Od dwóch dni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego odnotowuje na terenie całego Śląska przekroczenie wartości progowej ozonu w powietrzu. Sytuacja taka ma się utrzymać przez kolejnych kilka dni.
Ozon przekroczył dopuszczalne normy na terenie Śląska 5 oraz 6 sierpnia. – Poziom alarmowy dla ozonu powietrzu przekroczył stan alarmowy, czyli 180 µg/m3 o 8 µg/m3 – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne, intensywne nasłonecznienie i obecność w powietrzu substancji, takich jak tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory. Sytuacja taka ma się powtórzyć także w ciągu najbliższych kilku dni. Początkowo dość korzystne warunki aerosanitarne występujące w godzinach porannych, z upływem doby będą wyraźnie się pogarszały. W godzinach około południowych, popołudniowych i wieczornych w powietrzu będą występowały wysokie stężenia ozonu.
Na drażniące działanie ozonu w szczególności narażone są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc, dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu oraz osoby zdrowe, szczególnie wrażliwe na ozon. Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu.
Jakie środki ostrożności należy zachować w takiej sytuacji? W przypadku przekroczenia poziomu 181 – 240 µg/m3 stężenia ośmiogodzinnego ozonu należy całkowicie unikać przebywania na otwartej przestrzeni połączonych ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone na działanie ozonu osoby. Pozostali także powinni w miarę możliwości ograniczać przebywanie na wolnym powietrzu.
Paulina Krupińska
Wasz język polski powala: „Poziom alarmowy dla ozonu powietrzu przekroczył stan alarmowy”…