Ekologiczna moda na solary to zysk dla Raciborza

– Prawie 40% produkcji krajowej kolektorów słonecznych pochodzi z Raciborza – tłumaczy Roman Majnusz, prezes firmy Ensol Sp. z o.o. Raciborska firma zajmuje czołowe miejsce w branży solarnej na rynku europejskim.

Z Romanem Majnuszem, Prezesem Zarządu firmy Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o. rozmawia dr Janusz Nowak.

- reklama -

Szanowny Panie Prezesie, proszę na początek przybliżyć Czytelnikom „Eunomii” istotę energetyki solarnej, która wciąż jednak jest dyscypliną słabo znaną przez laików.

Prezes Roman Majnusz: Energetyka solarna to dziedzina zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego i jej zamianą w energię cieplną lub elektryczną. Prościej, promienie słoneczne są użyte do podgrzania wody np. w domu czy w basenie, do ogrzewania domu czy też do produkcji prądu. Pozyskiwanie energii ze słońca jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym i ekonomicznym, co w dobie stale wzrastających cen energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej społeczeństw jest szczególnie pożądane. Inwestowanie w takie ekologiczne źródła energii stało się w ostatnich latach bardzo pożądane czy wręcz modne. Powstało w ostatnim czasie wiele programów wsparcia, pozwalających uzyskać dofinansowanie zarówno na etapie produkcji i wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu solartermii i fotowoltaiki, jak również na etapie uruchamiania ich u użytkownika, czyli w domu jednorodzinnym lub w bloku mieszkalnym. Racibórz jest tu doskonałym przykładem wykorzystywania środków pomocowych. Setki małych instalacji solarnych i coraz więcej instalacji widocznych na budynkach wielorodzinnych czy nawet wieżowcach.

 

Instalacja solarna na wieżowcu 

 

 

Jak funkcjonuje zarządzana przez Pana firma? Jaka jest jej obecna pozycja na rynku?

Prezes Roman Majnusz: Firma Ensol jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w branży solarnej w ostatnich latach. Wśród polskich producentów zajmujemy czołowe miejsce pod względem ilości produkowanych metrów kwadratowych kolektorów oraz pierwsze pod względem ilości przebadanych i certyfikowanych typów kolektorów słonecznych. Z roku na rok umacniamy również swoją pozycję na rynkach europejskich, współpracując z wielkimi w branży, między innymi z koncernem Immergas czy Viessmann. Praktycznie co rok pokazujemy i wprowadzamy do sprzedaży kolejne, innowacyjne produkty. Ciągle unowocześniamy nasze linie produkcyjne, wykorzystując do tego środki pomocowe. Nieustannie pracujemy nad nowymi projektami, które znacząco przyczynią się do umocnienia naszej pozycji w branży solarnej na rynku europejskim. Niedawno został podpisany, z inicjatywy naszej uczelni, ważny dokument inicjujący Platformę Inicjatyw Energooszczędnych. Jak

Pan Prezes ocenia korzyści, które mogą wyniknąć z realizacji tego przedsięwzięcia?

Prezes Roman Majnusz: Wiele w ostatnich latach mówi się o straconym pokoleniu ludzi młodych, uczących się, wybierających zawód i z powodu braku perspektyw opuszczających Racibórz czy nawet nasz kraj. Inicjatywa Waszej uczelni i obecność w Platformie – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Urzędu Miasta Racibórz oraz wielu prężnie działających w dziedzinie odnawialnych źródeł energii firm nie tylko z rejonu Raciborza otworzy, mam nadzieję, nowe szanse przede wszystkim dla młodzieży. W najbliższych latach pojawiać się będą środki unijne, pomocowe na badania i rozwój. Nasza firma stale współpracuje z np. AGH w Krakowie wprowadzając nowe rozwiązania. Nowy kierunek w raciborskiej uczelni, związany z technologiami OZE zainicjuje, jestem przekonany, współpracę jednostki naukowej z przemysłem. W zakładach potrzeba nam zdolnych i wykształconych absolwentów studiów technicznych. Potrafimy zaoferować ciekawą pracę, która pozwoli realizować się tu na miejscu. W ostatnich latach Racibórz jest coraz bardziej postrzegany jako region mocno działający w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Wiele firm tworzy produkty z tą branżą związane. Powstają tu kotły do spalania biomasy czy odpadów. Prawie 40% kolektorów słonecznych płaskich instalowanych w Polsce powstaje w Raciborzu [od red. prawie 40% produkcji krajowej kolektorów słonecznych pochodzi z Raciborza]. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” jako pierwsza w Polsce na swoich blokach mieszkalnych instaluje odnawialne źródła do podgrzewania ciepłej wody. Raciborska Izba Gospodarcza wraz z Urzędem Miasta w Raciborzu zorganizowała międzynarodową konferencję dotyczącą OZE. W następnym roku będzie organizowana kolejna konferencja wraz z Instytutem Energetyki Odnawialnej. Platforma Innowacji Energooszczędnych pozwoli nam skutecznie kojarzyć potrzeby naszego przemysłu, prace uczelni, plany absolwentów PWSZ i plany młodzieży z, mamy nadzieję, rozwojem Raciborza i regionu.

Czy niezależnie od Platformy Inicjatyw dostrzega Pan Prezes jakieś płaszczyzny współpracy kierowanej przez Pana firmy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową?

Prezes Roman Majnusz: Od początku naszej działalności, związanej z produkcją kolektorów słonecznych, współpracujemy z jednym z pracowników naukowych raciborskiej szkoły wyższej. Wiele nowych rozwiązań powstało z jego udziałem.

Panie Prezesie, tradycją przeprowadzanych dla „Eunomii” wywiadów z osobami znaczącymi w raciborskim środowisku lokalnym jest pytanie o pasje, zainteresowania, słowem o pozazawodowe zaangażowanie. Czy mógłby Pan Prezes powiedzieć nam kilka słów na ten temat?

Prezes Roman Majnusz: Lubię rekreację związaną z nartami, windsurfingiem. Cenię sobie różne formy relaksu, na przykład we własnej winnicy w Raciborzu. Ponadto w wolnym czasie powiększam swoją dużą kolekcję minerałów i skamieniałości.

Zaintrygował mnie Pan Prezes tą winnicą w Raciborzu. Może w jakimś innym wywiadzie wrócimy do tego tematu. Bardzo Panu dziękuję i życzę sukcesów w prowadzeniu firmy. A z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć serdeczne życzenia radości i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Prezes Roman Majnusz: Ja również dziękuję i odwzajemniam życzenia dla całej społeczności raciborskiej uczelni.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 9 (67) / grudzień 2013

 

             Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here