„Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie”

W grudniu ogłoszono ogólnopolską akcję „Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie”. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu nie była by sobą, gdyby nie przyłączyła się do akcji >>> zobacz zdjęcia.

W grudniu Medioteka  Sp. z o.o. właściciel serwisu www.mimamo.pl ogłosiła ogólnopolską akcję „Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie” w ramach projektu  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- reklama -

Celem Akcji było zachęcenie do czytania poprzez zorganizowanie spotkania czytelniczego w dowolnym miejscu w dniach od 4-8 grudnia, dla szerokiej grupy odbiorców, których wiek nie ma znaczenia.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu nie była by sobą, gdyby nie przyłączyła się do Akcji. Jak twierdzą bibliotekarze każda okazja jest dobra do krzewienia czytelnictwa, w szczególności wśród dzieci i młodzieży co może w przyszłości skutkować wzrostem statystyk czytelniczych w Polsce.

Już 4 grudnia w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się zabawne czytanie przedszkolakom przez wolontariuszy raciborskiego oddziału Fundacji Dr Clown. Klauni przeczytali maluchom opowieści o zwierzętach, przerywając sztuczkami sprawnościowymi, po czym na długiej szarfie z szarego papieru dzieci rysowały swoje ulubione zwierzaki.

Natomiast dzień później, Filia Publiczno-Szkolna nr 5 usytuowana w dzielnicy Płonia w ramach akcji zaprosiła w swoje progi wszystkie przedszkolaki z ZSP nr 3. Aby wysłuchać świątecznych opowieści dzieci przyniosły ze sobą duże koce, na których wygodnie się usadowiły. Po krótkim wstępie wyjaśniającym cel ich wizyty w Bibliotece „włączono” czytanie. Przedszkolaki poznały dziwną historie o prezencie dla św. Mikołaja oraz historię Łukaszka – bohatera  książki Mariusza Niemyckiego  „Święty Mikołaj wchodzi kominem”.

Tłem dla czytającej bibliotekarki były kolorowe, duże książki z ilustracjami, związanymi tematycznie ze spotkaniem. Po zakończeniu czytania, książeczki wyłożono na stół czytelni, by dzieci mogły je do woli oglądać.

Z kolei w Filii Publiczno-Szkolnej nr 8 na ul Żorskiej 2, perypetie szkolne Cymeona Maksymalnego zaprezentowane zostały uczniom klasy VI. Spotkanie było również okazją do przypomnienia młodzieży dorobku literackiego Edmunda Niziurskiego i zachęcenia do czytania książek tego znamienitego autora.

Na zakończenie spotkania uczniowie przedstawili krótki skecz : „Lapsusy tytułowe”, którego tematem były zabawne sytuacje związane z pomyłkami użytkowników w kwestii tytułów książek, które chcą wypożyczyć np. Pan Tadeusz Wołodyjowski czy też „Niemen” Elizy Orzeszkowej.

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here