Na Płoni oddano hołd ofiarom wojen i przemocy

11

Dewizę "Módl się i pracuj dla pokoju" wyryto na pomniku ofiar wojny, który stanął na cmentarzu na Płoni. W uroczystości poświęcenia pomnika wzięli udział parafianie, mniejszość niemiecka oraz przedstawiciele władz.

30 czerwca na cmentarzu przy ul. Adamczyka (Płonia) odsłonięto pomnik poświęcony poległym i pomordowanym w czasie wojny. W uroczystości wzięli udział parafianie, przedstawiciele zarządu mniejszości niemieckiej ze Śląska, poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek oraz wiceprezydent Raciborza Ludmiła Nowacka.

- reklama -

– Może to z boku, może to z tyłu, ale to tutaj jest grób pomordowanych…To nasi krewni i znajomi, którzy szli do pracy i zostali zamordowani w piwnicy przy ul. Rybnickiej. Nie możemy o nich zapomnieć w naszych modlitwach. Napis po łacinie, który brzmi módl się i pracuj dla pokoju, ora et labora pro pace, niech będzie dla nas siłą do modlitwy za to, żeby już nigdy nie było ofiar i przemocy… Tu na tej ziemi przede wszystkim. Ludzie, którzy byli języka niemieckiego wiele stracili, tak jak i ludzie w wielu innych miejscach na ziemi, którzy mówili innymi językami. Jesteśmy tutaj po to, aby się za nich modlić. Tutaj. W tym miejscu, gdzie dokonało się tyle zła i złych rzeczy, tyle przemocy, tyle śmierci… Żeby było inaczej – mówił w czasie odsłonięcia pomnika proboszcz parafii św. Paschalisa ojciec Lucjan Franek. – Mojemu pokoleniu, pokoleniu moich dzieci i wnuków nie wolno zapominać o takich miejscach. Ich obowiązkiem jest w takich miejscach być, mieć wyobraźnię dramatu, który niesie wojna – zabrał głos Henryk Siedlaczek.

Pomnik ufundowali Regina Rosa Heidasch (z domu Kubica) poprzez raciborską fundację "StronK – Ratibor – Stiftung".

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Skandal w Ziomkostwie Ślązaków. Polacy powinni przeprosić

Antypolskie przemówienie przewodniczącego Ziomkostwa Ślązaków doprowadziło do rozłamu we władzach związku. Rudi Pawelka żąda od Polaków przeprosin i odszkodowań.

Prof. G. Janusz: najbardziej drażni nas mniejszość niemiecka

W Łubowicach dyskutowano o mniejszościach narodowych. Według profesora Grzegorza Janusza, najwięcej kontrowersji nadal wzbudza mniejszość niemiecka. – Był czas, że w Polsce niszczyliśmy wszystko co niemieckie – mówił.

Mniejszość niemiecka: piąta kolumna czy bogactwo regionu?

W zorganizowanej przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej debacie "Mniejszości bogactwem regionu?" udział wzięli przedstawiciele mniejszości, a także  W. Krzyżek, A.Hajduk i H. Siedlaczek. Zobacz zdjęcia>>>

 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

11 KOMENTARZE

  1. To prawda – kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Ciekawe, że nikomu wtedy nie przyszło na myśl, żeby zakończyć te wojny. Każdy widział tylko korzyści dla siebie – nikt nie patrzył na to, ile ludzi ginęło zupełnie bez sensu.

  2. Piszecie bzdury wy durne hadziajskie nasienie . Ten pomnik jakbyscie przeczytali dokladnie odnosi sie do WOJEN i PRZESLADOWAN tych co pochodzili z Plani . NIe II wojny wywolanej przez Adolfa . WOJEN i przesladowan i krzywd . Wy hadziajstwo widzicie tylko jedna strone medalu . Bo was itd . Nasz tez Slazakow , raciborzan i to nie tylko w czasie II wojny . I ten pomnik jest symbolem wszystkich raciborzan ktorzy doznali krzywd i upokorzen i tych co leza pochowani na calym swiecie . Dla nas tych co pochodza z Planii i Ploni . Nie dla was tych co tu nastali . Pomnik stoi tam gdzie leza nasi ojcowie dziadkowie i bracia pomordowani w 45 przez rosjan . I to jest ten symbol nas ludzi pochodzacych z Ploni i Plani . Ufundowala go Regina Rosa Heidasch geb. Kubitza / a nie Kubica / z Köln a napis jest w 3 jezykach / lacinie , niemieckim i polskim / . Jej cala rodzina lezy tu na tym cmentarzu a czesc jest pochowana poza Polska . A teraz sie ocknijcie z tego waszego nacjonalistycznego podejscia do tego co postawiono tu na Ploni

  3. Ot, znalazł sie patriota N I E M I E C K I na Płoni, gdzie sołdaty bzyknęli kilka Hild i dali w czapę kilkoro ,,germańcom,, dla nich, to co za Odrą, to byli…. ,,germańcy,, Prawa wojny? Grabić, gwałcić i mordować, burzyć, rozstrzeliwać ,truć -Cyklon B, spalinami samochodowymi, wieszać niewinnych cywilów – w tym zbydlęconym do granic procederze WEHRMACHT , SS, GESTAPO, nie miało sobie …..wówczas r ó w n y c h na…… całym swiecie! Więc się nie użalaj kmiocie z PŁONI, nad losem swoich pobratynców! Kto sieje wiart ,zbiera burze! Mało to n a m o r d o w a l i ś c i e rosjan, nie szanujac żadnych praw wojennych!!!!!!![img]upload/small_1100_7294.jpg[/img][img]upload/small_1100_7293.jpg[/img][img]upload/small_1100_7301.jpg[/img], aby nie było ….Odwetu?

  4. Wierzę, że było wielu Bogu ducha winnych Niemców, ale też wielu jest współodpowiedzialnych za to co się stało. Osobną kwestią są mordy, które ci „piękni” chłopcy uskuteczniali w Polsce i w Rosji. Wojna była dla Rzeszy wygrana, ludzie tylko czekali, aż ktoś przetrąci kręgosłup bolszewikom i zakończy ten terror, ale to Niemcy, wyprani z jakichkolwiek ludzkich uczuć zaczęli szerzyć terror na taką skalę, że dla rosjan nawet terror nkwd był lżejszy. Dlatego Niemcy przegrali. Dlatego Rosjanie się mścili. O tym trzeba pamiętać.

  5. Ten proboszcz franciszkanin z Płoni kiedyć pęknie. Już wygląda jak nadmuchany balon. Za dobrze i tłusto jemy. Od uroczystości do uroczystości z dobrym poczęstunkiem no i jeszcze dobry kucharz w klasztorze. Szkoda człowieka.Grozi mu cukrzyca i nadciśnienie.
    Dieta i więcej ruchu. Odrzucić samochód a więcej chodzić.

  6. Wiem kim jestes ty ulubiencu bylych funkcjonariuszy PZPR , byly czlonek PZPZ , znany kapus SB . Jeszcze jeden komentarz z twojej strony a ujawnie twoje nazwisko i twój adres i skonczy sie tw twoje msciwe trolowanie na tej stronie ty zawszony komunisto

  7. Słuchajta, dziatwa, skończcie sobie tu urządzać jakieś wzajemne przepychanki i pogróżki. Checie sobie dać po kordach, to się ustawcie pod którymś z blkoów, a nie wylewajcie sobie brudy na forach. To niesmaczne.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here