Kaplica z Ligoty Tworkowskiej dostała drugie życie

0

Ligota Tworkowska wkrótce zniknie z mapy Polski. Od 2007 roku w związku z budową zbiornika Racibórz Dolny jest w likwidacji. Cała wieś ma być częścią polderu. Władze i mieszkańcy ratują wieś od zapomnienia.

Wybudowali własnymi siłami

- reklama -

Jednym z miejsc, które miało ogromne znaczenie dla mieszkańców Ligoty była Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Wybudowana została ona przez mieszkańców wsi w 1990 roku. Budowa trwała zaledwie dwa miesiące, a jej sfinansowaniem zajęli się sami mieszkańcy. Ziemię pod Kaplicę podarował rolnik Urban Gawenda, a poświęcenie kaplicy odbyło się dwa lata później. Początkowo w kaplicy modlono się w każdą niedzielę i święta po południu, odprawiano Drogę Krzyżową, nabożeństwa majowe oraz różaniec. Mieszkańcy długo walczyli o to, aby w ich Kaplicy odprawiana była także msza św. Udało się to 30 listopada 1958 roku. Wówczas o godz. 11.00 w kaplicy odbyła się pierwsza msza, którą odprawił ks. wikary Stanisław Knopa z Lubomi.

Ostatnia msza święta

26 sierpnia 2012 roku w kaplicy w Ligocie Tworkowskiej odbył się ostatni odpust. Mimo tego, że wówczas we wsi pozostało już tylko około 20 mieszkańców to o kaplicy przybyło znacznie więcej osób. Mszę św. odprawił ks. Janusz Rudzki z Nieboczów. Po uroczystości wszyscy uczestnicy mszy spotkali się na kawie oraz kołaczu. Była to okazja do tego, aby spotkać się i porozmawiać z dawnymi sąsiadami. Niegdyś wieś tą zamieszkiwało bowiem 170 osób. Bardzo wzruszającym momentem, który także przyciągnął do kaplicy tłumy, była ostatnia msza święta. Odprawiona została 21 kwietnia 2013 roku. Od tamtego czasu kaplica jest stopniowo wyburzana. Obecnie jest to już ruina, ogrodzona taśmą.

Ocalić od zapomnienia

Kiedy ostatni mieszkańcy Ligoty Tworkowskiej przygotowywali się do opuszczenia swoich domów władze podjęły decyzję o "przeniesieniu" kaplicy do Grabówki. – Za pieniądze otrzymane z odszkodowania od RZGW postanowiliśmy odtworzyć kaplicę w Grabówce, gdyż to właśnie w tamte okolice przeprowadziła się największa ilość mieszkańców Ligoty – tłumaczy sekretarz gminy Lubomia, Leszek Bizoń. Nowa kaplica będzie wyglądała podobnie do tej z Ligoty, jednak będzie znacznie większa, a jej ozdobą będzie popnad dwumetrowy witraż umieszczony w ścianie bocznej. Kaplica w Grabówce będzie zajmowała ponad 76 m2. – Do budowy używamy cegieł ze starej kaplicy. Na szczycie wieży zamontowana została także ta sama figurka – mówi kierownik budowy kaplicy. Oprócz tego do nowej kaplicy przeniesione zostanie wyposażenie kaplicy z Ligoty – figurki oraz ołtarz. Nowe elementy – drzwi, ławki oraz witraże – tworzone będą na wzór starych, tak by mieszkańcy Ligoty, czuli się tam jak u siebie. Budowa kaplicy kosztowała będzie niespełna milion złotych.

 

 

Ponad stuletnia kaplica w Ligocie Tworkowskiej, podobnie jak cała wieś, już wkrótce
zniknie z powierzchni ziemi. Obecnie już nie można wejść na jej teren.
 
 
 
 
Nowa kaplica w Grabówce budowana jest na wzór kaplicy, która przez wiele lat służyła
mieszkańcom Ligoty Tworkowskiej. Ma zostać oddana do użytku we wrześniu 2013 r. 

 

 

 

Paulina Krupińska

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here