A. Hajduk wróży chude lata dla oświaty:subwencje będa malały

0

–  U nas nie było masowych zwolnień nauczycieli, media co roku idą w górę, uczniów jest coraz mniej, koszty utrzymania szkół rosną – mówi starosta. W 2014 roku subwencja oświatowa może być niższa nawet o 2,5 mln zł.

20 października Ministerstwo Finansów podało do publicznej wiadomości plany subwencji, w tym oświatowej dla samorządów. W przypadku powiatu raciborskiego subwencja będzie niższa o 2,5 mln zł i wyniesie 46,5 mln zł. Tymczasem władze powiatu raciborskiego mają coraz większy problem ze zbilansowaniem finansów (z problemami finansowymi boryka się m. in. raciborski szpital, które powiat raciborski w przyszłym roku pożyczy 2 mln zł). Od publikacji planów MF upłynął miesiąc, tymczasem starostwo powiatowe w Raciborzu wciąż nie otrzymało informacji dotyczących kryteriów, na podstawie których została obliczona przyszłoroczna subwencja.

– Czekamy na kryteria. Ale prawda jest taka, że mamy mniej uczniów. Można się spodziewać, że subwencje nie będą rosły, tylko malały. Wciąż liczymy, że ministerstwo nie będzie zmniejszało puli środków na oświatę. Dzisiaj nie ma samorządów, które nie dopłacają do oświaty. Dla nas każde ograniczenie subwencji to problem. W naszych szkołach koszty nie maleją: nie przeprowadziliśmy masowych zwolnień nauczycieli, media co roku idą w górę…  – wyjaśnia starosta.

Sytuacja w raciborskiej oświacie ponadgimnazjalnej coraz głośniej krzyczy o reformę. – Musimy mieć racjonalną sieć oświaty w powiecie raciborskim i ten raport mówi wyraźnie, że trzeba już zacząć mówić o tym z nauczycielami – stwierdził na październikowej sesji rady powiatu przewodniczący powiatowej komisji oświaty Adrian Plura podsumowując "Analizę funkcjonowania oświaty ponadgimnazjalnej na terenie powiatu raciborskiego oraz informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2012/2013".
- reklama -

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

W Zespole Szkół specjalnych o alkoholizmie młodych

Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zaprasza rodziców na wykład prowadzony przez terapeutę uzależnień z Krakowa poświęcony zjawisku alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży.

Zajęcia profilaktyczne, czyli idea rozbita o szkolny bruk

– Wielka idea rozbija się o szkolny bruk – twierdzi uczennica jednej z raciborskich szkół odnosząc się do prowadzonych w szkołach programów profilaktycznych (papierosy, alkohol, narkotyki, niechciana ciąża). Zachęcamy do lektury!

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here