Niemiecki symbol przy polskiej granicy pod młotek!

Przed wojną w dzisiejszych Chałupkach, a ówczesnym Annaberg, tuż przy granicy polskiej, władze niemieckie postawiły pomnik  poległym w I wojnie światowej mieszkańcom powiatu raciborskiego. Został on zburzony w 1969 roku.
Na portalu aukcyjnym allegro pojawiła się ciekawa aukcja, która powinna zainteresować wszystkich miłośników lokalnej historii. Przedmiotem sprzedaży jest kartka pocztowa (wysłana 9 czerwca 1942 roku) z przedstawieniem nieistniejącego już dzisiaj Pomnika Trzech Państw.

- reklama -

Pomnik Trzech Państw poświęcony był żołnierzom pochodzącym z dawnego powiatu raciborskiego, którzy polegli w I wojnie światowej. Został zaprojektowany i wykonany przez mistrza budowlanego K. Kaistra z Raciborza w 1929 roku w ówczesnym Annaberg (od 1939 roku Rudyswald, od 1945 roku Chałupki). Stał przy zbiegu dzisiejszych ulic Bogumińskiej, Długiej i Raciborskiej. Został zburzony w 1969 roku.


Obecnie w miejscu dawnego Pomnika Trzech Państw stoi jego miniatura (fot. Chałupki-Annaberg, facebook.com).

Prowadzący fanpage Chałupek (Chałupki-Annaberg) na profilu facebook zachęcają mieszkańców Chałupek do udziału w aukcji, tak aby kartka pocztowa wróciła do Chałupek. Link dla zainteresowanych aukcją (aukcja potrwa do 18.12.13, godz. 19:45) >>>

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Niedaleko Raciborza pożegnano ostatniego lotnika dyw. 301

W Pstrążnej odbyła się msza żałobna w intencji mjr. Antoniego Tomiczka, bohatera II wojny światowej, ostatniego lotnika Dywizjonu Bombowego 301. Jako pilot pomagał m. in. walczącej Warszawie.

Ze Strzybnika pod Monte Cassino: dzieje Józefa Gawliny

"Biskup-wędrowiec", weteran dwóch wojen światowych, przewodnik duchowy polskich żołnierzy w najcięższych chwilach II wojny światowej, abp Józef Gawlina. Co wiemy o wielkim Polaku?

Pożar w Bohuminie. Polacy pomogli Czechom [ZDJĘCIA]

Zgłoszenie o płonącym samochodzie w Chałupkach postawiło na nogi strażaków PSP Racibórz oraz OSP Chałupki. Na miejscu okazało się, że samochód płonie po stronie czeskiej. Mimo to strażacy wzięli się do roboty.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. w sumie to do wszystkiego można się podobno przyzwyczaic ;p A z tymi podobieństwami to słusznie, w końcu ideowo socrealizm i narodowy-socjalizm nie były od siebie daleko oddalone ;p

  2. oj, przepraszam – co ja piszę! Pomnik przecież nie pochodzi z czasów III Rzeszy! Ale pewnie wpisuje się poniekąd w modernizm, który niejednokrotnie kojarzy się z budynkami z czasów komuny i III Rzeszy? Może jakiś fachowiec to oceni? 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here