
19 października o godz. 20.00 na Przystanku Kulturalnym "Koniec Świata" w Raciborzu odbędzie się premierowy koncert raciborskiego zespołu The Gate. Koncert będzie inauguracją projektu "Raciborska Scena Muzyczna".
The GATE – sami o sobie:
Zespół został założony w październiku 2012 roku, kiedy spotkaliśmy się na pierwszej wspólnej próbie, czyli na trzy miesiące przed planowanym Końcem Świata. Ponieważ "czasu było niewiele", byliśmy zmuszeni do szybkiego określenia swojego kierunku muzycznego. Mimo tego, że Koniec Świata został przełożony na termin bliżej nieokreślony, postanowiliśmy kontynuować swoją działalność. Styl pojawił się szybko, z uwagi na fakt, że wszyscy kochamy rocka progresywnego. Grupę tworzą cztery różne charaktery, cztery różne zbiory doświadczeń nie tylko muzycznych, sięgających również teatru oraz sztuk wizualnych.
Mamy ambitne podejście do tworzenia, zarówno pod względem brzmieniowym, tekstowym, jak i kompozycyjnym; jest to mieszanka rock'n'rolla i rock'a progesywnego, pojawiają się elementy jazzu, bluesa i muzyki klasycznej. Nasze inspiracje artystyczne są szerokie jak uśmiech Julii Roberts, toteż nie będziemy się na ten temat rozpisywać (bo ileż można pisać o Queen, Pink Floyd, Rush, Yes, Max'ie Richter'rze czy Bobby'm McFerrin'nie). Jesteśmy poważnie uzależnieni od wysokiej temperatury w muzyce i kawy (często zastanawiamy się czy jedno ma związek z drugim.
/p/
![Nowy most na Odrze coraz bliżej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/most-grzegorzowice-ciechowice.jpg)





![Stacja Młodych: Filmowe emocje i planszówki na start wakacji [ZDJĘCIA] Stacja Młodych: Filmowe emocje i planszówki na start wakacji](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/stacja-mlodych-lato-wakacje.jpg)






![Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece [ZDJĘCIA] Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-28.jpg)
![Kreatywny początek wakacji z Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Kreatywny początek wakacji z Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck.jpg)
![Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii” [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)

![Kuchnia Małgorzaty wystąpiła w Raciborzu. Wieczór z poezją śpiewaną w bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/kuchnia-malgorzaty.jpg)
![Dni Raciborza 2026 zakończone [ZDJĘCIA] Dni Raciborza 2026](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/dni-raciborza-2026.jpg)




![Raciborzanie zwiedzili Sandomierz i Kazimierz Dolny [ZDJĘCIA] Raciborzanie zwiedzili Sandomierz i Kazimierz Dolny](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/pttk-raciborz-1-1.jpg)