Podróż z literackim geniuszem

Miłośnicy literatury, przyjaciele pięknych słów i głębokich myśli przybyli na promocję najnowszej książki pracownika naukowego Instytutu Neoflologii, prof. Norberta Honszy, pt. „Zbuntowany Geniusz Heinrich Heine. Biografa”.

Ta „literacka podróż” przebiegała na kilku odcinkach. Po krótkim wprowadzeniu Autor opowiedział o pracy nad tekstem „Biografi” i zaprezentował kilka fragmentów książki, ilustrując je materiałem ikonografcznym. Studentki flologii germańskiej – Katharine Czogalla, Aleksandra Kłonica oraz Zuzanna Zaiczek – wyrecytowały wybrane wiersze Heinego, a Kamilla Kollek „nadzorowała” dystrybucję przywiezionych egzemplarzy. Była to wyjątkowa okazja do otrzymania dedykacji – wpisu Autora.

- reklama -

We wprowadzeniu, wygłoszonym przez opiekuna promocji dra Pawła Strózika, publiczność usłyszała: „Drodzy przyjaciele!
Dzisiejsza prezentacja dotyczy najnowszej pozycji profesora Norberta Honszy, która  ukazała się dosłownie wczoraj we Wrocławiu w znanym wydawnictwie „Atut”. Autor ponownie wkroczył w zaniedbany przez germanistykę polską obszar i wypełnił bolesną lukę badawczą. Tym razem wybrał wyjątkowo przyjazną dla czytelnika formę biografi. Od 157 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów niemieckich nie powstała w Polsce pełna monografa o tym genialnym i nietuzinkowym pisarzu. A jest to pisarz wyjątkowy: utalentowany, do bólu ironiczny i przekorny, ale również kontrowersyjny. Spór o jego twórczość, rozwikłanie jego skomplikowanej tożsamości, trwa nadal. Powodów do takiej percepcji było mnóstwo: polityczne, ideowe, religijne, estetyczne i inne. Sądzę, że owa amplituda akceptacji i odrzucenia poety jest wyjątkowo interesującym zjawiskiem dla historyka literatury i kultury niemieckiej. Ale jest również  wielkim wyzwaniem. Zaprezentowaną biografą profesor Norbert Honsza podjął to wyzwanie i prowadzi czytelnika fascynującymi, często nieznanymi czy nawet –  ośmielę się powiedzieć – tajemniczymi ścieżkami Heinowskiej osobowości. Cieszymy się, że autorem tej książki jest profesor Instytutu Neoflologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu”.
 
Panu Profesorowi gratulujemy wartościowej merytorycznie, interesującej i starannie wydanej książki i życzymy, aby stałą się sukcesem wydawniczym. Przy tej okazji dziękujemy władzom uczelni, z JM Rektorem prof. Michałem Szepelawym, który zaszczycił swoją obecnością spotkanie, za fnansowe wsparcie przedsięwzięcia. Informacja o tym znajduje się zresztą w nocie wydawniczej książki. 

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 64 / czerwiec 2013

 

 

         Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj