Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brzeziu

13

W brzeskiej parafii pw. św. Mateusza i Macieja wprowadzono relikwie świętego, który zmarł męczeńską śmiercią w Auschwitz.

 

- reklama -

Wprowadzenie miało miejsce podczas mszy w niedzielę 9 marca. – Szczątki świętego pozostaną w tej parafii na zawsze – mówił podczas uroczystości ks. Bogdan Rek, proboszcz brzeskiej parafii.

 

Maksymilian Maria Kolbe, właśc. Rajmund Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w KL Auschwitz) – polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

 

 

28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Natomiast 25 października 1944 Franciszek Gajowniczek został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie doczekał się wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

Został beatyfikowany 17 października 1971 r. jako wyznawca przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. jako męczennik [za wikipedią].

 

/ps/

 

 ———————————————————

 

zobacz także:

 

 

Zwracam się do Was, aby w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zdiagnozować kondycję swojej rodziny – pisze w liście do wiernych bp Andrzej Czaja.
- reklama -

13 KOMENTARZE

  1. Skończmy z nieżyczliwymi komentarzami osób, które nie wiedzą za bardzo o co w tym wszystkim chodzi. Proponuję wpierw poznać osobiście osobę, którą się łatwo później pomawia wypisując różne nietrafione hasła.

  2. Widzę jak czytam że w brzeziu mieszka jakiś antykościelny element.Żal mi was ..a raczej jakiegoś jednego który miesza musisz być bardzo nieszczęsliwy.

  3. Ten ksiądz to może rzeczywiście jest nadaktywny, ale dzięki niemu widac, ajkie taktyki stosuje każdy duchowny – omamianie ludzi i czerpanie korzyści. Zamiast się na niego rzucać spójrzcie na swoich księży, a dojdziecie do wniosku, że oni są wszyscy z tego samego wora.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here