Słodkie upominki czekają na najmłodszych na zamku

Pół tysiąca pysznych tradycyjnych raciborskich pierników z lukrem i logo Zamku Piastowskiego na specjalnym opłatku, pełen worek cukierków i setki pamiątkowych gadżetów czekają na wizytę najmłodszych mieszkańców powiatu.

 

- reklama -

 

 

Dokładnie o 11.00 na zamkowy dziedziniec, starodawnym raciborskim zwyczajem, wjedzie na koniu św. Mikołaj. Spotka się z dziećmi, rozda cukierki, zabierze na krótką konną przejażdżkę, będzie pozował do wspólnych zdjęć a potem przejdzie do sali konferencyjnej domu książęcego, gdzie wspólnie z innymi obejrzy wspaniały występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu (inscenizacja historyczna) i wysłucha krótkiej prelekcji o raciborskich piernikach. Tajniki ich pieczenia zdradzi mistrz cukierniczy Franciszek Hosnowski z Ostroga. Jego cukiernia mieści się przy ul. Przejazdowej, gdzie przed wojną znakomite raciborskie pierniki piekł mistrz August Halama. To w niej przygotowano zamkowe pierniki. Ojciec pana Franciszka był uczniem słynnego Halamy.

Po krótkim kulinarnym wykładzie przyjdzie wreszcie czas na degustację. – Mamy pół tysiąca wypieków. Dawniej 6 grudnia, na św. Mikołaja, zaczynały się wielkie raciborskie targi pierników. Mamy nadzieję, że znów staną się popularne w naszym mieście – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Program:
godz. 11.00 wjazd św. Mikołaja na koniu, opowieści o św. Mikołaju, wspólne zdjęcia i przejażdżki konne;
godz. 11.30 (sala konferencyjna domu książęcego) – inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów SP 18 im. Książąt Raciborskich;
godz. 12.00 (sala konferencyjna domu książęcego) – tajemnice raciborskich pierników w opowieściach Franciszka Hosnowskiego;
godz. 12.30 degustacja tradycyjnych raciborskich pierników. Rozdanych zostanie pół tysiąca sztuk, każdy ze specjalnym opłatkiem z widokiem raciborskiego zamku!

Organizatorzy: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim oraz Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu Starej Wsi.

 

/ps/

 

 —————————————————

 

Zamek Piastowski w Raciborzu stał się głównym punktem dla turystów odwiedzających ziemię raciborską. W zeszłym tygodniu stanął tu kolejny infokiosk. Za urządzenia płaci Unia Europejska i władze wojewódzkie.
 
 
W ciągu najbliższych dni Mikołaj pojawi się między innymi na Rynku czy na Zamku. Oprócz tego w Raciborzu odbędzie się Forum Osób Niepełnosprawnych, koncert zespołu Żywia oraz spotkanie z Jerzym Robertem Nowakiem.

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here