Międzynarodowa debata o klimacie z udziałem Funduszu

13 listopada ponad 100 przedsiębiorców, działaczy gospodarczych oraz przedstawicieli organizacji i instytucji ekologicznych uczestniczyło w inauguracji polskiej edycji międzynarodowej inicjatywy ONZ – tu pn. „Caring for Climate”. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń związanych z – odbywającym się w Warszawie – szczytem klimatycznym.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako jedyny z funduszy ochrony środowiska został zaproszony do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Reprezentował go Zbigniew Wieczorek – Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który w Funduszu odpowiada za przestrzeganie norm środowiskowych.

- reklama -

Podczas polskiej inauguracji „Caring for Climate” z udziałem ministra środowiska Marcina Korolca oraz dyplomatów z Niemiec, Włoch i Francji, mówiono o konieczności włączenia przedstawicieli środowisk gospodarczych do negocjowania globalnego porozumienia klimatycznego pozwalającego na szukanie lepszych rozwiązań w kwestiach ochrony przyrody i klimatu.

– Na starcie globalnych negocjacji, które mają zakończyć się porozumieniem w 2015 r., taki dialog jest bardziej potrzebny, niż kiedykolwiek wcześniej" – podkreślił minister Marcin Korolec. Jego zdaniem obok politycznych decyzji ws. ochrony klimatu należy wsłuchać się w głos tych, których te zobowiązania dotkną. Często ministrowie starają się rozwiązywać sprawy klimatyczne między sobą, pozostawiając biznes trochę z boku. Dzięki współpracy możemy przyczynić się do progresu w dyskusji dotyczącej klimatu i do dobrobytu obywateli – dodał.

Szef resortu środowiska przekonywał także, że rozwój gospodarczy może iść w parze z ochroną klimatu. "Od 1989 roku, przy równoczesnej redukcji gazów cieplarnianych o ponad 30 proc., polskie PKB wzrosło o 200 proc." – zaznaczył. W trakcie debaty dotyczących związków polskiego biznesu z ochroną środowiska wiceprezydent pracodawców Piotr Kamiński powiedział, że unijne cele redukcji CO2 o 20 proc. do 2020 roku mogą okazać się bardzo kosztowne dla polskiego przemysłu, szczególnie dla górnictwa i przemysłu ciężkiego.

Kamiński przypomniał, że podstawą polskiej energetyki jest węgiel i ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dekad. Jego zadaniem Polska powinna wyspecjalizować się w efektywnych i czystych technologiach wykorzystania węgla i wokół tego tworzyć innowacyjny sektor gospodarki o znaczącym potencjale eksportowym. "Walka ze zmianami klimatu nie może ograniczać się do promocji zjawiska emigracji przemysłu do państw nieobjętych regulacjami klimatycznymi; to nie przyniesie żadnego efektu" – zaznaczył.

 Inicjatywa „Caring for Climate” została zapoczątkowana w 2007 roku przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki – Moona i zrzesza ok. 400 firm z 65 państw. W tej chwili jest to największe na świecie przedsięwzięcie środowiskowe adresowane do reprezentantów świata biznesu. W Polsce należy do niego 40 firm, które posiadają międzynarodowy certyfikat EMAS potwierdzający działanie firmy w zgodzie z zasadami ochrony środowiska.

Celem podstawowym tej inicjatywy jest aktywne i kompleksowe wspieranie organizacji i firmy w tworzeniu długofalowych i skutecznych strategii przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To także platforma umożliwiająca wymianę doświadczeń przedstawicieli świata biznesu, rządu, władz miast i regionów, zmierzającą do edukacji społeczeństwa i wspólnego zapobiegania szkodliwym zmianom środowiskowym lub ich dalszym konsekwencjom oraz tworzenie silnego lobby na rzecz dbania o stan środowiska naturalnego.

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here