MOTOrady: Jakie części zamienne wybrać?

0

Jakość części zamiennych ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Na szczęście, coraz więcej kierowców zdaje sobie z tego sprawę i dba o to, aby w swoich autach montować części oryginalne lub wysokiej jakości części zamienne renomowanych producentów .

Niestety w przypadku większości części takich jak klocki hamulcowe czy filtry nie jesteśmy w stanie – bez poparcia tego precyzyjnymi badaniami- stwierdzić czy kupować produkty firmy X czy wybrać ofertę firmy Y. Pozostaje kierować się zdrowym rozsądkiem i opinią profesjonalnego warsztatu. Najlepiej wybierać produkty ze średniej półki cenowej  bądź droższe.

Dość powszechne jest jednak przekonanie, że są to elementy gorszej jakości o skróconym czasie eksploatacji, co nie koniecznie jednak musi być prawdą. Zamienniki sklasyfikowane są wedle kategorii i pierwszą z nich jest grupa części premium. Są to te same części co tzw. oryginały, produkowane są najczęściej na tych samych liniach montażowych a zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest to, że nie są oznakowane konkretną marką samochodową.

- reklama -

Kolejną, różnicą  najważniejszą z punktu widzenia użytkowników jest cena, niejednokrotnie niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Następną grupą części są zamienniki określano jako te "tańszej jakości". Produkowane są one przez wyspecjalizowane firmy mające swą mocną pozycję na rynku, nieaspirujących do grona dostawców na fabryczne wyposażenie. Oferowane przez nich elementy wykonywane są z dobrych materiałów i najczęściej posiadają odpowiednie certyfikaty w pełni dopuszczające je do eksploatacji. Oferta tych części jest szeroka i w efekcie kierowca może wybrać produkt o relatywnie dobrej jakości i niskiej cenie. Ostatnia grupą są najniższej jakości zamienniki  często do złudzenia przypominające oryginały. Na rynku oferta kuszących niską ceną podróbek jest ogromna, a niektórzy kierowcy ciągle, zupełnie niesłusznie mylą je z pełnowartościowymi, legalnymi zamiennikami. Podróbki nie posiadają żadnych certyfikatów jakości a używanie ich często doprowadza do poważnych awarii lub powoduje zagrożenie dla nas i innych użytkowników drogi.

Słaba jakość niektórych elementów wychodzi już podczas montażu (w przypadku tanich blach) lub na stacji diagnostycznej (kiepskiej jakości reflektory) albo też widoczna będzie gołym okiem. Reklamacja takiego elementu musi być rozpatrzona pozytywnie. Niestety producent nie zwróci w takim przypadku kosztów montażu takiej części. Najlepiej jednak płacić za część i za wymianę w jednym miejscu otrzymujemy wtedy gwarancję na całą usługę bez względu czy zawiniła sama część czy montujący ją mechanik.

Podczas wyboru części zamiennych dobrze jest korzystać doświadczenia mechaników, którzy mają wiedzę które zamienniki się sprawdzają  czasem doradzą nam jedynie oryginał gdyż zamienniki wytrzymają bardzo krótko.

/Wojciech Gawliczek/

/Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

 

——————————————————————————————————————–

Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 144

Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady>>>
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here