Szonowice zapraszają na św. Marcina

W ubiegłym roku Szonowice obchody Dnia Św. Marcina zorganizowało po raz pierwszy, ale mieszkańcom tak się spodobało, że sołectwo już zaprasza na tegoroczną imprezę, w piątek 8 listopada.

Obchody Dnia Św. Marcina w Szonowicach rozpoczną się od uroczystej mszy św., po której nastąpi wspólny, przygotowany przez sołectwa Szonowic i Modzurowa poczęstunek dla gości. Następnie przedszkolaki zaprezentują inscenizację ze scenami z życia św. Marcina, na koniec biesiada w remizie strażackiej.

W ubiegłym roku obchody Dnia św. Marcina odbyły się w Szonowicach po raz pierwszy: było ognisko, pochód ze św. Marcinem na koniu, dzieci z lampionami i tradycyjne rogale. – Chcemy integrować mieszkańców, zapoznać ich z postacią św. Marcina i ciekawie spędzić czas – wyjaśnia sołtys Szonowic, Karina Lassak.

- reklama -


W tym roku podczas imprezy sprzedawane będą kupony na grzane wino, czy barszcz. Dochód zostanie przeznaczony na zakup zabawek dla przedszkolaków.

Święty Marcin, znany też jako  Marcin Miłościwy urodził się pomiędzy rokiem 316 a 317 w Sabarii, dziś Szombathely w Pannonii był biskupem Tours, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Pavii, miasta we Włoszech. Tam poznał chrześcijan i mając zaledwie 10 lat wpisał się na listę katechumenów. W wieku 15 lat św. Marcin obrał stan żołnierski i został rzymskim legionistą. W roku 338 wraz ze swoim garnizonem został przeniesiony do Galii w okolice miasta Amiens. To tutaj miało miejsce znane zdarzenie z jego życia. Zimą gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy. W nocy po tym zdarzeniu w swoim śnie zobaczył Chrystusa odzianego w jego płaszcz, który mówił do aniołów: "Patrzcie, jak mnie Marcin, katechumen, przyodział". W ikonografii zachodniej przedstawiany jest, jako legionista na białym koniu, dający część swojego płaszcza biedakowi. Na wschodzie przedstawiany jest w szatach biskupich i z pastorałem.

A dlaczego z tą postacią kojarzone są… rogaliki? Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie – z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Koncert premierowy raciborskiego zespołu THE GATE [WIDEO]

Gratka dla raciborskich rock'n'rollowców – już w sobotę na Końcu Świata wystąpi nowy raciborskich zespół The Gate. –  Nasze inspiracje artystyczne są szerokie jak uśmiech Julii Roberts – mówią muzycy.

Kabaret pod Wyrwigroszem bawił w RCK

Zapewniającym zawsze ubaw skeczem z rodziną Kresowiaków i popem rozpoczął swój występ w Raciborskim Centrum Kultury Kabaret pod Wyrwigroszem. Maurycy i spółka to kolejny kabaret, który bawił raciborzan w RCK.

Racibórz Biedronkami stoi. W tym rządzimy na Śląsku

Choć w większych śląskich miastach dyskontów jest może więcej, to ewenementem jest mały, liczący tylko 56 tys. mieszkańców Racibórz, gdzie działa 8 Biedronek. Na 7 tys. ludzi przypada jeden sklep.
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj