Apel o wstrzymanie wycinki kasztanowców Baumana

Grupa mieszkańców Raciborza zaangażowała się w akcję obrony kasztanowców odmiany Baumana, które rosną w Raciborzu przy ul. Klasztornej. Zdaniem apelujących, drzewa nie są martwe [AKTUALIZACJA 12.12.13, godz. 21.25].

Aktualizacja 12.12.13, godz. 21.25

- reklama -

– 11 grudnia apel został dostarczony do UM Racibórz. Podpisało się pod nim 121 osób. Podpisujący byli bardzo zaskoczeni i zaniepokojeni planami wycinki tych drzew oraz przejęci sytuacją wycinania drzew w Raciborzu – poinformował nas chcący zachować anonimowość inicjator akcji.

——————————————————————————————————————– 
Aktualizacja 05.12.13, godz. 10.24

– Do tej pory udało mi się zebrać 101 podpisów pod apelem – poinformował nas dziś rano organizator akcji zbierania podpisów pod apelem w sprawie wstrzymania wycinki kasztanowców przy ul. Klasztornej w Raciborzu, który już po publikacji informacji o wstrzymaniu wycinki kontynuował akcję zbierania podpisów.
——————————————————————————————————————– 
Aktualizacja 04.12.13, godz. 10.29

Anita Tyszkiewicz-Zimałka (rzecznik prasowy Prezydenta Raciborza):  Prezydent spotkał się ze Stowarzyszeniem, które prowadzi tę sprawę i wycinka drzew została wstrzymana.
——————————————————————————————————————– 
Pierwotna treść artykułu:

List do redakcji: Zwracamy się do Pana Prezydenta z wielką prośbą o wstrzymanie planowanej wycinki trzech sztuk kasztanowców rosnących przy ul. Klaszotrnej w Raciborzu. Naszym zdaniem decyzja o zgodzie na wycinkę tych drzew jest zbyt pośpieszna oraz obarczona dużym prawdopodobieństwem błędnej oceny tych drzew. W związku z tym prosimy aby miasto wstrzymało się z wycinką tych drzew do końca maja przyszłego, 2014 roku, aby bezspornie stwierdzić, czy te drzewa obumarły. Chcemy dodać, że drzewa te były zielone całą wiosnę i lato, a stan drzew na jesieni jest spowodowany szrotóweczkiem kasztanowcowiakiem, który doprowadza do szybkiego żółknięcia i opadania liści. Jednak to nie zabija drzew, gdyż tak jest od lat – odkąd szrotóweczek dotarł do Polski.

Od redakcji: Chcący zachować anonimowość organizator akcji zbierania podpisów pod apelem w obronie kasztanowców poświadcza, że od wczoraj, tj. 3 grudnia 2013 roku, udało mu się zebrać pod apelem podpisy trzydziestu trzech mieszkańców. Na niekorzyść powodzenia inicjatywy przemawia fakt uzyskania przez miasto zezwolenia starostwa na wycinkę drzew. Upłynął również termin odwołania się od decyzji. Na prośbę organizatora akcji zbierania podpisów w obronie drzew wysłaliśmy zapytanie do Prezydenta Miasta Racibórz Mirosława Lenka w tej sprawie (4.12.13). Jeszcze tego samego ranka (godz. 10.02) otrzymaliśmy odpowiedź prezydenckiego rzecznika, którą publikujemy poniżej.

Kasztanowiec odmiany Baumana (Aesculus hippocastanum 'Baumanii')  to odmiana uprawna pełnokwiatowa, kwiaty są płonne (nie zawiązują owoców), a więc takie drzewa są efektowniejsze w czasie kwitnienia i jednocześnie nie śmiecą w czasie dojrzewania owoców (na podstawie: pl.wikipedia.org).

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

List do redakcji: kierowcy mają w nosie przepisy!

Koniec remontu ulic Warszawskiej i Wileńskiej oznacza również zakaz parkowania na wydzielonej z jezdni drodze rowerowej. Czytelniczka zwraca uwagę na kierowców, którzy lekceważą nową organizację ruchu.

RCK szuka wolontariuszy WOŚP

Już po raz kolejny Raciborskie Centrum Kultury zamieni się w finałowy sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze do 10 grudnia mogą zgłaszać się osoby zainteresowane rolą wolontariusza.

Racibórz: albo niższe podatki albo inwestycje

Gmina Michałowo (woj. Podlaskie) zwolniła mieszkańców z podatku od nieruchomości. Wiele innych podatek ten obniżyło. W Raciborzu rada miasta po raz kolejny podniosła jego wysokość. Czy w przyszłości możliwe są obniżki?

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

93 KOMENTARZE

 1. Co było niebezpieczne te drzewa na kasprowicza?Nie żartuj .Niebezpieczni to są ludzie którzy kazali je wyciąć i niszczą środowisko .Niebezpieczne to jest to co masz w jedzeniu a nie masz o tym pojęcia i to co wdychasz .Tlen na ziemi pochodzi tylko od roślin i jest na potęgę zuzywany przez przemysł i transport .Tlenu ubywa w atmosferze.Co chcesz zostawić po sobie następnym pokoleniom?

 2. Ta władza nie szanuje miejskiej zieleni.Na rynku była kiedyś zieleń to zrobiono beton-plac .To samo jest z przebudowywaną fontanną.Większość trawników została radykalnie zmniejszona i zabrukowana .I to ma być dobre ?Wasze dzieła będą świadczyć o was przez lata.

 3. Widziałem co robią z tym placem koło fontanny.Rzeczywiście polikwidowali dużo trawników.I tam mają ludzie odpoczywać w tej pustyni betonowej?Drzewa też usunięto tam chyba dwa.Szkoda słów.Teraz jeszcze te kasztany komuś zaczęły przeszkadzać

 4. Szkoda że pan prezydent wczoraj na Gwiazdce Serc nie znalazł aby zaprezentować jakiś mądrości na temat drzew i przyrody bo jak powiadają; przysłowia są mądrością narodów i nie powinno się o nich zapominać.

 5. Julio Cortázar Opowieści o kronopiach i famach
  Cóż za cu­dow­ne zajęcie iść so­bie bul­wa­rem Ara­go licząc drze­wa i co pięć kasztanów zat­rzy­mywać się na chwilę na jed­nej nodze w ocze­kiwa­niu, żeby ktoś spoj­rzał, a wte­dy, wy­daw­szy krótki, suchy ok­rzyk, zakręcić się ni­by bąk, z ręka­mi roz­postar­ty­mi, na po­dobieństwo pta­ka Ca­kuy, który za­wodzi na drze­wach północ­nej Argentyny.

 6. Bardzo fajny aforyzm napisałeś.Pokazuje niestety częsty błąd ludzi władzy którzy zdają się myśleć że człowiek nie potrzebuje do życia drzew ptaków przyrody.To błąd podstawowy który prowadzi prędzej czy pózniej do poważnych konsekwencji.Wzrost depresji czy nawet wielkich zamieszek jak w Turcji parę miesięcy temu gdzie wszystko zaczeło się od usuwania drzew w znanym parku.

 7. Ale ale .Pustyni w Raciborzu nam nie fundujcie .Wystarczy co zrobiliście na Kasprowicza.Jedną z najładniejszych ulic w Raciborzu zamieniliście w parking wycinając wszystkie drzewa i krzewy.O młode drzewka zadbajcie bo dużo z nich suszy nie przeżywa w naszym mieście.

 8. Drzewa przeznaczyli do wycinki, bo brakuje miejsca na kolejne parkingi. Klasztorna, to waska ulica, a parkingi przyczyniaja się do wzrostu wypadkow w tym miejscu. Była to kiedys bardzo bezpieczna droga, a teraz samochody przeciskają sie pomiędzy stojacymi wzdluz samochodami, piesi nie widzą samochodów, a kierowcy pieszych!!! Ktos wreszcie powinien zaczac główkować, ze dość juz tych miejsc parkingowych bynajmniej w tym mkiejscu. Panie prezydencie Lenku buduj pan PARKINGI POZIOMOWE……… ZAMIAST FONTANN !!!!

 9. Nie o parking chodziło.Chyba raczej niekompetencję urzędników .Może też ktoś drzewa potrzebował ?Jest wogóle w mieście bardzo zła tendencja za obecnej władzy od kilku lat do dużego wycinania drzew + cięcie i to zarówno drzew i krzewów Nie było tego nigdy wcześniej jak była inna władza ..A gwoli prawdy to prezydent wstrzymał tą wycinkę.Podziękowania panie prezydencie.

 10. [quote]w ,,zasranym mieście,, nie tylko psie gówna przeszkadzają ale nawet … DRZEWA ?
  Co jest do cholery ? [b]Jacyś ,,maniacy,, zarządzają tym miasteczkiem[/b] ?[/quote]
  MAM WRAŻENIE ŻE GORZEJ
  BURAKI WIĘKSZE OD TYCH KASZTANOWCÓW CHYBA

 11. Jak ktoś jest nie na miejscu to podejmuje tez obłędne decyzje.Na wycinkach się dobrze zarabia (firmy które to potem wykonują) a i drewno się pozyskuje przy okazji za free.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here