Urzędy zapewniają: będziemy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

12

Starostwo i ratusz nie wywiesiły flag w dniu święta państwowego. Zapytaliśmy, dlaczego tak się stało.

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy polskiego podziemia, którzy nie godzili się na sowietyzację Polski i z bronią w ręku stanęli do nierównej walki ze służbami bezpieczeństwa ZSRS oraz podporządkowaną Kremlowi krajową bezpieką. Bohaterscy żołnierze walkę tę przegrali, a zwycięzcy wrogowie dołożyli starań, aby pamięć o nich przepadła. Jednakże prawda broni się sama – po latach zniewolenia i zakłamania dzieje żołnierzy wyklętych zajmują należne im miejsce w historii Polski i Polaków.

W Urzędzie Miasta oraz w Starostwie Powiatowym w Raciborzu "zapomniano" o "Żołnierzach Wyklętych" – ściganych jak zwierzęta, torturowanych i mordowanych w katowniach UB niezłomnych, którzy nie godzili się na sowietyzację Polski.
Przypomnijmy, że ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych nakłada w art. 7 obowiązek podnoszenia w czasie świąt państwowych flagi państwowej na budynkach organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych. Niestety, zarówno w starostwie powiatowym jak i urzędzie miasta "zapomniano" o święcie i "Żołnierzach Wyklętych" – flagi nie zostały wywieszone (więcej na ten temat: Racibórz (nie?) dla Żołnierzy Wyklętych). Jak wyjaśniają to niedopatrzenie w obu urzędach?

Karolina Kunicka – rzecznik prasowy w Starostwie Powiatowym w Raciborzu.
Z przykrością zauważam, że jest to efekt niedopatrzenia z naszej strony. Częściowo wynikło to z faktu, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym obchodzonym stosunkowo od niedawna i nie jest jeszcze utrwalony jako takowy w świadomości ogółu społeczeństwa. Jednakże zapewniam, że wykaz świąt państwowych został już zaktualizowany i dołożymy wszelkich starań, by podobna sytuacja nie wydarzyła się w kolejnych latach.

- reklama -

Nadmieniam także, że powiatowe władze samorządowe stale uczestniczą w uroczystościach i świętach o charakterze państwowym, lokalnym, czy rocznicowym oddając hołd tak osobom, jak i ważnym wydarzeniom, a flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej była, za wyjątkiem tego jedynego święta, podnoszona zgodnie z zapisami ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Anita Tyszkiewicz-Zimałka – rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Racibórz.
Na budynku Urzędu Miasta w Raciborzu dotychczas wywieszano flagę państwową w następujących terminach świąt państwowych: 01.05, 02.05, 03.05, 01.08, 15.08 oraz 11.11. Wywieszamy również flagę w terminach ustanowionych przez Prezydenta RP w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej. Wówczas na fladze dodatkowo przywiązywany jest kir.

Mając na uwadze fakt, iż na dzień 01.03 ustanowiony został "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych " dziękujemy za zwrócenie uwagi na  brak flagowania. Uprzejmie informujemy, że od następnego roku kalendarzowego Urząd Miasta Racibórz  ten dzień włączy do terminarza dni, w których wywieszana jest flaga państwowa na budynkach Urzędu.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 157

Więcej wiadomości z regionu na portalu regionalnym www.GazetaInformator.pl

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

12 KOMENTARZE

 1. Moim skromnym zdaniem, cały ten ambarans z flagami ma głębsze dno. Dzisiaj poczucie patriotyzmu i przynależności narodowej są ustawicznie marginalizowane i dewaluowane przez środowiska liberalne. Nie dziwi mnie więc, że nasi włodarze świadomie, lub mniej świadomie, zapominają o wywieszaniu znaków narodowych nawet w dni świąt państwowych.
  Urzędy administracji samorządowej powinny być oflagowane flagą państwową przez cały, okrągły rok.
  Byłem ostatnio w maleńkiej mieścinie na zachodzie Francji (Normandia) i jakże było mi miło zobaczyć pięknie oflagowany budynek merostwa. Podobnie jest w wielu innych krajach UE (choćby w pobliskich Czechach). Natomiast w święta państwowe, ilość flag na tych budynkach po prostu się zwiększa, co widziałem na własne oczy kilka lat temu w dniu 3 października na niemieckiej Westfalii, gdzie obok flag regionalnych powiewały dumnie (i to w przeważąjącej ilości) flagi państwowe. Odnoszę nawet wrażenie, że oflagowanie budynków administracji znakami państwowymi, jest w istocie znakiem wyróżniającym te obiekty. Dlatego chcę zadać proste pytanie: skoro tak jest na zachodzie, to dlaczego nie może tak być i u nas?

 2. Poczucie patruiotyzmu u nas wypatrzono. W Ameryce stale jest flaga przy każdym domie prywatnym- są z niej dumni. Ale to problem wychowania w domu a później w szkoałach.

 3. Znów Musze Sie Zgodzic Z Żenada
  Wyklecie To Bedziecie Wy Panowie Po Wyborach Jak Sie Nie Wexmiecie Do Roboty
  To My Tak Chcemy I Tak Zrobimy My Ludzie Czekajacy Na Konrety
  Nie Frustraci

 4. jTO CHYBA PRAWDA NIE TYLKO JA TAK MYSLE
  est taka, że w tym mieście nia da się już mieszkać. Po prostu nie da.
  Syf, brud, nuda i brak pracy – a jak coś ciekawego się dzieje, to trzeba
  wydać pół wypłaty, żeby sobie na to pozwolić. Żal mi serce ściska jak
  na to patrzę, bo kiedyś to miasto było pełne życia

 5. Dobre, nie zauważyli, że co nieco się zmieniło, może warto by dziennikarze sprawdzili, czy „zapomniano” też o innych aktach prawnych wprowadzonych w ostatnich latach.

 6. Dzial promocji jest od rozwieszania plakatów na rewię:) oraz rozdzielać gadżety i książeczki wydane przez kolesia wawa. Oczywiście legalnie na liście podpisy itp. Ot, nauczyli się nasi koledzy urzędnicy legalnie pier..ć w krzesła.

 7. Biedne rzeczniczki naszych urzędów – poliycy nawalają, a one muszą się tłumaczyć z ich błędów. A gdzie komentarz Lenka albo hajduka? Umyli rączki?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here