Egis Poland podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogi Racibórz Pszczyna. Zdaniem samorządowców, ten krok daje szansę, że inwestycja będzie realizowana.

26 czerwca w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Racibórz Prezydent Mirosław Lenk oraz dyrektor biura projektowego Egis Poland Remigiusz Rolnik podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. "Projekt budowy regionalnej drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od DK 45 w Rudniku do ul. Sportowej w Rybniku, jako nowy ciąg drogi wojewódzkiej nr 935".

Remigiusz Rolnik i Mirosław Lenk podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla drogi Racibórz – Pszczyna.
– Bez prawidłowo wykonanej dokumentacji budowlanej, pozwolenia na budowę, nie mamy szans na realizację żadnego projektu. Nie jest tajemnicą, że Urząd Marszałkowski, który jest pośrednikiem pieniędzy unijnych, przynajmniej w tej następnej perspektywie do roku 2020, również taki warunek stawia, że przydziela środki na projekty, które są dobrze przygotowane, które posiadają przygotowaną w odpowiednim czasie dokumentację techniczną oraz pozwolenie na budowę. Dla nas najważniejsze są dwa aspekty tego wydarzenia. Po pierwsze, żeby przygotować dobrą dokumentację techniczną, a po drugie żeby przygotować ją w terminie. Życzylibyśmy sobie, żeby nie mieć żadnego poślizgu przy wykonywaniu dokumentacji projektowej, a wiemy jaki ten projekt jest skomplikowany – mówił prezydent M. Lenk.

Remigiusz Rolnik, dyrektor katowickiego biura projektowego firmy Egis Poland.
– Mam nadzieję, że biuro wykona dokumentację tak jak wszystkie inne wcześniej – z należytą starannością i w terminie. Bardzo się cieszę, że będę mógł realizować tę dokumentację, chociażby z takiej przyczyny, że jestem autorem całego odcinka drogi w Żorach. Tym samym mamy kontynuację drogi Pszczyna – Racibórz, który również przez nas będzie realizowany – powiedział dyr. R. Rolnik. Przedstawiciel Egis Poland pochwalił podejście zamawiającego, który przewidział i zarezerwował odpowiednią ilość czasu na uzyskanie niezbędnych pozwoleń, których brak jest główną przyczyną opóźnień w tego typu projektach. Egis Poland zobowiązało się wykonać dokumentację w ciągu 36 miesięcy.

Wykonanie dokumentacji projektowej dla drogi Racibórz – Pszczyna (odcinek od Rudnika do Rybnika) to nie lada przedsięwzięcie. W przetargu zwyciężyła właśnie firma Egis Poland, która podjęła się zlecenia za kwotę 3,3 mln zł (brutto). 35 proc. kwoty będzie pochodzić od samorządów gminnych, przez które przebiega droga. 65 proc. wyłoży Urząd Marszałkowski w Katowicach.

- reklama -

Dziś trudno przewidzieć, czy władze województwa zdecydują się na przyznanie ogromnych środków, które przypuszczalnie pochłonie budowa drogi Racibórz – Pszczyna. Przesunięcie budowy drogi na listę rezerwową projektów, które miały być w przyszłości realizowane, pociągnęło za sobą protesty mieszkańców regionu i lokalnych władz samorządowych. Dlatego w miejsce listy rezerwowej i podstawowej sporządzono wspólną, alfabetyczną listę. Władze województwa zapowiadają, że do realizacji zostaną przeznaczone projekty, które będą najlepiej przygotowane. W świetle tych zapowiedzi, podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej rzeczywiście daje nadzieję, że interesujący nas odcinek drogi powstanie.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Opozycja do marszałka: Pacta Sunt Servanda!

Radni opozycyjni Rady Miasta Racibórz złożyli projekt uchwały wzywający marszałka do przywrócenia budowy drogi Racibórz-Pszczyna na listę projektów do realizacji w ramach RPO na lata 2014-20 w pełnym jej zakresie.

A. Hajduk: Jesteśmy za słabi politycznie

– Byliście chyba naiwni wierząc w to, że tak duże pieniądze pójdą na drogę gdzieś na krańcach województwa – ten przekaz marszałka Sekuły starosta Adma Hajduk tłumaczy słabością polityczną subregionu w województwie śląskim.

Droga Racibórz-Pszczyna: Radni opozycji żądają wyjaśnień

Rada Miasta Racibórz powinna wyrazić zdecydowany sprzeciw przeciwko możliwości odstąpienia od budowy drogi Racibórz-Pszczyna – radni opozycji chcą wiedzieć, czy władze miasta zrobiły wszystko, by droga powstała.

Obrońcy drogi Racibórz – Pszczyna mają swój bastion

– Jeśli nie teraz, to nigdy – uważają entuzjaści budowy drogi Racibórz-Pszczyna. Sprawdź, gdzie możesz poprzeć apel o przywrócenie drogi Racibórz – Pszczyna na listę projektów przeznaczonych do dofinansowania.

 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here