Od odkrywania talentów w G5 do uniwersytetu w Cambridge

W Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odkrywanie talentów stało się już tradycją.
Tegoroczny V Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Odkryj talenty swojego dziecka” rozpoczęliśmy wystawą zawodoznawczą połączoną z wystawą talentów naszych uczniów, którą zaprezentowaliśmy środowisku lokalnemu na Festynie Rodzinnym dnia 13.10.2013 r. z okazji Dnia Patrona – Jana Pawła II. Wszyscy przybyli na plac szkolny Gimnazjum Nr 5 mogli podziwiać talenty Mateusza Jęczmionki z klasy II z, który od wielu lat obserwuje zjawiska atmosferyczne i utrwala je na zdjęciach. Mateusz ma obecnie praktyki u fotografa. Pasją kolejnego ucznia Maksymiliana Wojcieszyka jest rysowanie. Jego rysunki zachwyciły uczniów, nauczycieli i rodziców. Talenty naszych uczniów to także taniec, gra na instrumentach, śpiew, sport, a także sztuka fryzjerstwa i „leczenia” komputerów.


16 października w auli szkolnej wszyscy uczniowie wypełnili ankietę, w której wypowiadali się na temat wymarzonego zawodu oraz pisali, w czym są „mistrzami”. Niektórzy zaprezentowali swoje pasje i talenty koleżankom, kolegom i rodzicom. Wiele talentów już odkryliśmy, a niektórzy widząc, że to wspaniałe uczucie, być podziwianym przez innych, wystąpili spontanicznie. Mateusza Piełę z klasy I a fascynują komputery i ich wnętrza, bo może w ten sposób pomagać innym ludziom. Dziewczęta tańczą w różnych zespołach tanecznych działających w naszym mieście. Przemysław Siudak przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum Nr 5 jest zapaśnikiem i zdobywcą licznych medali. Opowiadał o swoich zawodach i medalach. Dominika Małecka z klasy III a i Wiktoria Żydek z klasy I a stworzyły duet i pięknie zaśpiewały piosenkę w języku angielskim. Michał Król z klasy III a zaśpiewał akompaniując sobie na gitarze. Barbara Fijas i Aleksandra Cieślak zrobiły fryzurę koleżance.


Uczniowie zobaczyli, że warto mieć jakieś zainteresowania i warto pokazywać swoje talenty innym. Warto też spędzać czas wolny, robiąc to co się lubi i z ludźmi, którzy mają podobne zamiłowania.
Inni uczestnicy tego nietypowego pokazu dowiedzieli się, że trzeba kochać to, co się robi, umieć dobrze organizować swój czas, aby móc pogodzić treningi, szkołę muzyczną, próby,
z nauką w szkole i że to bardzo pomaga w przyszłości, aby osiągać założone cele.


Najlepszym dowodem na to są losy naszych absolwentów, którzy chętnie do nas wracają
i dzielą się z nami swoimi sukcesami. Takim przykładem jest wielka pasja Wojciecha Kaczmarczyka do geografii, historii i podróżowania, która „zaprowadziła” go na studia na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, który uważany jest za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie.

Wielu naszych uczniów uczy się nadal i odnosi sukcesy w konkursach z różnych dziedzin.
A wszystko zaczyna się od odkrycia talentu, szlifowania go, aby błyszczał pełnym blaskiem.


V Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Odkryj talenty swojego dziecka” w naszej szkole wpisuje się doskonale w prowadzony projekt unijny w ramach POKL „Świat Wokół Nas”, gdzie prowadzone są między innymi zajęcia z doradztwa zawodowego według programu ” Moja pasja moją pracą. Moja praca moją pasją.”

Koordynatorem V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II jest Róża Szramek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here