XIV edycja Monodramu

Od czternastu lat, tradycyjnie pod koniec listopada, w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbywa się konkurs skierowany do gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych Monodram, czyli teatr jednego aktora. Konkurs został objęty patronatem starosty – pana Adama Hajduka i prezydenta miasta – pana Mirosława Lenka. Organizatorkami były polonistki z Gimnazjum nr 5 – pani Barbara Sput i pani Beata Mróz – Kajstura.
Tegoroczne zmagania młodych aktorów otworzyła wiceprezydent Raciborza – pani Ludmiła Nowacka oraz dyrektor Gimnazjum Nr 5 – pan Dariusz Malinowski, którzy życzyli powodzenia artystom zgromadzonym w auli.
Przez blisko cztery godziny na scenie zmagało się ponad dwudziestu uczniów raciborskich podstawówek i gimnazjów. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Wśród utworów przygotowanych przez uczestników konkursu znalazły się między innymi fragmenty: „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej, „Oskar i pani Róża” Erica Emanuela Schmitta, „Skąpiec” Moliera, „Harry Potter i Czara Ognia” Joanne K. Rowling, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins oraz „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek.


Wszystkie występy były uważnie obserwowane przez jury w składzie: pani Elżbieta Preisner-polonistka, pani Grażyna Tabor-reżyser, aktorka, instruktor teatralny oraz pani Agnieszka Busulenau – Jaksik-instruktor teatralny, które podjęły się niełatwego zadania, jakim było wyłonienie zwycięzcy. Po zaprezentowaniu wszystkich występów i obradach komisji, zostały ogłoszone wyniki w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum.
W pierwszej kategorii zwyciężył Bartek Płaczek (SP 15), natomiast drugie miejsce zajęli Natalia Puczek (SP 15) i Jakub Tabor (SP 15). Spośród uczniów gimnazjum najlepsza okazała się Alicja Zysiek (G 3). Przyznano także dwa wyróżnienia – dla Eleny Zysko z G 3 i Anny Piechnik z G 1.


Zaznaczyć trzeba, że gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się zmierzyć z niełatwą formą monodramu. Mamy nadzieję, że nie zabraknie Was w przyszłym roku na XV Monodramie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here