Drewniane figury witają przyjezdnych już w całej gminie

0

W ubiegłym roku drewniane witacze stanęły w sołectwach gminy Rudnik po lewej stronie DK 45. Teraz tworząc kolejną atrakcję turystyczną, witają też w Brzeźnicy, Sławikowie, Łubowicach, Ligocie, Lasakach i Grzegorzowicach.

Oryginalne witacze to miły element wiejskiej architektury, atrakcja turystyczna i promocja dla wsi. – Poza tym, figury nawiązują do tradycji i kultury danej miejscowości, opowiadają jej historię, z czego słynie, czym zajmowali się jejmieszkańcy – tłumaczy Zygmunt Kandora z rudnickiego urzędu gminy. I tak przykładowo – w Strzybniku od ubiegłego roku kierowców wita wyrzeźbiony z drzewa pielgrzym, figura ma nawiązywać do urodzonego tam arcybiskupa Józefa Gawliny, w Czerwięcicach stoi myśliwy nawiązujący do działającego tam koła łowieckiego, a w Brzeźnicy niedawno stanął młynarz nawiązujący do zabytkowego młyna.

- reklama -

 

 

Urzędnikom zależało, by witacze w gminie Rudnik się wyróżniały. – Betonowe nie pasują do wsi – mówi Zygmunt Kandora. Rzeźby z topolowego i lipowego drewna wykonał artysta spod Kielc. Okolice drewnianych figur to też miejsca gdzie można przysiąść, odpocząć, gdzie rosną kwiaty – w wielu miejscowościach zadbali o to sami mieszkańcy.

Ale to nie koniec, urząd gminy wraz z młodzieżową radą już myślą o wiejskiej grze terenowej, która zachęcałaby do odwiedzania kolejnych miejscowości w gminie, a na turystów czekałyby drewniane witacze nawiązujące do tradycji i historii wsi.

 

 
 

 

 

/s/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here