Pokazy naukowe Kolorowa Chemia Ognia, Wielkie Ciśnienie w Małym Świecie oraz Wybuchające Arbuzy złożą się na wielki Festiwal Nauki, który 21 września odbędzie się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
To pierwsze tak duże przedsięwzięcie naukowe w dawnej siedzibie Piastów, organizowane wspólnie przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Powiat Raciborski oraz Miasto Racibórz. Z tej okazji do Raciborza przyjedzie Colin Rose, doradca rządu brytyjskiego, członek Royal Society of Arts, współtwórca brytyjskiej „Kampanii na Rzecz Uczenia się”, autor wielu bestsellerów i konsultant renomowanych uniwersytetów.
Zamek Piastowski nieraz już był miejscem wspólnych spotkań naukowców i młodzieży, w tym ramach Raciborskich Dni Nauki, ale 21 września po raz pierwszy odbędzie się szeroko zakrojony festiwal edukacyjny z bogatym i efektownym programem przeznaczonym dla wszystkich, którzy pasjonują się wiedzą i odkryciami. Imprezę organizują Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Powiat Raciborski wraz z Agencją Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu oraz Miasto Racibórz w ramach programu EDUScience.
Poznawanie świata poprzez naukę może być doskonałą zabawą – taki cel przyświeca organizatorom, którzy postawili na doświadczenia i pokazy. Nie będzie więc wykładów, ale cała seria edukacyjnych zabaw dla najmłodszych i młodzieży. Będzie okazja na sklonowanie smoka, zrobienia baterii z cytryny czy ziemniaka, a także na wywołanie własnego pioruna. A do tego liczne konkursy z nagrodami. Program wzbogacą występy zespołów Raciborskiego Centrum Kultury.
W ramach Festiwalu Nauki na dziedzińcu odbędą się następujące pokazy: Kolorowa Chemia Ognia, Wielkie Ciśnienie w Małym Świecie oraz Wybuchające Arbuzy. Ustawione zostaną namioty tematyczne: Matematyka na wesoło – Ile razy się uśmiechniesz?; Bądź eko – nasza przyszłość + Oto moja EkoFarma!; Warsztaty wodno-chemiczne – Chemia kuchni – warsztaty pH + Szaleństwo wody; Poznaj tajemnice DNA – Zrób swoje DNA + Smocza genetyka; Elektryczne Slowmotion – Potęga elektryczności + SlowMotion – nakręć swój własny film!
20 września w sali konferencyjnej zamku odbędzie się wykład Colina Rose’a pt. Jak efektywnie nauczać w XXI wieku? Prelekcja prowadzona będzie w języku angielskim (to okazja, by szlifować umiejętności językowe, choć będzie na bieżąco tłumaczona na j.polski) i z pewnością dostarczy sporo ciekawej wiedzy uczniom i nauczycielom. Colin Rose to doradca rządu brytyjskiego, członek Royal Society of Arts, współtwórca brytyjskiej „Kampanii na Rzecz Uczenia się” („Campaign for Learning”) – towarzystwa naukowego pod patronatem rządu. Twórca „Metody Colina Rose” – autorskiej metody superszybkiej nauki języków obcych, dostępnej już także w Polsce i wykorzystywanej m.in. przez Policję, Biuro Ochrony Rządu i coraz liczniejsze grono celebrytów. Rose to uznany ekspert w dziedzinie edukacji i metod efektywnego uczenia się, publicysta, trener, wykładowca – gość specjalny konferencji edukacyjnych na całym świecie, biznesmen. W swojej pracy dąży do jak najlepszego dostosowania dzisiejszej edukacji do specyfiki zatrudnienia w XXI wieku. Jego podstawową tezą jest pogląd, że uczniowie dzisiejszych szkół i uniwersytetów będą funkcjonowali na złożonym i ciągle zmieniającym się rynku pracy. Skutkiem tego będzie konieczność szybkiego przekwalifikowania i przystosowania do nowych zawodów, a zatem potrzeba umiejętności szybkiego uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. Autor wielu publikacji, m.in. książki: „Ucz się szybciej na miarę XXI wieku”, sprzedanej w ponad 400.000 egzemplarzy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (wydana w Polsce w 2003 roku). Twórca programu „Master it Faster”, sprzedanego w ponad 250.000 egzemplarzy, który pomaga dorosłym w zwiększaniu umiejętności uczenia się, podnoszenia ogólnych kompetencji, przystosowania się do zmieniających się warunków pracy. Współautor programu edukacyjnego „Zabawy fundamentalne” nastawionego na pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka w wieku 0–6 lat. Autor programu „Champs” dla uczniów w wieku 10–16 lat używanego w Wielkiej Brytanii przez ponad 45% szkół. Konsultant licznych uniwersytetów i największych firm takich jak: Motorola, Xerox i IBM, Avon Cosmetics, Nestlé Rowntree, Pricewaterhouse Coopers, Procter & Gamble. Wykładowca na konferencjach i sympozjach na całym świecie.
Miejsce: Zamek Piastowski
Terminy:
20.09.2013 godz. 14.00, sala konferencyjna wykład Colina Rose'a
21.09.2013 godz. 13.00-19.00, dziedziniec Festiwal Nauki
/p/
No super, że taka inicjatywa sie odbedzie, ale… napawdę sa tylko dwa punkty programu w wydarzeniu, które nazywa się „Wielki Festiwal Nauki”? Trochę kpina…
Ja mam propozycję – napiszę potem do redakcji, ale chciałbym wiedzieć
co na ten temat sądzą czytelnicy portalu, mianowicie, ile kosztują
takie różne przedsięwzięcia, myślę, że one mają budżet i autorzy
artykułów mogli by zamieszczać małe notki dotyczące wpływu omawianej
sytuacji na budżet, mała inicjatywa – a pomoże oceniać wydawane
pieniądze pod kątem sensowności wydatków – wiadomo, pańskie oko konia
tuczy. A w tym wypadku to jednak my jesteśmy Panem.
Co sądzicie czytelnicy?