Raciborskie epizody z biografii Stanisława Janickiego

3

80-letni dziś Stanisław Janicki, pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina, autor programu TVP pt. W starym kinie, lata swojej młodości spędził w Raciborzu. Mieszkał z rodzicami i bratem na zamku.

 

- reklama -

Chodził do szkoły na Ostrogu. Raciborskie wątki znajdą się w poświęconym mu filmie biograficznym. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Krzysztof Tusiewicz, filmowiec, przyjaciel Janickiego z Bielska-Białej, gdzie autor cyklu pt. W starym kinie na co dzień mieszka. Dodajmy, że był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999 r.). Janicki jest do dziś aktywny. Ma swoją audycję w RMF Classic. Współpracuje z Kino Polska.

 

 

I to właśnie Kino Polska oraz TVP Kultura wyemitują prawdopodobnie powstający od początku tego roku film biograficzny. Będzie miał tytuł "Nie robić głupstw'. Producentem jest Domino Film. Przedsięwzięcie wspiera województwo śląskie. Premiera zapowiadana jest na 80. urodziny Janickiego. Przypadają 11 listopada.

 

Zdjęcia powstają w miejscach, które wspomina bohater, m.in. w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach, Skoczowie, Bielsku-Białej, Warszawie, ale i w Raciborzu, gdzie rodzina Janickich mieszkała na przełomie lat. 40. i 50. Ojciec Stanisława był księgowym w raciborskim browarze. Dostał mieszkanie w domu książęcym zamku. Mieszkał tam także dyrektor browaru oraz inni pracownicy z rodzinami. Wczoraj, 10 września, zamek posłużył też Krzysztofowi Tusiewiczowi za scenerię do zdjęć do filmu.

 

W produkcji Stanisław Janicki wspomina raciborski zamek, ogromne przestrzenie w tej starej budowli, szkołę na Ostrogu, szkolne perypetie, park zamkowy i Odrę. – Fragmenty z opowieści o jego życiu stają się scenami filmowymi. To próba pokazania biografii z perspektywy filmowca. Mottem są filmy, które zrealizował – mówi Krzysztof Tusiewicz.

 

/ps/

 

 ——————————————————

 

patrz także:

 

Wnętrze zamkowej kaplicy ponownie otwarta dla zwiedzających

Turyści odwiedzający raciborski Zamek Piastowski znów mogą zwiedzać wnętrze kaplicy św. Tomasza Becketa. W jej wnętrzu znajdują się dwie ciekawe wystawy fotograficzne. Zwiedzanie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. To on jeszcze żyje? Pamiętam gościa, jak przytruwał, a potem puszczali koszmarne nudne filmy. Jednak jak porównac z gównem serwowanym obecnie w TV, Wojewódzkim, Lisem, resztą szajsu, to program był zajebisty. Tylko po co te brele a;la jaruzel?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here