Dyrektor winna pobicia ucznia? Jest rozstrzygnięcie sprawy

W listopadzie do szkoły w Nędzy weszła osoba, która pobiła jednego z uczniów. Matka ucznia sprawę zgłosiła do Kuratorium Oświaty. Dyrektor szkoły oskarżano o to, że nie stosuje należytych środków ostrożności.

26 listopada 2013 roku do szkoły z Nędzy wszedł młody chłopak, który nie był uczniem szkoły i nie miał prawa przebywać na jej terenie. Niepożądany gość pobił jednego z uczniów. Matka chłopca sprawę skierowała do Kuratorium Oświaty. Dyrektor szkoły oskarżano o to, że nie wywiązała się ze swoich obowiązków i nie zapewniła swoim podopiecznym należytej opieki. Kuratorium przeprowadziło na terenie szkoły kontrolę oraz uznało, że matka chłopca miała rację.

- reklama -

 

Dyrektor szkoły, Maria Czerwińska odwołała się od decyzji Kuratorium do Ministerstwa Edukacji Narodowej. – MEN umorzyła wszystkie zarzuty wobec Pani Dyrektor. Uczestniczyłam w niej jako obrońca. Wyrok pierwszej instancji był obciążony wieloma wadami. To był jeden z powodów umorzenia – tłumaczy wójt gminy, Anna Iskała. W uzasadnieniu decyzji pierwszej instancji powinny zostać dokładnie wyjaśnione okoliczności zdarzenia, a tego zabrakło. – Warto dodać, że tego dnia na korytarzu szkolnym, tak jak zawsze znajdował się dyżurujący nauczyciel. Dyrektor nie mogła zapobiec tej sytuacji – mówi wójt.

 

 

/Paulina Krupińska/

 

 

————————————————————————–

Polecamy również:

 

 

Rada Gminy ponad prawem? Przewodniczący łamie statut

2013-12-26

Po przyjęciu wszystkich uchwał przewodniczący rady gminy Nędza przerwał obrady, gdyż salę opuściła ponad połowa składu rady. Postąpiono tak mimo tego, że radni stali na korytarzu i mimo tego, że statut gminy na to nie zezwala. 

wiecej

 

Miłośnicy Lasów Rudzkich boją się ich unicestwienia[ANKIETA]

2013-12-20

– Zostało niewiele czasu by uratować pozostałości sięgające nawet czasów księstwa raciborskiego. Przy tak szybkim wyrębie drzew grozi unicestwienie pomników przyrody – apelują miłośnicy rudzkich ostępów i proszą o wypełnienie ankiety.

- reklama -

16 KOMENTARZE

 1. kuratorium wyręcza Sąd?Gdyby rozpatrywać zachowanie dyrektorki pod kątem art,231 kk w kontekście opisanej sytuacji to nie byloby mowy o żadnej odpowiedzialności! Ale mądrale z kuratorium wiedzą lepiej-żenada!

 2. Co za bzdury wypisujecie.! Kto niby odpowiada za bezpieczeństwo uczniów jak nie dyrektor. Rozlicza dyrektor za to nauczycieli. Może za to odpowiadają sąsiedzi szkoły! Przede wszystkim dyrektor powinien zorganizować wejście na teren placówki, by nikt nie powołany nie wszedł na teren szkoły. Nie jest tajemniącą poliszynel, żeby wejść do szkoły w Nędzy to żaden problem, zupełnie nie zauważony, W wielu szkołach jest woźny, który wpuszcza obcych na teren. Tylko nie w Nędzy. Rodzice oddają pod opiekę dzieci i właśnie dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo.

 3. I co? Wolisz żeby dyrektorka rozpisywała plan zajęć i pilnowała edukacji Twoich dzieci czy żeby stała przy furtce z wiatrówką? Zastanów się zanim mi odpowiesz.

 4. Szkoła odpowiada za bezpieczeństwo dzieci. Takie sprawy są nagminnie chowane pod dywan. Rodzice mogą zgłosić to sami do prokuratury, jeżeli kuratorium umyło ręce.

 5. @ Zbyt pochopne wnioski wyciągnięte- to stało się na terenie szkoly, rodziców w tym czasie tam nie było. Za bezpieczeństwo i nietykalność dziecka odpowiadają nauczyciele i dyrektor szkoły. Agresja w szkolach rośnie, nauczyciele udawają, że nic się nie dzieje ale wszystko do czasu.

 6. cały ambaras w tym że chce się na nauczycielach wymagać coraz więcej funkcji. ma być (ukończony kurs) ochroniarski; być księgowym-biurowy (dokumentacja wycieczek, studniówek, zbiurka kasy) sprzątać salę jak ucznie naśmiecą a nie zauwarzy w porę; kurs psychologa/ pedagoga itd a zapomina się o podstawowej pracy jaką jest uczenie konkretnego przedmiotu. To tak jakby w budynku sądu za jakieś pobicie odpowiadał naczelnik sądu a w konsekwencji sendzia który między rozprawami powinien mieć dyżury. dlatego w szkołach polskich powinny pełnić rolę ochrony firmy które są do tego przeszkolone bo młodzież coraz bardziej brutalna się robi. ale cóż chory jest ten” kraj ” ludze którzy żądzą.

 7. @ach- co ty bredzisz? Dziecko jest nieletne i szkoła odpowiada za jego bezpieczeństwo. Jak można porównywać bezpieczeństwo dorosłego z bezpieczeństwem dziecka. Chyba jesteś sfrustrowanym belfrem, że takie idiotyzmy piszesz. Żłobki, przedszkola, szkoły- prawnie są zabowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Nowe prawo sobie nauczyciele tworzą?????????????

 8. Przerwa jest dla uczniów a nie nauczycieli. W trakcie przerwy mają być dyżury nauczycielskie. Czy w innym zakładzie pracy macie co 45 min przerwy? Jeżeli te bzdury pisze nauczyciel, to dawno powinien być wywalony.

 9. @żenada Ja pracuję podobnie jak ty cały dzień . przychodzę do pracy na 7.00 parzę kawę ; 7.30 siadam patrzę co mam do roboty; 8.00 odbieram sms od dziecka , potem do niego dzwonię czy doszło do szkoły , sprawdzam co słychać na fejsie 8.40 , ach te dokumenty zajeły mi czas 9.50 przerwa śniadaniowa 10. 30 muszę zapalić bo się wkurzyłam, 10.50 jak już wracam z papierosa to jeszcze ubikacja 11.00; o kawa wystygła pójdę po wodę na nową 11.10 boże walczę ztymi papierami cały dzień 12.00 zadzwonię do męża aby zrobił zakupy jak będzie wracał do domu 12.15 przyszedł petent – pyta dziad o rzeczy takie proste że mnie zdenerwował -ale prostaki te ludzie . muszę to obgadać z koleżanką obok ,a napiszę jeszczę na necie znajomej niech polacha; 13.00 no wypadałoby powoli kończyć pracę 13. 30 następny gnojek przyszedł i zawraca mi głowę przecież widzi ile mam roboty spławię go metodą spychologi. 13.50 a należy mi się cygaret pauza. oj 14.10 muszę uporządkować zrobioną robotę. 14.30 zobaczę co piszą na necie. Kryśka te gnoiki nauczyciele chcą mieć przerwy dla siebie chyba im się we łbie poprzewracało to my tu harujemy cały dzień jak woły a im się przerwy marzą co 45min.; 14.45 komp wyłączony, dokumenty, schowane, polpozyszyn przyjęte , i wchodzi petent też go diabli nadali. A pan to o której przychodzi jak już wszystko pochowałam , proszę jutro. a co ja mogę że pan tak późno kończy, niech znajomy przyjdzie jutro. 14.55 wychodzę w końcu z całodniowej pracy i do jutra zapominam o pracy do 7.00 – nie muszę się przygotowywać w domu.
  [b]” Kto jest bez grzechu , niech pierwszy rzuci kamieniem”[/b]

 10. @NO TAK – takich kretynizmów nie pisałby nikt racujacy uczciwie w firmie prywtnej np. bo 3 dni byś tam nie zagrzał. Ta dyskusja jest bezsensowna, bo na glupotę ludzką nie ma lekarstwa.

 11. @żenada pisałeś „[color=#606060; font-size: 12px]Jak można porównywać bezpieczeństwo dorosłego z bezpieczeństwem dziecka. Chyba jesteś sfrustrowanym belfrem, że takie idiotyzmy piszesz” a Jak można porównywać pracę fizyczną jaką wykonujesz do pracy intelektualnej. pomijam twoją agresię jaka płynie z tej rozmowy , ktoś tu inny jest sflustrowany. najchętniej byś doskoczył pierwszemu lepszemu nauczycielowi.[/color]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here