Więźniowie z Raciborza zwiedzili KL Auschwitz

2

160 więźniów z Zakładu Karnego w Raciborzu zostanie objętych programem readaptacji społecznej. Część osadzonych zwiedziła już KL Auschwitz – zdjęcia>>>

Wychowawca Zakładu Karnego w Raciborzu wspólnie z psychologami wdrożyli w życie program readaptacji społecznej, który jest częścią projektu "Auschwitz – Edukacja Obywatelska". Założeniami uruchomionego programu jest pobudzenie świadomości osób przebywających w tut. jednostce penitencjarnej, uwrażliwienie ich na ogrom ludzkiego cierpienia, a także dramatów, jakie miały miejsce w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ma też umożliwić przybliżenie postaci  i działalności płk. Witolda Pileckiego. Stąd, blok programowy nosi nazwę "Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz".

Auschwitz-Birkenau to centralny, największy obóz koncentracyjny. Założony na Zasolu, przedmieściu Oświęcimia, na podstawie rozkazu Reichsfhrera SS Heinricha Himmlera z 27 kwietnia 1940 roku. Więźniowie z Raciborza w KL Auschwitz – zdjęcia>>>
Program składa się z dwóch części. W ramach pierwszej z nich kilkunastu osadzonych miało już możliwość zwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Brzezince. Druga część programu jest realizowana w samym Zakładzie Karnym w Raciborzu i obejmuje m. in.: prezentację wystawy "Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz" , prelekcje  i prezentacje materiałów multimedialnych na temat postaci Pileckiego. Programem planuje się objąć około 160 osadzonych.

Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika (pl.wikipedia.org).

- reklama -

mjr Marek Kwiecień
publ. i oprac. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Nakradli gier za 8 tys. zł. Mogą posiedzieć nawet po 5 lat

Raciborscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy dokonywali kradzieży gier na konsole o wartości około 8 tysięcy złotych. Proceder kradzieży z dwóch raciborskich sklepów trwał przez dwa tygodnie.

Sprawca kradzieży torebki zatrzymany

Raciborscy kryminalni już w kilka godzin po dokonanej kradzieży torebki damskiej pozostawionej na rowerze w Raciborzu na ul. Królewskiej ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa.

Był groźny, teraz jest ubezwłasnowolniony

Psychiatrzy biją na alarm. Przybywa chorych na schizofrenię, także wśród młodych. Często jest to ukrywane przez najbliższych członków rodziny. Na terenie powiatu raciborskiego jest również wiele takich przypadków.
——————————————————————————————————————–
Polecamy również GazetaInformator.pl nr 150

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. A co ma wspólnego readaptaccja społeczna z obozem Auschwitz?Jeżeli więzniowie mają być wrazliwsi na ludzkie cierpienia to powinni poznać życie ludzi pokrzywdzonych przez złodzieji,oszustów,gwałcicieli,handlaży narkotyków i innych wykolejeńców a nie ti że Niemcy zabijali Żydów.Bo chyba o to chodzi, pokazać jak zli goje zabijali dobrych żydów?O to k….a chodzi?

  2. ok!

    jest też o rotmistrzu Pileckim, człowieku o niebywałej odwadze, który może stanowić wzór dla każdego, również więźnia, więc IMO inicjatywa ok.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here