Od piątku czasowo wracają kontrole na granicach wewnętrznych

1

Od 8 do 23 listopada zostaną przywrócone kontrole na granicach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą oraz na przejściach morskich i lotniczych. Ma to związek z odbywającym się w naszym kraju szczytem klimatycznym.

Powodem przywrócenie kontroli jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbywać się będzie w Warszawie w dniach od  11 do 22 listopada. Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz wydał tej sprawie stosowne rozporządzenie. Zadania związane z prowadzeniem tymczasowej kontroli będzie realizowała Straż Graniczna wspierana przez Policję, Straż Pożarną oraz Żandarmerię Wojskową. Przywrócenie kontroli w praktyce nie będzie się wiązało z żadnymi ograniczeniami, ruch podróżnych powinien odbywać się bez zakłóceń.

- reklama -

Kontrole graniczne zostaną przywrócone na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 – ze Słowacją,  43 – z Niemcami, 11 – z Litwą oraz na 9 przejściach morskich i 18 lotniczych. Na terenie województwa opolskiego i śląskiego kontrola będzie przywrócona w byłych drogowych i kolejowych przejściach granicznych, przejściach małego ruchu granicznego i przejściach na szlakach turystycznych. W każdym z tych przejść należy liczyć się z możliwością dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kontrola graniczna będzie wyglądała jednak inaczej niż na granicy zewnętrznej UE. Prowadzona będzie ona w sposób wyrywkowy – wobec wytypowanych pojazdów i osób. Czynności kontrolne realizowane będą przez mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy służbowe wyposażone w sprzęt niezbędny do przeprowadzania kontroli granicznej – m.in. w przenośne urządzenia dostępowe do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji materiałów wybuchowych i narkotyków. Kontrole odbywać się będą w odpowiednio wydzielonych i oznakowanych miejscach, w sposób nieuciążliwy dla podróżnych, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch graniczny, a zarazem tak, aby przede wszystkim przeciwdziałać wjazdowi na terytorium Polski osób mogących stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Zgodnie z rozporządzeniem MSW kontrola graniczna, oprócz granic lądowych, będzie też prowadzona na lotniskach i przejściach morskich stanowiących granicę wewnętrzną. Rozporządzenie wymienia 18 takich lotnisk, w tym będące w zasięgu terytorialnym Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej – lotnisko Katowice – Pyrzowice. Tam kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen.

Należy pamiętać, że obywatele Unii Europejskiej, w tym obywatele RP, granicę wewnętrzną mogą przekraczać na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo tj. paszportu lub dowodu osobistego. Natomiast pozostali podróżni – obywatele państw trzecich są zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen.

 

publ. /ps/

 

 ————————————————

 

patrz także:

 

H.Siedlaczek: Nie było innej daty na rozpoczęcie szczytu?

Na 11 listopada przypada początek światowego szczytu klimatycznego w Warszawie. Wybór tej daty wzburzył środowiska prawicowe, zazwyczaj organizujące tego dnia Marsz Niepodległości. Wątpliwości podziela poseł Siedlaczek.

nbsp; 

 

 

 

 

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. hehe

    Ciekawe ile osób wtedy wpadnie, nieświadomych, że wznowili kontrole – zioło, alkohol, faki – nagle się okaże, że przemyt kwitnie:)

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here