Wojna o kołocz śląski: niemieccy piekarze oburzeni

Polscy piekarze ubiegli swoich niemieckich kolegów po fachu i jako pierwsi zarejestrowali w UE nazwę "Kołocz śląski". Można się nią posługiwać tylko w woj. opolskim i części woj. śląskiego. Niemieccy piekarze są oburzeni.

Od 2011 roku śląski kołacz figuruje w rejestrze produktów nazw chronionych UE. Z inicjatywą rejestracji nazwy wyszli polscy piekarze i dziś mogą czerpać z tego korzyści.  Wpisali oni do rejestru zarówno nazwę "Kołocz śląski" jak i "Kolacz slaski", co na niemiecki tłumaczy się jako "Schlesischer Streuselkuchen". Od tamtej pory wśród niemieckich piekarzy narasta wzmaga się oburzenie, gdyż zgodnie z unijnym prawem nie mogą używać tej nazwy.

– Centralny Związek Niemieckiego Cechu Piekarskiego złożył w tej sprawie apelację w sądzie europejskim. Prosił on o usunięcie wpisu z rejestru UE, jednak Komisja Europejska oddaliła wniosek. Czy jeszcze cokolwiek uda się w tej sprawie zrobić tego nie wiadomo. W obecnym momencie dzięki statusowi marki chronionej kołacz śląski można pod tą nazwą sprzedawać tylko w województwie opolskim i częściach województwa śląskiego – pisze na Portalu Niemców w Polsce vdg.pl Łukasz Biły i wskazuje, że historycznie Śląsk sięgał o wiele dalej, obejmując, oprócz Dolnego Śląska, również północno-wschodnią część Saksonii.

- reklama -

Padają propozycje dyplomatycznego rozwiązania sporu. Być może uda się to osiągnąć na spotkaniu polskich i niemieckich piekarzy. Więcej informacji na ten temat na portalu vdg.pl.

publ. i oprac. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Niemal 40% gimnazjalistek stosuje dietę odchudzającą

Prawie połowa dziewcząt i 1/3 chłopców uważa, że są za grubi i decydują się na restrykcyjne diety odchudzające. Jak przeciwdziałać otyłości wśród młodych ludzi w sposób bezpieczny dla zdrowia? Zapraszamy do lektury.

Apel o ochronę śląskiego dziedzictwa kulturowego

– Na naszych oczach w ruinę obracają się setki pałaców, kamienic, zabytków industrialnych chociaż wiele z nich przetrwało okres PRL – informuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i zachęca do podpisania apelu.

Poseł Siedlaczek z troską o prawach mniejszości narodowych

Bezdomność wśród mniejszości romskiej, upamiętnienie deportacji, męczeństwa i powojennych obozów pracy, pisownia nazwisk i miejscowości w języku mniejszości oraz zwrot majątków – o te kwestie poseł wypytywał w sejmie.
——————————————————————————————————————–
Polecamy również GazetaInformator.pl nr 150

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

16 KOMENTARZE

 1. Nasz kołocz śląski , jak np. od Malcharczyka jest na zakwasie drożdżowym
  a nie na proszku do pieczenia. Trzeba więc porównać receptrury a potem podjąć dyskusję. Tak znawcy.

 2. a od kiedy to kołocz robi się na zakwasie? co to? chleb chcesz upiec?
  kołocz robi się na rozczynie z drożdży, który robi się w prosty sposób (jak np. na racuchy):
  odrobina ciepłego mleka, troszkę cukru i żywe drożdze piekarnicze (takie w kostce nie z suszu) – wszystko trzeba wymieszać i zasypać przesianą mąką, a następnie nakryć miskę ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu aby rozczyn urósł dwukrotnie
  a prawdziwy kołocz robi się tylko na maśle! nigdy na margarynie!
  z ciebie taki znawca jak ze mnie wodzirej 😉

 3. a co powiecie mondrale o czeskim śląsku? onegdaj będąc w ołomuńcu, w malutkim kafeju jadłem pyszny kołocz z serem i pierona… chyba złamałem prawo, bo według durnowatych przepisów ue kołocz był nielegalny, a na dodatek mi smakował bo był pyszny! a moja siostra? mieszka zaraza w dortmundzie i co sobota piecze kołocz, bo mój szwagierek bez niego żyć nie umi, a ja też mam współudział w tym geszefcie,bo jak jadę do niej z wizytą to wiozę jej pół kilo drożdży. i co za kraty z nami? rany boskie! ten swiat całkiem zdurniał!

 4. Jaka dyskusja o kołacz! No nie mogę, tajcie spokój. On i tak jest niemiecki. Jak zwykle polacy się wycwanili i ukradli niemcom patent, ale to nie zmienia faktu, że to oni pierwsi robili kołacz.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here