Narodowcy świętowali powrót Wodzisławia do Polski

10

4 lipca 1922 roku na wodzisławski rynek wkroczyło Wojsko Polskie. Symbolicznie datę tę uznaje się za powrót ziemi wodzisławskiej do macierzy. Z tej okazji 6 lipca zorganizowano Marsz Wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego – zdjęcia.

II Marsz Wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego przyciągnął na wodzisławski rynek kilkudziesięciu patriotów, członków i sympatyków ruchu narodowego (Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska), członków Klubu Gazety Polskiej, przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych (Zgrupowanie "Bartek"), mieszkańców miasta i regionu.

- reklama -

Zabezpieczony przez policję marsz rozpoczął się o godz. 16:30 6 lipca. Uczestnicy pochodu skandowali hasła patriotyczne (m. in. "trzy powstania! warte pamiętania", "Roman Dmowski! Wyzwoliciel Polski!") i antykomunistyczne (m. in. "raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę"). Obyło się bez incydentów, choć z okolicznych bloków w stronę maszerujących kilka razy skierowano niecenzuralne wyzwiska, na co uczestnicy marszu zareagowali śmiechem.

Marsz zorganizowano w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na wodzisławski rynek, którą to datę uznaje się symbolicznie za powrót ziemi wodzisławskiej do macierzy. Organizatorami byli członkowie Wodzisławskiej Inicjatywy Patriotycznej.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Tłumy raciborzan na spotkaniu z Antonim Macierewiczem[WIDEO]

Tematem spotkania Antoniego Macierewicza z raciborzanami była katastrofa Smoleńska.  Antoni Macierewicz w Raciborzu – zdjęcia. Antoni Macierewicz o zamachu w Smoleńsku – wideo.

"Smoleńskie echa" na Końcu Świata: historia, film i śpiew

Podróżnik, filmowiec, muzyk i – od niedawna – również pisarz… Wojciech Popkiewicz zachwycił raciborzan głębią filmu o Aleksandrze Natalli-Świat, patriotyczną muzyką i fragmentami swej książki – "Ćma z czerwonej wyspy".

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

10 KOMENTARZE

 1. Mieszkańcy Wodzisławia pamiętają… szkoda że gorzej jest z pamięcią Raciborzan!

 2. anty

  Kiedy pojadą… te glazkopfy na szparagi do Reichu ? Młodzi ,głupi i tyle …..

 3. kij

  kijem bym pogonił tę chołotę! neofaszysci pracujący nielegalnie w niemczech a w polsce nazywają się nacjonalistami. Banda opychów. Kto dał pozwolenie na marsz Noenazioli!!

 4. chołotę? niemczech? polsce? opychów? Noenazioli? Chwyć się za słownik ortograficzny zanim kogoś kijem będziesz gonił, albo mniej pij przed publiczną wypowiedzią. Kij to się należy za bełkot analfabety…

 5. Jak łatwo jest oczerniać ludzi…
  Ale przykład idzie z góry :/

 6. haj

  to zwyczajny nazizm – skrajność gorsza od faszyzmu. z reszta wystarczy spojrzec na ich agresywne mordy.

 7. Agresywną mordę to musiałeś mieć ty, jak pisałeś te słowa. Przyjrzyj się zdjęciom. Paru zakapiorków jest, ale większość wygląda normalnie. Jeszcze jest nadzieja dla Polski, oby jak najwięcej takich ludzi!

 8. tik

  Autorowi ARTYKUŁU proponowałbym przestudiowanie sło : WYZWOLENIE AGRESJA I ZDOBYCIE

 9. A ja Tobie przeanalizowanie swojego sumienia!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here