Starosta nie chce kłaść asfaltu zimą

Czas w Urzędzie Marszałkowski płynie wolniej niż w Raciborzu. Wie o tym starosta Adam Hajduk, który chciał jeszcze w tym roku wyremontować DW 919. Odpowiedź z Katowic przyszła… we wrześniu. Rozchodzi się o 2,2 mln zł.

Starosta raciborski Adam Hajduk chciał, aby najpóźniej w październiku rozpoczął się częściowy remont DW 919 w powiecie raciborskim. Problem w tym, że odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego na stosowną propozycję przyszła… z końcem września. Sprawa korzeniami sięga nienależytego wykonania poprzedniego remontu i kar finansowych, które zostały nałożone na ówczesnego wykonawcę – konsorcjum Drogbud z Siewierza i Limanowej. Mowa o 2,2 mln zł, które zasiliły budżet województwa.

Starostwo powiatowe w Raciborzu wystąpiło na początku roku z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o wyasygnowanie z kar części środków, z których można byłoby przeprowadzić częściowy remont DW 919. Starostwo zastrzegło, że środki powinny zostać uruchomione na tyle wcześnie, aby remont (jego koszt został oszacowany na ok. 600 tys. zł) mógł się rozpocząć najpóźniej w październiku. Tymczasem odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego wpłynęła do starostwa w drugiej połowie września. Starosta odbija piłeczkę i wysyła kolejne pismo, w którym wskazuje – w obecnej sytuacji – na konieczność przeprowadzenia remontu najwcześniej wiosną przyszłego roku, tak aby całość została wykonana w sposób należyty.

- reklama -

– Załóżmy, że podpiszemy porozumienie z marszałkiem. Rozpoczniemy procedurę przetargową – przygotowanie, ogłoszenie, wybór… To wszystko zakończy się pod koniec listopada? Kto rozpoczyna tak ważną robotę w grudniu? To jest niepoważne. Dlatego staramy się, aby te pieniądze zostały zakwalifikowane jako nadwyżka i zostały użyte w przyszłym roku – wyjaśnia Adam Hajduk i dodaje, że remont nie będzie zwykłym łataniem i będzie prowadzony na długich, kilkusetmetrowych odcinkach. Jeśli udałoby się dojść do porozumienia z marszałkiem, wówczas remont zostałby wykonany latem przyszłego roku, uwzględniałby więc również uszkodzenia jezdni, które powstaną w trakcie zimy. – Takie roboty należałoby robić latem, tak aby były wykonane dobrze. Wszystko jest kwestią asfaltu, który w momencie kładzenia powinien mieć temperaturę 90 stopni – wyjaśnia starosta i dodaje. Pozostaje czekać na odpowiedź marszałka.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Racibórz nieruchomości:przetarg na nowo, bo zmienił się plan

Starostwo i urząd miasta nie dogadały się – podczas gdy jedni przymierzali się do sprzedaży nieruchomości przy ul. Łąkowej, drudzy zmienili jej plan zagospodarowania przestrzennego. Procedury trzeba powtórzyć.

Droga 919 łącząca powiat raciborski z A4 źle wykonana

Pod koniec września 2008 roku miały się zakończyć prace na drodze wojewódzkiej 919. Gdy wykonawca zgłosił ją do odbioru okazało się, że nawierzchnia nie spełnia wymogów. 

Radni martwią się, że remont Wileńskiej będzie trwał dłużej

Uciążliwy dla kierowców remont ulic Warszawskiej i Wileńskiej zdaje się nie mieć końca. Coraz częściej słyszy się głosy, że Skanska nie zdąży zakończyć prac w terminie. Wiceprezydent W. Krzyżek postanowił sprawdzić harmonogram prac…

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. starosta niczem towarzysz Edward Gierek. Na w.s.z.y.s.t.k.i.m. się zna, o w.s.z.y.s.t.k.i.m i o w.s.z.y.s.t.k.i.c.h mysli… ach! więcej takich przywódców!!!:D

  2. Ludzie, ale wy nie rozumiecie? Remont MUSI być zrobiony zimą – tak się gospodarzy na Śląsku! Potem trzeba będzie zrobić kolejny i kolejny i kolejny, a potem kapitalny. Każdy musi zarobić. Po co wykonać porządnie robotę żeby na 20 lat był spokój, skoro można co dwa lata płacić? A firmy przyjaciół, krewnych i znajomych królika zacierają rączki…Najniższa cena gwarantem najwyższego zysku!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj