Przeprowadzka MDK na Zamek? Jak będą pieniądze…

3

Budynek MDK w Raciborzu wymaga remontu… Tymczasem na Zamku stoi wolne pomieszczenie po słodowni. Powstał plan przeprowadzki MDK-u na Zamek. Komplikacja jest tylko jedna: pieniądze. Czy przeprowadzka jest realna? Podlegający starostwu Młodzieżowy Dom Kultury dusi się w wymagającym remontu budynku przy ul. Stalmacha. Jest plan aby placówkę przenieść do budynku słodowni na Zamku Piastowskim w Raciborzu, ale… Wszystko rozbija się o pieniądze.

– Kiedy szukaliśmy funkcji dla budynku słodowni, musieliśmy patrzeć na to pod kątem możliwości finansowych powiatu. Nie możemy tworzyć kolejnych bytów, które następnie trzeba będzie finansować. Samo utrzymanie Zamku kosztuje nas rocznie ponad 1 mln zł. To jest bardzo duży wydatek, nie wiem czy znalazłby się w Polsce drugi powiat, który zaangażował się w takie przedsięwzięcie. Myśmy musieli, bo inaczej nie udałoby się odtworzyć Zamku. Ale teraz musimy lokować tam funkcje, które nie będą nam mnożyły kosztów. Skoro mamy wolne pomieszczenie na Zamku, a budynek MDK-u na Stalmacha wymaga remontu, to logicznym jest, żeby dom kultury przenieść właśnie na Zamek – wyjaśnia starosta Adam Hajduk.

- reklama -

Sęk w tym, że przeprowadzka kosztuje. Rozwiązaniem mogłaby być sprzedaż budynku na Stalmacha, ale w obecnych warunkach, które panują na rynku nieruchomości, może okazać się to niewykonalnym. Również pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia może okazać się niemożliwe. A starosta wprost przyznaje, że powiatu zwyczajnie nie stać na adaptację słodowni do potrzeb MDK. Czy w takim razie przeprowadzka MDK-u na Zamek nie wchodzi w grę?

– Kończymy przygotowywać dokumentację. Gdy to zrobimy, będziemy wiedzieli o jakich kosztach mowa i wtedy zaczniemy szukać źródeł finansowania. W głównej mierze będziemy musieli sfinansować to z dochodów powiatu. Trudno wskazać dziś jakiś konkretny termin, ale myślę, że najpóźniej do dwóch lat MDK powinien już funkcjonować na Zamku – dodaje starosta.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Radni nie mogą nachwalić się Zamku Piastowskiego

– Nie mamy za dużo rzeczy, którymi możemy się cieszyć i szczycić. Natomiast historią i zamkiem możemy – twierdzi radny N. Mika. W swej opinii nie jest osamotniony – nad Zamkiem i tym jak jest zarządzany rozpływają się niemal wszyscy radni.

10 lat Śląska w UE: jak zmienił sie region?

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się polsko-czeska konferencja "Śląsk w Europie – dziesięć lat członkostwa w Unii Europejskiej". Projekt realizują PWSZ w Raciborzu oraz Uniwersytet Śląski w Opawie.

Audyt szpitala po staremu.Radni nie chcieli stracić 4 tys.zł

Radni nie zdecydowali się, aby zbadaniem finansów raciborskiego szpitala zajęła się firma "ze świeżym spojrzeniem", która nigdy wcześniej nie sprawdzała szpitalnych ksiąg. Bali się, że zostaną wystrychnięci na dudka.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. :P

    srali muchi, bedie wiosna, bedzie trawa lepiej rosla

  2. o nie!

    Tylko nie ta Biskupowa na nasz ładny zamek! Nie chcemy jje tam! Ona z tym swoim bla, bla, bla wszytsko zepsuje! Ona i ten jje Miraż – brrr, niedobrze się robi!

  3. To niech przynajmniej wynajmą dobrą firmę przeprowadzkową, która nie uszkodzi zamku. Ja mogę polecić te [url=http://www.przeprowadzki-sprzatanie.pl]przeprowadzki Racibórz[/url]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here