Zbuntowani dla bibliotek,czyli punk rock na Kasprowicza

0

Trzy akordy, darcie mordy, nowości książkowe, filmowe, najnowsze audiobooki oraz o 50% niższa kara za przetrzymane zbiory biblioteki… Noc w raciborskiej bibliotece była pełna atrakcji. Noc w bibliotece – zdjęcia>>>

W wieczór 22 listopada w raciborską bibliotekę uderzyła skomasowana siła Zbuntowanych dla Bibliotek – w składzie: Piotr Stróżyński, Dariusz Papież oraz Grzegorz Kmita-Patyczak. Oprócz silnych doznań literacko-muzycznych na przybyłych nocą do biblioteki czekały nowości książkowe, filmowe, najnowsze audiobooki oraz – niebagatelnie – 50% bonifikata kar za przetrzymanie zbiorów.

Zbuntowani rozpoczęli spotkanie z lekkim poślizgiem czasowym. Do Raciborza przybyli prosto zza muru katowickiego aresztu śledczego, w którym – podobnie jak w Bibliotece przy ulicy Kasprowicza – zaprezentowali swój program. Grupa jest związana z niszowym wydawnictwem Jirafa Roja, którego profil wydawniczy można streścić (i uprościć) do trzech słów: sex, drugs and rock’n’roll. Jednakże już sam początek spotkania pokazał o ile więcej kryje się na kartach powieści wydawanych pod szyldem Jirafa Roja. Dariusz Papież zaprezentował publiczności autorski film dokumentalny „Dom Czwartego Przykazania”, łączący się tematycznie z jego najnowszą powieścią. Tytułowy Dom to dom opieki społecznej, w którym pisarz przez rok pracował. Swoje doświadczenia przelał na papier tworząc wyjątkową jak na standardy opowieści wydawnictwa historię czyśćca, przechowalni dla starszych, schorowanych, a przede wszystkim straszliwie samotnych ludzi. Melancholijny nastrój początku spotkania kontynuował w nieco bardziej słodko-gorzkim klimacie Piotr Stróżyński, autor „Alkoholowej Trylogii” w skład której wchodzą: "Chaos i Świńska Skóra", "Nienawidzę Was" oraz "Kokon Wytrzeźwień". Pisarz wspominał początki swojego pisarstwa, w których cofnął się do Jarocina lat 80. Stróżyński również wykorzystuje w książkach własne doświadczenia – problemy alkoholowe jego bohaterów są mu znane z autopsji. Obaj pisarze czytali fragmenty swoich dzieł.

Wśród Zbuntowanych zabrakło tego wieczoru Łukasza Gołębiewskiego, nazwiska znanego wszystkim interesującym się polskim rynkiem wydawniczym. Nie przeszkodziło to jednak w podjęciu przez Zbuntowanych tematu kulisów kariery pisarza oraz realiów sprzedaży i nakładów książek wydawanych w Polsce. Z dyskusji wyłonił się mało optymistyczna perspektywa dla tych, którym marzy się utrzymywanie się jedynie z pisarstwa. Ostateczna konkluzja dotyczyła jednak tego co liczy się w pisarstwie najbardziej: satysfakcji z własnej pracy  oraz przyjemność uczestnictwa w spotkaniach takich jak to odbywające się w Raciborzu.

- reklama -

Po części literackiej naszedł czas na kurs punk rocka dla średniozaawansowanych. W rolę nauczyciela wcielił się Grzegorz Kmita-Patyczak, który z pomocą trzech akordów oraz darcia mordy zaprezentował zebranej widowni przyjemność punk rocka. Akustyczna gitara oraz donośny głos – esencja punka tkwi w jego prostocie, dodawszy do tego solówki na mirlitonie otrzymujemy bardzo energiczną mieszankę. Odrobina awangardy wkradła się w surowość koncertu podczas grania wciąż niedokończonych piosenek – publiczność miała niepowtarzalną okazję usłyszenia punkowej improwizacji. Powstające na bieżące słowa piosenki nawiązywały do Raciborza i raczej nie usłyszy się ich po raz drugi.

Tegoroczna Noc w Bibliotece zebrała w raciborskiej książnicy wyjątkową mieszankę publiczności.  Szeroka rozbieżność wieku i zainteresowań zebranych wydaje się być jednak typowa dla spotkań Zbuntowanych. Połączone siły dwóch pisarzy oraz jednego muzyka zapewniły trzy godziny wyjątkowego spotkania w bibliotece.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

G.R.A.D. dał czadu na Końcu Świata [ZDJĘCIA]

Hevaymetalowy G.R.A.D. spadł na Końcu Świata w Raciborzu. Efektowne gitarowe solówki, potężne bas i perkusja przypadły do gustu publiczności. Koncert G.R.A.D. na Końcu Świata – zdjęcia>>>

Miejska komisja oświaty poparła Szymborską jako patronkę G1

Jerzy Kukuczka, Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska – Curie i Wisława Szymborska byli kandydatami na patrona G1. Przedstawicielki szkoły wytłumaczyły radnym, co zdecydowało o wyborze tej ostatniej.

Biblioteka Racibórz:DIGIBOOK, czyli ściągaj książki za darmo

Raciborska biblioteka dołączyła do grona najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. – To oferta dla wszystkich, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, czas i pieniądz – informuje biblioteka o systemie wypożyczania e-booków.
——————————————————————————————————————–
Polecamy również GazetaInformator.pl nr 150

Zobacz więcej na portalu regionalnym GazetaInformator.pl
Czytaj ostatni numer GazetaInformator.pl nr 149>>

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here